Wyspa to serce kuchni - zobacz jak i gdzie ją zastosować

Wyspa kuchenna

Kto z nas nie marzył kiedyś by posiadać wyspę na własność? Niewielu się to pewnie udało, a teraz to przecież takie proste do osiągnięcia! Ba! Nawet trendy! Warto w nią zainwestować… w kuchni. Nowoczesna kuchnia z wyspą to coś więcej niż zmiana aranżacji i ustawienia mebli. Kuchnia z wyspą otwarta na salon oznacza inne podejście do pracy w kuchni, do rozmieszczenia poszczególnych szafek i sprzętów, a co za tym idzie do ergonomii i – co może się wydać zaskakujące – do komunikacji i dopasowania wnętrza do obecnego stylu życia.

Kuchnia to serce domu, które integruje mieszkańców. Być może brzmi to jak banał, ale to jedna z podstawowych prawd – wspólne gotowanie i przyrządzanie posiłków jest nierozerwalną częścią spotkań rodzinnych i towarzyskich, dlatego też coraz częściej w aranżacji wnętrz sięga się po elementy łączące strefę wypoczynku i gotowania. W kuchniach otwartych wyspa stanowi rodzaj granicy pomiędzy nimi, ale, paradoksalnie, integruje je ze sobą bardziej niż cokolwiek innego. Sęk w tym, aby wyspę w kuchni odpowiednio ulokować i wyposażyć – tak, aby stanowiła wygodne miejsce pracy, a nie barierę dla domowników.

miedziane dodatki do kuchni

JEŚLI WYSPA, TO GDZIE?
Nie jest prawdą, że wyspa nadaje się tylko do dużych kuchni. Tak jest tylko w przypadku kuchni w oddzielnym pomieszczeniu. Gdy kuchnia otwarta jest na salon, takie ograniczenie znika, wyspa staje się wręcz pożądana, i zmienia się w obiekt o niemal artystycznym wymiarze.
Linia wyspy kuchennej wolnostojącej optycznie i funkcjonalnie potrafi oddzielić przestrzeń salonu od przestrzeni roboczej, na której powstają posiłki. Co równie istotne, podczas pracy przy otwartej kuchni z wyspą można mieć swobodny kontakt z osobami przebywającymi w salonie czy jadalni, co nie powoduje odizolowania szefa kuchni od reszty domowników i gości.
Poza tym, że wyspa stanowić może ciekawą ozdobę oraz zapewnić dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów, może być również praktycznym barkiem, mini jadalnią, przestronną strefą dla porannej kawy lub zintegrowanym centrum gotowania. To jaką funkcję przypiszemy naszej wymarzonej wyspie zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb, kulinarnych preferencji i metrażu kuchni.

Miniwyspa kuchenna za główne zadanie ma usprawnienie pracę w kuchni, dlatego jej lokalizacja i układ powinny być dobrze przemyślane. Decydując się na to rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, że wyspa nie tylko zmienia charakter pracy w kuchni, ale ma również swoje wymagania co do powierzchni.
Oprócz atutów wizualno-estetycznych, pozwalających na ciekawe aranżacje, musi gwarantować funkcjonalność. Rozkład stref roboczych oraz rola wyspy zależna jest od umieszczonych na niej sprzętów i może grać niebagatelną rolę w układzie tzw. „trójkąta roboczego” czyli ustawienia 3 głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej/piekarnika.

Wyspa w nowoczesnej kuchniOptymalna odległość wyspy od ciągu szafek to 120 cm. Dzięki temu osoby stojące zarówno przy wyspie, jak i przy szafkach przyściennych nie będą utrudniały sobie nawzajem komunikacji, a wspólne gotowanie nie zamieni się w zwykłą przepychankę. Od ściany i sprzętów wyspa powinna być oddalona przynajmniej o 60 cm, a najlepiej o 90 cm – taka odległość zapewni wygodne przejście i bezkolizyjne otwieranie np. lodówki.
Wymiary samej wyspy mogą być bardzo zróżnicowane, jednak nie mniejsze niż 1 m2. Szerokość i głębokość – w zależności od funkcji i sprzętów w niej zamontowanych.

CO NA WYSPIE?
Piekarnik, frytkownica, grill, barek, szafki…Na wyspie możemy zamontować cokolwiek. Ale najważniejszy i tak pozostanie blat roboczy, z którego można korzystać z wszystkich stron. Gdy dodatkowo podwyższy się jego fragment, pozwoli to na zasłonięcie strefy roboczej, stworzy się doskonałe miejsce na poranna kawę, wieczorną lampkę wina, a dodatkowo nada bryle atrakcyjną, rzeźbiarską formę. Okap blatowy chowany
Tak urządzona wyspa służyć może do przyrządzania posiłków nawet kilku osobom jednocześnie. Jeżeli miejsce pozwala, do blatu można dołączyć płytę grzewczą. W takim zestawieniu dobrze pamiętać o pozostawieniu dodatkowego blatu na odstawienie gorących garnków – optymalnie po ok. 40 cm po obu stronach płyty. Gości mile zaskoczy wmontowany w blat grill lub teppanyaki.

