Szczypta włoskiej sztuki w salonie Maxfliz. Wywiad z Luigim Tarini

Luigi - head.jpg [123.72 KB]

Powiedz, skąd czerpiesz pomysł na połączenia w swoich pracach? Mam na myśli kombinację filmu i sztuki.

Wszystko zaczęło się od tego, że zrealizowałem projekt o nazwie „Obama i Merkel” występujący w filmach. Projekt polegał na „wklejeniu” polityków w sceny ze znanych filmów. Był to światowy sukces i dlatego postanowiłem dalej pracować nad tym samym tematem, tylko z innym materiałem. Nie używać postaci politycznych, ale słynnych portretów przeplatanych filmami.

Jaka była Twoja pierwsza praca? Połączenie jakiego filmu i obrazu?

Moją pierwszą pracą był „Van Gogh/Clint”, było lato 2015 i po prostu bawiłem się obrazami, próbując stworzyć różne warstwy, aby uzyskać liniową przemianę obrazu i malarstwa. Pomyślałem, że jest to oryginalne, efektowne, piękne, oraz z całą pewnością przyciągnie wzrok odbiorcy. W tym czasie pracowałem w Bonjour Cava przy Piłsudskiego; wciąż można znaleźć tam pocztówkę z tym dziełem, wiszącą tuż przed kanapą, na której go stworzyłem.

Luigi - 1.jpg [313.09 KB]

Ile czasu średnio potrzebujesz na wymyślenie całej konwencji i realizację swojej pracy?

To zależy, niektóre dzieła sztuki są dość proste, mam na myśli to, że kombinację tworzą się same. Na przykładzie znanych aktorek z Hollywood, które były prawdziwym wzorem dla impresjonistów, którzy potrafili wydobyć znacznie więcej w swojej twórczości.

Czy chciałbyś się podzielić z nami, jak krok po kroku wygląda cały proces tworzenia Twoich prac?

Zaczynam od obrazu/sztuki staram się znaleźć idealne dopasowanie (najczęściej twarz). Może to być szczegół twarzy (gęste brwi u Fridy Kahlo i Joan Crawford), dodatek (kapelusz w Renoir's Girl i Brigitte Bardot), a nawet ich biografie (Egon Schiele i James Dean, obaj byli buntownikami w swojej sztuce i czasu i obaj zmarli w wieku dwudziestu lat).

Najtrudniejszą częścią jest znalezienie odpowiedniego obrazu/kadru z filmu, ale gdy już go znajdziesz, wystarczy zrównoważyć warstwy w paski, aby ogólny wynik był piękny i przyciągał wzrok.

Luigi - 5.jpg [305.52 KB]

Luigi - 2.jpg [121.95 KB]

Gdybyś miał wybrać wizytę w muzeum czy wyjście do kina co byś wybrał?

To i to! Jeśli chodzi o muzeum to Musee d'Orsay w Paryżu. Jeśli chodzi o film, to z całą pewnością wybieram krakowskie Kino pod Baranami.

Jaki jest Twój ulubiony nurt w sztuce? 

Impresjonizm, za porzucenie starych, klasycznych tematów i skupienie się po raz pierwszy na życiu codziennym i ludziach. To była prawdziwa rewolucja, gdyż te na pozór banały stały się tematem wartym do namalowania. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni za powstanie tego nurtu.

Moim ulubionym artystą jest Egon Schiele, cenię jego surowy styl i sposób, w jaki obnażył ludzką słabość.

Jaki jest Twój ulubiony film, reżyser?

Trudno mi wybrać ulubiony film, ale od niedawna na nowo odkryłem filmy Sergio Leone. Dla przykładu: „Pewnego razu w Ameryce” – jest to istna moc kinematograficzna, perfekcyjna integracja muzyki Morricone, obsady i samego faktu, że kocham filmy, które obejmują całe życie.

Luigi - 3.jpg [141.38 KB]

W Twoich pracach jest sporo nawiązań do twórczości Hitchocka, Kubricka, Tarantino. Dlaczego oni? Czy to są Twoje własne upodobania czy czymś innym się kierujesz?

Moją pracę opierają się na ikonach popu. Opieram się na filmach tych reżyserów, które dały nam najbardziej kultowe sceny/postacie.

Zatrzymałeś się w Polsce, w Krakowie. Czy to jest docelowo Twoje miejsce na świecie? Skąd pomysł na Polskę?

Zaoferowano mi pracę w korporacji, jak wielu emigrantów w Krakowie. Przez cztery lata pracowałem tak na pół etatu, ale w 2021 zrezygnowałem z niej na rzecz zajęcia się pełno etatowo moimi projektami. Obecnie mieszkam w Krakowie, ale często jeżdżę do Włoch lub gdzie indziej.

Z racji, że w sierpniu możemy podziwiać Twoje pracę w naszym krakowskim salonie Maxfliz, a Maxfliz to przecież połączenie szeroko pojętego design/piękna/sztuki. Jaki jest Twój ulubiony styl? Nowoczesny, loftowy, a może jakiś inny?

Absolutnie nowoczesny, wręcz minimalistyczny styl, z klasycznymi elementami. Uważam, że w wystudiowanym kontraście różnych stylów jest coś głęboko satysfakcjonującego i to jest to, czym lubię bawić się również swoimi pracami.

Luigi - 4.jpg [105.69 KB]

Czy oprócz pasji, jaką możemy obserwować w Twoich pracach, zajmujesz się czymś innym? Jakie jest Twoje inne hobby? 

Staram się jak najwięcej czytać i podróżować. Uczę też włoskiego.

Jakie masz pomysły na przyszłość? Nowe projekty? 

Aktualnie mam zamiar w mojej pracy skupić się bardziej na czystych cyfrowych kolażach.

Czy podoba Ci się u nas w Maxfliz?

Tak, i cieszę się, że mogę być waszym gościem.

Luigi - 5.jpg [121.39 KB]

 


Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze

Button-więcej.png [1.39 KB]