Bezpieczna łazienka dla seniora

Dom musi dawać poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem statystyki pokazują, że aż 30% wypadków osób starszych ma miejsce właśnie w domu. A jednym z najbardziej niebezpiecznych dla seniora miejsc w domu jest łazienka. Dlatego troszcząc się o piękno wnętrza, nie zapomnij o zapewnieniu wszystkim domownikom bezpieczeństwa. Jak? Chętnie podpowiadamy.

Bateria z termostatem dla seniora

Mało kto, projektując swój wymarzony dom, zdaje sobie sprawę z tego, że osób, które trafiają do szpitala po wypadkach domowych, jest aż sześć razy więcej niż osób po wypadkach drogowych. Schody, kuchnia no i oczywiście łazienka to miejsca, w których najłatwiej o kontuzje. Na urazy najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze, ale łazienka powinna być bezpieczna dla wszystkich domowników i na każdym etapie ich życia. Na szczęście znając potencjalne zagrożenia, które mogą czyhać w naszej własnej łazience, można skutecznie im zapobiegać. Jak?

Bateria z termostatem iFlow Steinberg

Baterie z termostatem – prosta obsługa i bezpieczeńśtwo w łazience

Każde przemyślane, czasem proste rozwiązanie, może skutecznie podnieść bezpieczeństwo w łazience. Dlatego pamiętając, że odczuwanie ciepła jest różne dla osób w różnym wieku, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej armatury do łazienki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ciepła woda w wylewce nie powinna przekraczać 60 °C, ale w praktyce bywa różnie. Dlatego, jeśli poważnie myślisz o bezpieczeństwie w łazience, to podstawą jest instalacja baterii termostatycznej.

Bateria termostatyczna hansgrohe bezpieczna łazienka dla seniora

Czym jest bateria z termostatem?

W dużym skrócie mówiąc, bateria z termostatem pozwala na ustawienie i utrzymanie stałej temperatury wody, która wypływa z wylewki, czyli potocznie mówiąc, z kranu. Takie rozwiązanie można zastosować w panelu prysznicowym, baterii umywalkowej i wannowej. To szczególnie przydatne w momencie, gdy ciśnienie wody w rurach jest niestabilne – podczas pracy pralki, zmywarki, lub gdy inny domownik puści wodę w kuchni. Gdy nie jest zamontowana bateria z termostatem, to temperatura wody nagle obniża się, a potem równie gwałtownie podwyższa. To nie tylko irytujące, ale także może prowadzić do poważnych poparzeń skóry, zwłaszcza u osób starszych i dzieci.

Element termostatyczny w baterii pozwala na ustawienie stałej temperatury i utrzymanie jej nawet mimo spadku ciśnienia wody dopływającej. Bateria „zapamięta” to ustawienie, a zmiana temperatury wody nastąpi jedynie wówczas, gdy sami je zmienimy. Baterie natryskowe z termostatem mają dwa pokrętła – jedno do ustawienia temperatury wody, a drugie do kontrolowania ciśnienia wody i jej przepływu.
Na rynku dostępne są również elektroniczne baterie termostatyczne, które mogą sterować kilkoma źródłami wody – deszczownicą, słuchawką i wylewką, i zapamiętują kilka ustawień temperatury – co jest ciekawym rozwiązaniem, gdy każdy z domowników lubi inną temperaturę kąpieli (przeczytaj artykuł: iFlow – elektroniczna armatura od Steinberg).

Biała łazienka dla seniora

Bezpieczna łazienka dla seniora – płytki antypoślizgowe

Najczęstszym urazem, do jakiego dochodzi w łazience, jest poślizgnięcie. Wyjście spod prysznica i spektakularny poślizg na dywaniku to często wykorzystywany w komediach motyw. Mniej śmieszy, jeśli doświadczamy go sami. Dlatego – jeśli musimy mieć w łazience dywanik, to niech będzie on przynajmniej podgumowany. Ale dla bezpieczeństwa – nie tylko tego związanego z poślizgnięciem, lecz także rozwojem bakterii, pleśni i drobnoustrojów rozwijających się w takich dywanikach, lepiej z nich zrezygnujmy.

O bezpieczeństwo w łazience seniora dobrze jest zadbać już na etapie projektowania i wybierania materiałów wykończeniowych. Płytki podłogowe z wysokim współczynnikiem antypoślizgowym to wybór najlepszy. Na takich płytkach o lekko wyczuwalnej pod gołą stopą strukturze, łatwiej jest utrzymać równowagę – nawet na mokrej powierzchni.

