Sofa z funkcja spania 1

Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę.

Chyba najczęściej zadawanym nam przez klientów pytaniem jest: „jak wybrać sofę do salonu, żeby i w dzień i w nocy było wygodnie?”. Czy ładna i designerska sofa może się rozkładać? Wbrew niektórym opiniom sofa służąca w dzień komfortowemu wypoczynkowi i wygodna sofa do spania to MOŻE BYĆ JEDNA I TA SAMA SOFA. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, poznać je trochę lepiej i przede wszystkim – wypróbować. Na co zwrócić uwagę kupując sofę z funkcją spania? Podpowiadamy.

Przebyliśmy długą i trudną drogę, by sofa z funkcją spania nie kojarzyła się jednoznacznie z PRL-owską wersalką. Z pomocą przyszła technologia, nowe systemy i mechanizmy, a także moda na aranżację otwartych salonów o wielu funkcjach.
Polacy są mistrzami przestrzeni wielofunkcyjnej. Choć coraz częściej wybieramy duże mieszkania, to wciąż problemem pozostaje zbyt mało metrów kwadratowych na wszystko, co chcielibyśmy zaaranżować w wymarzonym mieszkaniu. Salon otwarty na kuchnię lub salon z aneksem kuchennym, w drugim pokoju najczęściej królują dzieci, więc salon jednocześnie musi stać się miejscem spotkań rodzinnych, jadalnią, minibiurem, centrum zarządzania, a także czasami sypialnią dla gości lub domowników. A jeśli mieszkamy w kawalerce, to przestrzeń dzienna jest jednocześnie przestrzenią nocną. Co wtedy? Wtedy na pomoc przychodzą meble wypoczynkowe z funkcją spania.

Sofa z funkcja spania 2

naroznik-z-funkcja-spana-loft-maxliving-1920x845.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Zanim jednak wybierzemy rozkładaną sofę lub narożnik z funkcją spania, musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: jak często będziemy używali ich do spania. Od tego zależy bowiem wybór mechanizmu, rodzaju i miękkości siedziska (dzielone miękkie poduchy czy raczej jednolita powierzchnia) czy regulacji zagłówków i podłokietników. Im częściej będziemy naszych mebli wypoczynkowych używać do spania, z tym większą uwagą musimy wybrać odpowiedni model.

sofa z funkcja spania 3

Są jednak pewne punkty na liście, które sprawdzając możecie być niemal pewni odpowiedniego wyboru sofy.

sofa z funkcja spania 4

MANCHESTER-MAXLIVING-NAROZNIK-ROZKALDANY-Z-FUNKCJA-SPANIA-19250X845.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ
Po pierwsze wielkość

O ile w przypadku sof 2 i 3 osobowych czy narożników bez funkcji spania sprawa wygląda prosto – ważne, żeby mebel wypoczynkowy zmieścił się do salonu, żeby dojście do niego było wygodne, a jego rozmiary wystarczające dla nas i naszych bliskich. O tyle z wielkością mebli z funkcją spania sprawa nieco się komplikuje, bo trzeba sprawdzić ile miejsca do spania uzyskamy po rozłożeniu. To istotne nie tylko ze względu na komfort snu, ale także samego rozkładania – nie chcemy przecież za każdym razem przesuwać mebli w salonie, żeby móc rozłożyć sofę czy dojść do okna.

sofa z funkcja spania 5

Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej minimalna szerokość przestrzeni do spania to 60 cm. Długość powierzchni do spania powinna wynosić minimum 12-20 cm więcej niż wzrost użytkownika. Trzeba też zwrócić uwagę na wysokość siedziska sofy i jej powierzchni do spania – wyższe siedzisko ułatwia wstawanie bez obciążania kręgosłupa – to szczególnie ważne dla osób starszych lub o mniejszej sprawności.
I pamiętajmy – im więcej centymetrów na szerokość i długość, tym lepiej i wygodniej.

