Zielona kanapa: mocny akcent w salonie

Zieleń to kolor o wielkiej mocy: nie tylko ma działanie uspokajające, ale może niczym kameleon zmieniać całe wnętrze. To wszystko za sprawą bliskości z naturą oraz wielości odcieni, jakimi możemy się zachwycać. Od szarozielonej szałwii, rozbielonej i łagodnej mięty, po słoneczny odcień zielonego groszku, elegancję głębokiego szmaragdy, czy butelkowej zieleni. Jaki dopasować do salonu i jak wyeksponować zieloną kanapę w salonie urządzonym w różnych stylach?

Close up of green linen couch and cushioning

 

Jak urządzić salon z zieloną kanapą? Jakie odcienie zieleni wybrać?

Popularność zieleni w doborze mebli i dodatków do salonu podyktowana jest oddziaływaniem tego koloru oraz możliwościami, jakie stwarza. Nie tylko jest bowiem mocnym akcentem, który przykuwa uwagę i przeczy banalności. Może działać uspokajająco, wręcz kojąco, bo zwraca nas w stronę natury, kojarzy się z barwą roślin, świeżych ziół, lasu, łąki.

Nie odbiera mu to jednak szlachetności i szyku. Może być tak wielowymiarowy za sprawą różnorodności odcieni oraz wykończeń tkanin obiciowych. Szczególną popularnością cieszy się kolor głębokiego szmaragdu lub butelkowa zieleń. Możemy jednak wybierać też z tonacji chłodniejszych, złamanych szarością lub wymieszanych z tonami niebieskimi, np. barwami kojarzonymi z miętą lub szałwią. W niektórych zestawieniach sprawdzą się też odcienie ciepłe, groszkowe, a nawet limonkowe. Producenci mebli oferują nam też różne faktury obicia: od miękkich welurów w macie lub połysku, po boucle czy naturalne włókna.

 

a real photo of modern big lounge sofa in organic shape of plant leaf covered with 3 diffrent woolen fabric in 3 diffrent colours: light green, green and olive in modern light scandinavian interior full of concrete and raw design

 

Kolor, wykończenie materiału obiciowego oraz forma kanapy do salonu zależeć będzie od stylu, w jakim jest on urządzony. Jaka sofa będzie pasowała do wnętrza klasycznego, a jaka do industrialnego czy glamour? Czy zielona kanapa będzie odpowiednia do salonu skandynawskiego?

  • Styl klasyczny

Zieleń będzie w elegancki sposób podkreślała styl klasyczny. Szykowne odcienie to butelkowa zieleń, szmaragd, ale też szałwia czy cieplejszy odcień z domieszką koloru żółtego. Warto postawić również na tradycyjne kształty kanap z podłokietnikami, na wyższych nóżkach oraz wygodnymi poduszkami i oparciem. Najlepiej wyglądać będą matowe tkaniny obiciowe z fakturą lub klasyczny i klasyczny welur. We wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzi się m.in. sofa Maxliving Lagos, narożnik Maxliving Lipari, czy zmierzająca nieco w stronę nowoczesności kanapa lub narożnik Ditre Italia Dalton zaprojektowane przez Stefano Spessotto i Lorellę Agnoletto.

Ditre Italia - Dalton

DESIGNER: STEFANO SPESSOTTO & LORELLA AGNOLETTO
  • Urban jungle

Z zielenią jednoznacznie kojarzy się – nadal pozostający w trendach – styl miejskiej dżungli, który przenosi nawet miejskie mieszkanie w dalekie, egzotyczne krainy pełne roślinności i oddechu, jaki daje natura. Do takiej aranżacji pasować będzie właściwie każdy odcień zielonej kanapy. Ciekawym wyborem będzie modułowy narożnik Flam Max Divani, w którym połączono aksamit ze wzorem inspirowanym lasem tropikalnym.

 

  • Styl industrialny

Arketipo - Auto-Reverse

DESIGNER: GIUSEPPE VIGANO

Zieleń w odcieniach złamanych, chłodnych lub butelkowych będzie doskonale podkreślać wnętrze inspirowane nowojorskimi loftami. Warto wtedy zwrócić uwagę na nowoczesną formę oraz wykończenie. Najlepszym przykładem będzie sofa Arketipo Auto-Reverse, wyglądająca na nadgryzioną zębem czasu, lekko zużytą, ale przez to wygodną i stworzoną jakby przez wprawnego rzemieślnika. Tak naprawdę została ona stworzona z najlepszej jakości skór i tkaniny Premium, a poduchy zostały wypełnione gęsim puchem oraz pianką memory.