Jeśli natomiast nasza łazienka jest już urządzona, a chcemy wprowadzić do niej elementy zwiększające bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich seniorów, warto wybrać maty antypoślizgowe. Można używać ich podczas wychodzenia spod prysznica lub wanny. Mata antypoślizgowa do wanny to także ciekawy środek doraźny, który warto zastosować zwłaszcza wtedy, gdy z wanny korzystają dzieci, osoby starsze lub z ograniczoną ruchomością.

Kabina bezbrodzikowa dla seniora

Bezpieczna łazienka seniora – prysznic bez progów

O zaletach kabin bez brodzika napisaliśmy już wiele. Nic dziwnego – prysznic bez brodzika pasuje do większości łazienek, wygląda pięknie, jest nowoczesny i bezpieczny (przeczytaj artykuł: Z brodzikiem czy bez – wybieramy kabiny prysznicowe). Podczas natrysku stoimy bezpośrednio na płytkach podłogowych, które – należy wybierać tylko płytki ze stwierdzoną antypoślizgowością – minimalizują możliwość zarówno poślizgnięcia, jak i upadku podczas pokonywania stopnia do brodzika. Powierzchnia podłogi jest tym samym „brodzikiem”, nie trzeba więc pokonywać żadnego progu, bo go po prostu nie ma. Taka kabina ma też inne zalety: wygląda estetycznie, optycznie powiększa łazienkę i ułatwia utrzymanie w czystości całej podłogi. To doskonałe wyposażenie łazienki dla osób starszych.

Niski brodzik dla seniora

Są jednak osoby, dla których stanie gołą stopą na płytkach jest barierą nie do pokonania – wówczas polecamy wybór brodzika o odpowiednio wyprofilowanym dnie, które zmniejsza ryzyko przypadkowego poślizgu. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa warto wybrać niski brodzik lub wpuścić go w podłogę tak, by zrównał się z nią poziomem. Osiągniemy wówczas niemal to samo, co w przypadku kabiny bez brodzika – brak progu do pokonania. Jeśli to łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo, to takie rozwiązanie jest niemal koniecznością.

Kabina walk in dla seniora

W łazience, w której priorytetem jest wysoki poziom bezpieczeństwa, warto pomyśleć o instalacji bezbrodzikowej kabiny walk-in. To kabina, która nie ma nie tylko brodzika, ale także i drzwi. Można do niej wschodzić i wychodzić bez pokonywania ŻADNYCH barier. Kabina walk-in składa się jedynie z szyby lub kilku szyb, pomiędzy którymi pozostaje przestrzeń wejściowa. Taki prysznic szczególnie lubią osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne ruchowo, które do odpowiednio dużej kabiny mogą wjechać wózkiem inwalidzkim.

Prysznic bez progów dla seniora

Łazienka dla starszej osoby – o czym pamiętać

Zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ergonomii staje się priorytetem, kiedy urządzamy łazienkę dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się – zarówno seniorów, jak i osób podlegających rehabilitacji. Jak zaaranżować łazienkę by była bezpieczna i wygodna dla naszych seniorów?

 • Bezpieczeństwo bez progów. Zastosuj prysznic bez brodzika. Zamontuj w podłodze odpływ liniowy, by woda bezpiecznie spływała do kanalizacji i nie zalewała łazienki, ale żeby senior nie musiał pokonywać barier architektoniczno-budowlanych. Wysokie brodziki to nie jest dobre rozwiązanie dla osób, które przechodzą właśnie jesień swojego życia. Zapewniamy, że reszta domowników też polubi to rozwiązanie.
 • Aranżując kabinę prysznicową, pamiętaj by była na tyle przestronna, by senior wygodnie przygotował się do kąpieli i sprawnie przeprowadził czynności higieniczne w kabinie.
 • Drzwi do kabiny powinny być na tyle szerokie, by można było wjechać do niej wózkiem inwalidzkim lub przejść z chodzikiem.
 • W kabinie prysznicowej zamontuj uchwyt łazienkowy – ułatwi zachowanie równowagi. Na rynku dostępne są składane siedziska prysznicowe – możesz zamontować je na ścianie, by senior mógł z niego skorzystać w razie potrzeby.
 • Jeśli zajdzie konieczność zamontowania wanny, wybierz model wanny z profilowanym siedziskiem ułatwiającym przeprowadzanie zabiegów higienicznych.
 • Przy wannie także zamontuj uchwyt do wanny dla seniorów, który ułatwi wstawanie i wyjście z wanny.