Projekty kuchni z wyspą często wykorzystują jej potencjał na ukrycie sprzętu AGD lub dodatkowych szafek. Często spotyka się również wyspę kuchenną z barkiem czy ze zlewozmywakiem – to praktyczne rozwiązanie, przy którym trzeba pamiętać o zamontowaniu dodatkowego ociekacza. Pod blatem warto zamontować kosz na odpadki.
Wygoda dyktuje również zamontowanie tam zmywarki – wówczas powinny znajdować się obok niej odpowiednie szuflady i szafki, by skrócić dystans pomiędzy urządzeniem a naczyniami do gotowania. Montując na wyspie w kuchni i płytę grzewczą i zlewozmywak, decydując się na blaty robocze ułatwiające gotowanie kilku osobom jednocześnie należy jednak wziąć pod uwagę, że wyspa osiągnie wówczas solidne rozmiary.

okap nad wyspę kuchennąA NAD WYSPĄ...
Gotowanie na wyspie kuchennej wolnostojącej, mimo bezkonkurencyjnego klimatu i wygody, niesie ze sobą pewne minusy – możliwość przedostawania się zapachów do salonu. Jest na to jedno skuteczne rozwiązanie – okap wyspowy.
Modnych rozwiązań jest kilka. W sprzedaży jest wiele modeli, które można montować na różne sposoby. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest okap montowany w suficie podwieszanym lub w specjalnie przygotowanej konstrukcji, której korpus ukryty jest przed oczami domowników.
Okap stanowić może również niebanalną ozdobę kuchni na wymiar z wyspą – na rynku dostępne są modele kształtem i wykończeniem imitujące lampy.
W przypadku, gdy wiszący nad wyspą okap zakłóca nasza wizję wymarzonej wyspy, doskonałym rozwiązaniem jest okap wysuwany bezpośrednio z blatu. To na rynku okapów wciąż nowość. W całości chowa się pod powierzchnia blatu, a wysuwa się go podczas gotowania by neutralizował zapachy, opary i wychwytywał drobiny tłuszczu. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie należy jednak pamiętać, że taki okap ‘zabierze’ jedną z szafek dolnych.

Półwysep w kuchniWYKOŃCZENIE
Wyspa kuchenna to punkt główny kuchni – jej duma i ozdoba. Wymaga więc estetycznego wykończenia. Na szczególną uwagę zasługuje część widoczna od strony jadalni czy salonu. Możliwości są niemal nieograniczone, nadają się do tego praktycznie wszystkie materiały – drewno, kamień, szkło, lustro, tapety… Można zastosować półki, wnęki, schowki, szuflady na akcesoria stołowe – czym chata bogata. Przy aranżacji wyspy kuchennej z barkiem warto zastosować trwalsze materiały ze względu na możliwość uszkodzeń mechanicznych podczas siadania i schodzenia z hokerów.Biało-czarna kuchnia z wyspą

ALTERNATYWA
Półwysep to świetna alternatywa dla rozbudowanej kuchennej wyspy. W małym wnętrzu będzie wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Jest technicznie łatwiejszy do zrealizowania i wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż wolnostojąca wyspa kuchenna. Półwysep także dzieli kuchnię na strefy funkcjonalne, oddziela kuchnię od sąsiadującego pomieszczenia – salonu lub jadalni. Dodatkowo skraca drogę między poszczególnymi sprzętami, a tym samym wpływa na lepszą ergonomię kuchni.
Przy półwyspie warto zaaranżować stolik śniadaniowy albo strefę barową z hokerami.

Piotr Pohl MaxflizPodsumowując: nie ważne jakie funkcje pełnić będzie wyspa, w jaki sprzęt zostanie wyposażona, jakie wymiary przybierze, i w jaką formę zostanie ubrana – klasyczną czy nowoczesną, w każdej wersji stanie się sercem kuchni, które przyciągnie wzrok i zainspiruje do kulinarnych odkryć.

Monika Turska - redaktor naczelna Magnetyzmu Formy

 

 

 

 

 

Piotr Pohl - specjalista ds sprzętu AGD Maxfliz Kraków
e-mail: kuchnie.krakow@maxfliz.pl
tel.: +48 666 875 662