  • Styl glamour

Ciemne odcienie zieleni oraz szmaragd w wykończeniu welurowym lub aksamitnym będą odpowiednie do salonu glamour. Warto szukać mebli o klasycznej, dekoracyjnej formie, na nóżkach lub ze złotymi detalami. Kanapę można zastąpić też sofą inspirowaną kształtem szezlongu lub tapicerowanej ławki na wyższych, lekko rozstawionych nogach.

  • Styl skandynawski

Zieleń przełamana szarością, np. modny odcień szałwiowy będzie dobrze komponować się z wyposażeniem i dodatkami w stylu skandynawskim, który również mocno inspiruje się naturą. W ten sposób można wprowadzić ciekawy detal kolorystyczny do stonowanego, jasnego salonu w odcieniach beżu, kremu, bieli i szarości. Z tymi kolorami dobrze współgrać będzie szarozielone obicie kanapy Ditre Italia Royal dostępnej w dwóch wersjach różniących się układem poduch.

Ditre Italia - Royal

DESIGNER: GABRIELE E OSCAR BURATTI
  • Styl boho

Zieleń dobrze prezentuje się również w otoczeniu materiałów naturalnych: tekstyliów z lnu i bawełny, dekoracji plecionych ze słomy, sznurków, wikliny oraz mebli drewnianych. Odpowiedni będzie więc też klimat swobodnego boho, do którego pasować będą wszystkie odcienie zieleni, które odwoływać się będą do barw natury, np. liści, ziół, drzew.

  • Styl nowoczesny

Zieleń inspiruje też designerów stawiających na nowoczesność, a nawet awangardę we wnętrzach. W najnowszych kolekcjach odnajdziemy formy minimalistyczne, jak w przypadku narożnika Ditre Italia Kim od Stefano Spessotto. Wykorzystał on odcień ciemnej, zgaszonej ziele ni z domieszką szarości. Kanapa zachwyca wielofunkcyjnością – połączona jest z podręcznym regałem na książki i sprzęt elektroniczny. Występuje też w różnych układach.

Ditre Italia - Kim

DESIGNER: STEFANO SPESSOTTO

 

Z czym łączyć zieloną kanapę?

Zielona kanapa w każdej aranżacji będzie mocnym, przykuwającym uwagę akcentem. Kolor ten nie będzie więc neutralny, dlatego warto dobrać do niego odpowiednie otoczenie. Z jakimi kolorami łączyć zieloną kanapę?

Najlepiej kierować się wyborem jednej z tonacji: chłodnej i ciepłej. Do zieleni groszkowej, z domieszką złota lub żółtego pasować będą dodatki i meble słomkowe, kremowe, żółte, ecru, rdzawe, indygo, brązy, ale też neutralna szarość i biel. Chłodna szałwia czy mięta dobrze wyglądać będzie z pastelami (np. błękitem, jasnym różem), bielą, szarością, grafitem i odcieniami zgaszonymi. Elegancki szmaragd może doskonale prezentować się przy złocie, srebrze, graficie, bordo, granacie, ciemnym fiolecie, ale też jasnym różu. Warto też łączyć kilka typów zieleni, najlepiej pochodzących z jednej tonacji.

 

W salonie z zieloną kanapą pozostałe meble mogą być w kolorze drewna: od jasnego, po złoty i miodowy, mahoń i czekoladowy brąz. W stylizacjach glamour lub industrialnych kolor ten będzie komponował się też z elementami metalowymi (złotymi, srebrnymi, miedzianymi, czarnymi), a nawet kamiennymi, np. marmurowymi blatami stolików.

 

a green sofa in an empty room, in the style of soft and rounded forms, duccio, dark beige and black, fujifilm eterna vivid 500t, living materials, australian landscapes, large-scale


a real photo of modern big lounge sofa in organic shape of plant leaf covered with 3 diffrent woolen fabric in 3 diffrent colours: light green, green and olive in modern light scandinavian interior full of concrete and raw design