Zaha Hadid, czyli królowa designu i architektur

Zaha Hadid to ceniona reprezentantka dekonstruktywizmu, a zarazem pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Pritzkera, określaną mianem „architektonicznego Nobla”. Mówi się, że jest prawdziwą ikoną współczesnej architektury, a z pewnością była najbardziej znaną projektantką na całym globie. W jej portfolio znajdują się projekty ponad 900 budynków, w 44 krajach świata.

zaha-hadid.jpg [164.16 KB]

Zaha Hadid urodziła się w połowie XX wieku, w Bagdadzie. Już w wieku 11 lat mówiła, że będzie architektem. Jak się okazało, dotrzymała swojej obietnicy i już w 1972 r., po ukończeniu studiów matematycznych, wyjechała do Londynu kontynuować naukę, z tym że już na innym kierunku, na prestiżowej Architectural Association School of Architecture. Zaledwie siedem lat później otworzyła pracownię Zaha Hadid Architects, która – mimo że artystka zmarła w 2016 roku – działa do dziś.

Królowa płynącej formy

Zaha Hadid szybko zdołała przekonać świat o swoim niezwykłym talencie. Już wygrana w konkursie na projekt The Peck Club w Hongkongu udowodniła, że architektka ma niesamowitą wyobraźnię. Niestety, w latach 80. inwestorzy nie byli ostatecznie zainteresowani realizacją jej projektów. Wizjonerskie i mocno futurystyczne obiekty wydawały się zbyt kosztowne w budowie, a do tego kontrowersyjne i mało realne. Już wtedy jednak kształtował się unikalny styl Hadid, pełen złożonych, geometrycznych form, dających wrażenie ruchu i płynności. Nie bez powodu zaczęto ją wkrótce nazywać „królową płynącej formy”.

W 1994 roku Hadid wygrała kolejny konkurs, tym razem na projekt Cardiff Bay Opera House. Jak się okazało, pomimo wygranej, kolejny inwestor wycofał się z realizacji innowacyjnego projektu. Nieufność wobec nowatorskich koncepcji Hadid sprawiła, że pierwszy jej projekt został wcielony w życie dopiero po 15. latach pracy w zawodzie. Była to remiza strażacka Weil am Rhein w Niemczech. Budowla o ciekawych, geometrycznych kształtach obecnie wykorzystywana jest jako pawilon wystawienniczy.

Projekty Hadid zaczęły być naprawdę cenione dopiero w XXI wieku – wówczas zaczęły pojawiać się technologie, które w końcu umożliwiły ich realizację. W pewien sposób nawiązują one do modernizmu, z tym że jest to modernizm po dekonstrukcji: dynamiczny, fragmentaryczny, otwarty na miasto. Stąd też sama nazwa reprezentowanego przez Hadid nurtu, zwanego dekonstruktywizmem. Jego podstawą jest zaburzenie klasycznych konstrukcji i form.

zaha-hadid-architects-beijing-airport-maxfliz.jpg [407.51 KB]

Fot. designboom.com

Ultranowoczesne meble i przedmioty użytkowe.

Z czasem Hadid zaczęła projektować ultranowoczesne meble oraz nowatorskie przedmioty użytkowe. Wyróżniają się one – podobnie jak budynki – opływowymi kształtami oraz ekspresyjną, miękką linią. Jej ulubionymi materiałami były szkło i beton, w meblach kochała z kolei wykorzystywać kompozyt. Jeśli chodzi o same przedmioty użytkowe, chętnie projektowała również akcesoria kuchenne oraz naczynia.

Wielką inspirację dla Zahy Hadid stanowiły również formy zakorzenione w naturze i biologii, dlatego też można znaleźć wśród jej projektów lampy przypominające gałęzie, sofy inspirowane skałami ukształtowanymi przez erozję czy też tarkę, której kształt przypomina proces formowania się kamieni. Niektóre jej kolekcje dostępne są również w Max Fliz, pod marką Noken oraz Alessi.

zaha-hadid-furniture-maxfliz.jpg [72.71 KB]zaha-hadid-furniture-maxfliz-meble.jpg [49.25 KB]

Pracownia Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid Architects to dziś sławna na całym świecie pracownia architektoniczna. Projekty przygotowywane przez zatrudnionych w niej architektów udowadniają, że wszystko w designie jest – tak naprawdę – możliwe. Nie bez powodu wygrywają one tak wiele międzynarodowych konkursów.

Pracownię tworzy dziś ponad 400 ambitnych architektów, którzy wierzą, że ich projekty są przyszłością architektury. Jednocześnie są one mocno zakorzenione w teraźniejszości, pełnej dynamiki, niuansów, złożoności. Zakres działań pracowni obejmuje zarówno architekturę, jak i przedmioty codziennego użytku. Jednym z najciekawszych jej projektów jest kolekcja armatury łazienkowej Vitae dla firmy Noken, inspirowana naturalnym przepływem wody.