sofa z funkcja spania 6

naroznik-z-funkcja-spania-london-maxliving-1920x845.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ
Po drugie sposób rozkładania, konstrukcja i wypełnienie

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych mechanizmów, pozwalających na rozkładanie sofy czy narożnika. Różnią się od siebie nie tylko czasem i techniką rozkładania, ale także komfortem oferowanego snu. W niektórych modelach, żeby rozłożyć sofę trzeba najpierw ściągnąć poduszki oparcia, w innych wyciągnąć tzw. „wózek”, a jeszcze inne rozkładają się tak jak niegdysiejsze wersalki – na system klik-klak. Są nawet takie, które mają ukryty wewnątrz stelaż z materacem. Każdą sofę warto rozłożyć w salonie w towarzystwie doradcy handlowego – podpowie on, za którą część sofy najlepiej jest trzymać, by dać mechanizmowi pracować optymalnie.

sofa z funkcja spania 7

„Dopasujmy sofę do naszego wzrostu, sprawdźmy solidność oparcia, wygodę wypoczywania w pozycji siedzącej. Jeśli sofa będzie rozkładana kilka razy do roku, to nie ma większego znaczenia jak się rozkłada – wyjaśnia Daniel Lidwin z Maxfliz Kraków. Jeśli jednak z funkcji spania będziemy korzystać na co dzień, to sposób rozkładania powinien być zarówno wygodny, jak i szybki, bo to prosta oszczędność czasu”.

Istotnym elementem sofy z funkcją spania jest jej konstrukcja. „Konstrukcja sofy powinna być solidna, stabilna i możliwie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Naszym zdaniem najlepsza jest konstrukcja stalowa – mówi Daniel Lidwin, kierownik marki Maxliving umożliwia uzyskanie pożądanych kształtów nawet przy małych rozmiarach mebla”.

sofa z funkcja spania 7

naroznik-z-funkcja-spania-Lipari-maxliving-1920x845.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Za twardość/miękkość sofy odpowiedzialne jest jej wypełnienie. W rozkładanych sofach występują 4 rodzaje elementów sprężynujących: elastyczne taśmy siedziskowe, sprężyny faliste, sprężyny bonnelowe lub kieszeniowe oraz cała gama pianek elastycznych czy nawet naturalnego pierza. Najlepiej zapytać doradcę o rodzaj wypełnienia i jego ewentualne odkształcenia. Sofę, która ma nam dostarczać jedynie wieczornego wypoczynku lepiej wybrać miękką. Podobnie jest w przypadku, jeśli sofa będzie rozkładana okazjonalnie – na czas wizyty gości czy w momencie choroby któregoś z domowników. W przypadku, gdy ma nam służyć codziennie do spania lepiej jest wybrać sofę o większej elastyczności i twardości.

sofa z funkcja spania 8

Wieczorem wygodniej jest siedzieć na sofie o miękkich, dzielonych poduchach, ale już sen na nich może dostarczać nieprzyjemnego wrażenia zapadania, a szczeliny pomiędzy poszczególnymi sekcjami siedziska mogą być wyczuwalne. Dlatego bez względu na to, czy nasz wybór padł na sofę do spania okazjonalnego, czy też na sofę, którą będziemy rozkładać codziennie warto zastosować tak zwany „top materac”. To rodzaj cienkiego materaca nawierzchniowego, który pozwoli zniwelować ewentualną różnicę wysokości pomiędzy elementami sofy (siedziskiem i elementem do spania). W przypadku sofy pikowanej top materac zmniejszy też dyskomfort wyczuwania szwów czy guzików ozdobnych.


