Styl eko - piękno w swej prostocie

Styl eko święci ostatnio prawdziwe tryumfy. I chodzi tu nie tylko o umiłowanie natury, ale również o coraz większą świadomość ekologiczną, która zmienia nasze życie na wielu płaszczyznach. Coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw natury, ale w taki sposób, by nie pozostawiło to negatywnego wpływu na środowisko. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.

Eko-styl.jpg [262.11 KB]

Naturalne materiały

We wnętrzach w stylu eko królują naturalne materiały: kamień, drewno, wiklina – zachwycają one swoim unikalnym pięknem. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, które nierzadko prowadzą do degradacji środowiska, nie szkodzą one naturze. To właśnie z nich wykonywane są w tego rodzaju aranżacjach zarówno podłogi i płytki, jak i dodatki.

W grę wchodzą wszelkie materiały wykończeniowe, które nadają się do recyklingu, a więc także np. rattan, kauczuk, wełna czy nawet i len. Z tych dwóch ostatnich wykonuje się również naturalne tkaniny, które wprowadzają nutkę przytulności do wnętrz w stylu eko. Materiałami, na które warto zwrócić uwagę, są również ceramika i szkło, które z powodzeniem mogą pojawić się w dodatkach. Warto dodać, że mimo iż szkło rozkłada się tysiące lat, może być ono łatwo przetwarzane – i na tym polega jego ogromny atut.

Tapeta-naturalna-ekologiczna.jpg [425.47 KB]

Meble z naturalnych materiałów i odzysku

Styl eko to również piękne, drewniane meble. Mile widziane są w takich aranżacjach również te z odzysku, np. używane komody po babci, którym nierzadko – przy pomocy różnych zabiegów – można nadać drugie życie. To ważne z ekologicznego punktu widzenia, w ten sposób nie zużywa się bowiem niepotrzebnie kolejnych zasobów. Co więcej, takie meble mają własną, fascynującą historię i budują we wnętrzu unikalny klimat.

W stylu ekologicznym czasem można natknąć się również na meble z palet, np. oszczędne w formie łóżko lub stolik kawowy. Często takim meblom towarzyszą również drewniane podłogi, zwykle nielakierowane. Zamiast tego lepiej wybrać na posadzkę drewno woskowane, olejowane lub przetarte farbą ekologiczną.

Lampa-eko-maxlight.jpg [219.84 KB]

Style Eko - 3.jpg [263.34 KB]

Paleta barw pełna kolorów ziemi

Wnętrza w stylu eko są pełne kolorów ziemi. Przygaszone zielenie, łagodne brązy, skromne beże… Często stanowią one bazę dla innych barw, które występują w dodatkach, a i nierzadko skąpane są w nich w całości – takie wnętrza urzekają niesamowitą harmonią. Oprócz tego, takie kolory wspaniale współgrają one z bielą, która nierzadko pojawia się m.in. na ścianach.

Zależy Ci na soczystych akcentach? Jak najbardziej wchodzą one tutaj w grę! Słoneczna żółć, wiosenna zieleń czy nawet energetyczny pomarańcz świetnie sprawdzą się w roli drugoplanowej. Ważne, aby paleta barw była dość ograniczona i dawała uczucie ukojenia. Eksperymenty aranżacyjne lepiej przeprowadzać w obrębie faktur oraz dodatków, choć również i tam warto zadbać o pewien minimalizm.

Meble-eko-Sofa-Grace.jpg [778.00 KB]

Przemyślane dodatki

We wnętrzach w stylu eko nierzadko pojawiają się bambusowe rolety, które powstrzymują nieco promienie światła. Sąsiadują z nimi lniane zasłony, które wspaniale harmonizują z wiklinowymi koszami oraz trzcinowymi dywanami. Ważne miejscu w stylu ekologicznym zajmują żywe rośliny, które stanowią nie tylko wspaniałą dekorację, ale też oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Mogą im towarzyszyć motywy roślinne i pojawiać ię się na płytkach, tapetach oraz tkaninach – dają one poczucie nieustannego obcowania z naturą.

Warto zwrócić uwagę również na piękne, ekologiczne osłonki na donice, które same w sobie są cudowną ozdobą. Świetnie się w takich aranżacjach odnajdą również dodatki wykonane własnymi rękoma, np. makramy, które wprowadzają do wnętrz mnóstwo uroku i przytulności. Zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać szkło? Na przykład wsypując do niego muszelki, kamyki i gałązki, tworząc piękną, naturalną kompozycję i umieszczając ją na półce w kuchni.

Eko-krzesła.jpg [385.74 KB]

 


Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze

Button-więcej.png [1.39 KB]