 

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo – o tym pamiętaj

O ile łazienki ogólnodostępne i publiczne, a także te w lokalach usługowych i hotelach są zwyczajowo wyposażone w rozwiązania dostosowane dla osób niepełnosprawnych i osób z chorobami układu ruchu, o tyle w mieszkaniach prywatnych mogą napotykać bariery i utrudnienia, które dość łatwo jest zniwelować. Oto, o czym warto pamiętać przy urządzaniu łazienki, z które może korzystać osoba niepełnosprawna.

 • Ze względu na standardowe wymiary wózka inwalidzkiego i swobodę poruszania się, łazienka powinna być odpowiednio duża. Przestrzeń do manewru wózkiem, a więc przestrzeń bez żadnych przeszkód stałych, powinna mieć co najmniej 150x150 cm.
 • Drzwi bez progu. Zarówno wózki inwalidzkie, jak i chodzik może mieć problem z pokonaniem progu. Dlatego drzwi do łazienki progu mieć nie powinny, a ich szerokość to minimum 90 cm.
 • Zamek w drzwiach do łazienki wybierz taki, aby dało się go, w razie konieczności, otworzyć z zewnątrz. To tak zwany zamek z rozetą.
 • Wysokość muszli stojącej lub wysokość zamontowania toalety podwieszanej dostosuj do wymiarów siedzenia wózka inwalidzkiego – 48 cm.
 • Odpowiednio duża kabina bez brodzika to podstawa łazienki dla niepełnosprawnych. W kabinie zamontuj siedzisko prysznicowe, a obok niego uchwyt, by można się było przesiąść z wózka na siedzisko. Poręcz ścienna to coś, z czego większość nas korzysta w którymś momencie życia – osoby po urazach, kobiety w ciąży, małe dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne.
 • Wybierz umywalkę bez szafki i zamontuj ją tak, by jej dolna krawędź była 80 cm nad podłogą – wózek będzie mógł wjechać pod umywalkę, a osoba niepełnosprawna będzie mogła swobodnie umyć ręce.
 • Armatura z przedłużoną dźwignią – zarówno seniorom i osobom niepełnosprawnym łatwiej będzie z niej korzystać.

Kabina Novellini walk in

Bezpieczna łazienka – gniazdko łazienkowe ma swoje prawa

Woda i prąd to ekscentryczna, ale niezbyt bezpieczna para. A w łazience korzystamy zarówno z jednego, jak i z drugiego. Jak połączyć te światy, by czuć się bezpiecznie?

 1. Pierwszą zasadą w urządzaniu i projektowaniu łazienki jest wyznaczenie strefy mokrej i strefy suchej. W strefie mokrej na ścianach, podłodze ani suficie nie mogą być zamontowane żadne gniazdka, ani przełączniki. A jeśli już koniecznie musimy mieć gniazdko łazienkowe przy umywalce, to musimy zachować odległość minimum 60 cm oraz zastosować gniazdka bryzgoszczelne – najlepiej z klapką.
 2. Gniazdka w łazience nie powinny znajdować się też przy podłodze – minimalna wysokość instalacji gniazdka w łazience to 120 cm, włącznika oświetlenia – 140 cm, a oprawy świetlnej jeszcze wyżej – 200 cm.
 3. Całą instalację w łazience warto też oddzielnie zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowoprądowym, który ochroni domowników przed ewentualnym porażeniem prądem, a instalację domową przed zwarciem.

Bezpieczne umywalki

Podsumowując – w co wyposażona jest bezpieczna łazienka dla seniora:

 • bateria z termostatem lub elektroniczna bateria bezdotykowa
 • kabina bez brodzika
 • uchwyty łazienkowe i poręcze ułatwiające wstawanie
 • siedzisko pod prysznicem
 • płytki antypoślizgowe
 • drzwi bez progu
 • bryzgoszczelne i dobrze umieszczone gniazdka elektryczne
 • odpowiednio dobrane i zamontowane na właściwych wysokościach sprzęty łazienkowe

Tak wyposażona łazienka pozwoli zadbać o bezpieczeństwo nas samych, jak i naszej rodziny i gości.