Rem Koolhaas najbardziej kontrowersyjnym architektem na świecie.

remkoolhas-maxfliz-architekci-design.jpg [24.77 KB]

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Laureat Nagrody Pritzkera (2000) i Nagrody Miesa van Rohe (2005), profesor na Uniwersytecie Harvarda przez całe życie burzył zastany porządek prowokacyjnym myśleniem i projektami. Znany z niekonwencjonalnych pomysłów, nietuzinkowych realizacji i oryginalnych błyskotliwych teorii. Rzadko zdarza się, by architekt wywoływał takie zainteresowanie poza własnym środowiskiem, jak działo się to w przypadku Rema Koolhaasa. Jego oszałamiające projekty takie jak Ambasada Holandii w Berlinie, Biblioteka w Seattle, sala koncertowa Casa de Musica w Porto czy Muzeum Dziedzictwa Guggenheima w Las Vegas, China Central Television są żywymi przykładami wizjonerskich teorii architektonicznych i socjologicznych Holendra.

Działalność Koolhaasa w równym stopniu opiera się na ideach, co na projektowaniu budynków. Jest podziwiany zarówno jako pisarz jak i komentator rzeczywistości społecznej. Jego publikacja “Delirious New York: A Retroactive Manifesto” z 1978 roku została ogłoszona wpływowym opisem nowoczesnego społeczeństwa. Dla Koolhaasa nie jest kluczowe tworzenie jednostkowych arcydzieł, ale stymulowanie i pobudzanie swoimi różnorodnymi działaniami.

Wiek nie zahartował holenderskiego architekta, który w wieku 67 lat wciąż wstrząsał krajobrazem kulturowym swoimi prowokacyjnymi projektami.

Dlaczego Rem Koolhaas jest najbardziej kontrowersyjnym architektem na świecie?

Rem Koolhaas sprawia kłopoty w świecie architektury od czasów studenckich w Londynie na początku lat 70. Architekci chcą budować, a gdy się starzeją, większość z nich jest gotowa złagodzić swoją pracę, jeśli przyniesie im to opłacalne zlecenie. Jednak Koolhaas pozostał pierwszorzędnym prowokatorem. Budynek jego siedziby China Central Television, ukończony w maju 2004 roku, został określony przez niektórych krytyków jako cyniczne dzieło propagandy, a przez innych jako arcydzieło. Wcześniejsze projekty na przemian budziły podziw i wściekłość.

 

Nawyk Koolhaasa do wstrząsania ustalonymi konwencjami uczynił go jednym z najbardziej wpływowych architektów swojego pokolenia. Niewspółmierna liczba wschodzących gwiazd tego zawodu, w tym Winy Maas z holenderskiej firmy MVRDV i Bjarke Ingels z kopenhaskiego BIG, pracowała w jego biurze. Architekci przekopują jego książki w poszukiwaniu pomysłów; uczniowie na całym świecie go naśladują. Przyciąganie leży po części w jego zdolności do wytrącania nas z równowagi.

Jego niespokojna natura doprowadziła go do nieoczekiwanych tematów. Na wystawie pokazanej po raz pierwszy na Biennale w Wenecji w 2010 roku, zaprezentował wystawę, w której poruszył niepopularny temat wpływu człowieka na architekturę przez konserwację zabytków. Jego zdaniem obecne umiejętności i technologie sprawiły, że obiekty te – zamiast demonstrować niszczące, zniekształcające działanie czasu – składają się na współczesne zjawisko kolektywnej amnezji. Aby przedstawić tę ideę, Holender przekształcił dzielnice o wartości historycznej w swoistą scenografię dla turystów, pokrywając sprayem budynki związane z nieprzyjemnymi wydarzeniami z przeszłości.

 

Rem Koolhaas jest autorem książek i wielu publikacji poświęconych problematyce rozwoju współczesnych metropolii i koncepcji rewolucyjnego rozplanowania funkcji rozmaitych miejsc, takich jak przedmieścia Paryża, Hongkong czy libijska pustynia.

Jego firma OMA zatrudnia 325 architektów z oddziałami w Hongkongu i Nowym Jorku, ale Koolhaas lubi porównawczą izolację Rotterdamu, trudnego miasta portowego. Jego biuro mieści się w krzepkim budynku z betonu i szkła, a jego biuro zajmuje duże, otwarte piętra, jak w fabryce.

 

Biuro projektowe AMO współpracuje z domem mody PRADA od lat. Swoimi projektami Prady Koolhaas odważył się zapewnić architekturę ulotnemu światu mody i ozdobić go sławnymi celebrytami. Zaprojektowany przez Koolhaasa Sklep Broadway Prada, otwarty w grudniu 2001 r., Kosztował 32 miliony euro i ma 2300 metrów kwadratowych powierzchni handlowej

Ciekawostki:

  • W 2008 roku Time umieścił go w pierwszej setce najbardziej wpływowych ludzi świata.
  • Zaha Hadid – była jego uczennica i przez lata pracowała u niego w biurze.
  • W 2008 roku został zaproszony do dwunastoosobowej grupy refleksyjnej Unii Europejskiej zwanej „Radą Mędrców”.
  • W 1969 roku Koolhaas był współautorem scenariusza The White Slave, holenderskiego filmu noir, a później napisał niewyprodukowany scenariusz dla amerykańskiego króla soft-porno Russa Meyera.

Film: 

REM KOOLHAAS - STARCHITEKT

https://vimeo.com/ondemand/rem2

Dokument:

REM KOOLHAAS: "A KIND OF ARCHITECT"