Trendy meblarskie i oświetleniowe. Oto, co zobaczyliśmy na Salone del Mobile

 

 

Salone del Mobile to jedna z najważniejszych imprez branży meblarskiej, która co roku przyciąga do Mediolanu tysiące odwiedzających z całego świata. Podczas targów prezentowane są najnowsze trendy w dziedzinie mebli i oświetlenia, a także innowacyjne rozwiązania i projekty zaprojektowane przez znanych projektantów i producentów z całego świata. W tym roku nie brakowało nowości i interesujących propozycji, a niektóre z nich z pewnością zyskają popularność w nadchodzących miesiącach. 

 

 

Salone del Mobile jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku, które gromadzi entuzjastów mebli i oświetlenia z całego świata. Tegoroczna edycja odbyła się w Mediolanie, prezentując wiele innowacyjnych i zapierających dech w piersiach projektów. Mieliśmy okazję tam być! Zobacz, jakie najnowsze trendy zauważyliśmy. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 133633.png [2.89 MB]

 

Minimalizm i japońska linia 

Jednym z głównych trendów w dziedzinie mebli jest minimalizm, który często odwołuje się do japońskiej estetyki. Projektanci zwracają uwagę na prostotę formy, ale także na wysoką jakość materiałów i wykonania. W tym kontekście ważne są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy szkło dekoracyjne. W meblach pojawiają się proste, geometryczne formy, nawiązujące do pierwotnych konstrukcji i dolmenów. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 134953.png [4.01 MB]

 

Krzesła tapicerowane i szkło dymione 

W kolekcjach meblowych pojawiają się także krzesła tapicerowane w całości, które przybierają formę foteli lub sofy. Ważnym elementem są też meble z szkła dekoracyjnego, które w tym sezonie powinny być dymione - w brązowym, grafitowym lub czarnym odcieniu. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 134102.png [4.27 MB]

 

Tekstylia i lampy 

Wśród tekstyliów przeważają naturalne tkaniny, takie jak bawełna, wiskoza czy len, w barwach stonowanych - od odcieni zieleni, poprzez terakotę, aż po rudości. Ważne są też detale wykonywane ze skóry, jak lamówki lub kedry. W dziedzinie oświetlenia ważne są rozwiązania innowacyjne, takie jak systemy obsługujące więcej niż jedną fazę, współpracujące z takimi rozwiązaniami jak Casambi lub Dali. Producenci skupiają się wokół oświetlenia dekoracyjnego, prezentując także oświetlenie techniczne lub połączone z jakąś wyróżniającą je funkcją. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 135006.png [3.24 MB]

 

Meble ogrodowe i marka Knoll 

W dziedzinie mebli ogrodowych wciąż obowiązują trendy związane z przeplotami sznurów zaplatanych w różnych konfiguracjach, stelażami aluminiowymi i drewnianymi. Wiele mebli ogrodowych przypomina już meble wewnętrzne i często pojawia się we wnętrzach mieszkalnych. Warto też zwrócić uwagę na markę Knoll, która co roku prezentuje swoje nowości w dziedzinie mebli ogrodowych. 

 

Pierwsze-nowoczesne-meble-ogrodowe-KNOLL-z-1966-roku-plndesign-4.jpg [260.00 KB]

 

Oświetlenie, które wpływa na emocje 

Jednym z najważniejszych trendów, który przyciągnął uwagę producentów i projektantów, jest rosnąca świadomość wpływu oświetlenia na nastrój i emocje we wnętrzu. Oświetlenie przestało być jedynie elementem dekoracyjnym, stało się filozofią, którą wybieramy do danego pomieszczenia. Funkcjonalność, w formie odpowiednio dobranej barwy światła, CRI, kąta padania światła oraz ściemniania, stały się dominującymi aspektami, na które zwracają uwagę najbardziej rozpoznawalne marki jak Artemide, Vibia, Flos, Leds C4, Wever & Ducre czy Contardi. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 135841.png [3.59 MB]

 

Nowe rozwiązania oświetleniowe 

Producenci wprowadzają również rozwiązania systemowe, takie jak pasy skórzane lub materiałowe, które posiadają wplecione lub ukryte wewnątrz nici miedziane, przewodzące prąd. Dzięki nim można w niemal dowolnym miejscu podpiąć oprawy o różnej wielkości i przeznaczeniu, co pozwala na tworzenie wielu punktów świetlnych z jednego wyjścia elektrycznego. Nowe systemy obsługują zazwyczaj więcej niż jedną fazę, co daje możliwość budowania w ramach jednego systemu kilku stref oświetlenia, bez większej ingerencji architektonicznej. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 140246.png [3.35 MB]

 

Oświetlenie, które jest dekoracją 

Wszystko to prowadzi do "utechniczniania" opraw dekoracyjnych, a fabryki, które do tej pory były mocno techniczne, starają się dodawać elementy dekoracyjne do swoich produktów. Oprawy dekoracyjne przyciągają uwagę swoim przeskalowaniem i kolorami, co stanowi kropkę nad i we wnętrzach, w których ostatnio panuje bardziej stonowany styl. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 140300.png [3.53 MB]

 

Kolorowe oprawy 

Oprawy szklane wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w wariantach mlecznych z elementami kolorów pastelowych, przezroczystych z efektem lustra czy kolorowych. Kilku producentów zaproponowało swoje oprawy w wariantach kolorystycznych disco-pop, co może zapoczątkować nowy trend. 

 

Fornir w oświetleniu 

Jednym z najważniejszych trendów w dziedzinie oświetlenia, który pojawił się na targach, jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak fornir. W szczególności warto wspomnieć o marce LZF, która jako jedyna od lat stosuje ten materiał w swoich produktach. Dzięki temu ich produkty są wyjątkowe i wyróżniają się na tle innych producentów. 

 

Zrzut ekranu 2023-04-27 141759.png [1.47 MB]

 

Szczelność opraw 

Współczynnik IP, czyli szczelność opraw, to kolejny ważny aspekt, na który zwracają uwagę producenci. Zdecydowana większość z nich pokazała na targach przynajmniej kilka nowych opraw, które nadają się do zastosowania w ogrodzie lub łazience. Bardzo dobrze przyjęte zostały też oprawy, które pozwalają na włożenie do nich wody i kwiatów ciętych lub posadzenie roślin doniczkowych. Firmy Fostarini oraz Italamp są doskonałym przykładem takich produktów. 

 

 

Sprawdź galerię!