Pamiętajmy też, że nie każda sofa rozkładana posiada duży pojemnik na pościel. Taki pojemnik ma swoje wady i zalety. Najważniejszą korzyścią jest to, że nie trzeba szukać dodatkowego miejsca w szafie na kołdrę, poduszki czy zapas koców. Łatwy dostęp do pościeli podczas rozkładania sofy to istotny element bez względu na to, czy rozkładasz sofę codziennie, czy tylko na pobyt gości. Nasi klienci za wadę uważają jednak to, że meble ze skrzynią pościelową są zazwyczaj masywniejsze i cięższe wizualnie.

sofa z funkcja spania product grid

Zapytaj o cenę

Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest Firma Handlowa MAX-FLIZ sp. z o.o. sp.k. przy ul. Zakopiańskiej 58. Informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych przez administratora oraz przysługujących Panu/Pani prawach znajdzie Pan/Pani w zakładce Polityka Prywatności.

Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest Firma Handlowa MAX-FLIZ sp. z o.o. sp.k. przy ul. Zakopiańskiej 58. Informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych przez administratora oraz przysługujących Panu/Pani prawach znajdzie Pan/Pani w zakładce Polityka Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości, profilowanie oraz przetwarzanie moich danych w celach marketingowych. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest Firma Handlowa MAX-FLIZ sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 58, więcej informacji znajdzie Pan/Pani w zakładce Polityka Prywatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości, profilowanie oraz przetwarzanie moich danych w celach marketingowych. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest Firma Handlowa MAX-FLIZ sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 58, więcej informacji znajdzie Pan/Pani w zakładce Polityka Prywatności.

Kopia wiadomości zostanie przesłana również na Twój adres e-mail

sofa z funkcja spania 9

sofa-rozkladana-maxliving-bari-1920x845 kopia.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ
Po trzecie – tapicerka

„Jakość materiału wykończeniowego ma ogromne znaczenie. Nasi klienci są często zdziwieni tak dużym wyborem materiałów. I nie chodzi tu jedynie o kolorystykę tapicerki czy modne ostatnio tkaniny plamoodporne” – zaznacza Daniel Lidwin z działu mebli salonu Maxfliz. „Skórzana sofa wygląda pięknie, jej ekologiczna odmiana także, ale do spania jej nie polecamy. To mało praktyczne rozwiązanie nie tylko ze względu na słabą przepuszczalność powietrza, ale także ze względu na kłopotliwość utrzymania na przykład prześcieradła na swoim miejscu. Po prostu się ześlizguje” – dodaje.

sofa z funkcja spania 9

sofa-idealna-dla-psa-1920x845.jpg Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Tkaniny o grubym splocie cieszą się niesłabnącą popularnością, choć są mniej odporne na zabrudzenia czy zniszczenie przez zwierzęta. Im gęstszy i drobniejszy splot tym tapicerka jest trwalsza. Łatwiej ją również czyścić z sierści domowych pupili. O tkaninach odpornych na kocie i psie pazury pisaliśmy TUTAJ.

sofa z funkcja spania 10

Na zakończenie chcemy podkreślić rzecz fundamentalną, o której wielu z nas zapomina w ferworze wyposażania mieszkania. Wybór mebla wypoczynkowego, na którym będziemy spędzać dużo czasu – czy to oglądając telewizję, czy czytając książkę, spotykając się z przyjaciółmi, czy śpiąc – powinien być podyktowany nie modą, rankingami, opisami najlepszych nawet ekspertów, ale naszą własną wygodą. Najważniejsza i podstawowa zasada udanego zakupu sofy z funkcją spania – przetestuj ją w salonie, zanim ją kupisz! Usiądź na niej, połóż się, rozciągnij, wstań, sprawdź jak się rozkłada. Wygoda dla każdego oznacza coś innego.

Człowiek wyspany to człowiek szczęśliwy. Teraz już wiesz jak wybrać rozkładaną sofę, by spać długo i smacznie.

SEP projekt wnętrza zaproszenie

Laurent-1920x1080-strona.jpg  Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę. | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Stwórz wymarzone wnętrze z Maxfliz!

Chcesz urządzić swoje mieszkanie ale nie masz pomysłu?
W Maxfliz nasi projektanci stworzą nietuzinkowe wnętrze dostosowane do Twoich potrzeb. 
Skorzystaj z usługi "Projekt wnętrza" już dziś!