Rektyfikacja płytek ceramicznych: Proces, zalety i zastosowanie

Jak łatwiej ułożyć płytki? Z pomocą przychodzi rektyfikacja. Dowiedz się, na czym polega i dlaczego warto postawić na płytki rektyfikowane. 

Rektyfikacja płytek ceramicznych to proces mechanicznej obróbki, który sprawia, że płytki zyskują idealnie równomierne wymiary oraz ostro zakończone krawędzie. Proces rektyfikacji polega na szlifowaniu krawędzi płytek, co prowadzi do redukcji różnic wymiarowych między nimi. Dzięki temu uzyskuje się wyjątkowo gładką i jednolitą powierzchnię. W poniższym artykule zostaną omówione zalety i wady rektyfikowanych płytek, a także podane informacje dotyczące sposobu ich układania i miejsc, w których znajdują zastosowanie. 

 

Rajska huśtawka i designerskie połączenia wykończeniowe – zainspiruj się z Maxfliz

Zobacz aranżację

 

Czym są płytki rektyfikowane? 

Płytki rektyfikowane to rodzaj płytek ceramicznych, które przechodzą specjalny proces obróbki mechanicznej. W wyniku tej obróbki płytki otrzymują idealnie równomierne wymiary oraz ostro zakończone krawędzie o kątach 90 stopni. W porównaniu z płytkami kalibrowanymi, płytki rektyfikowane charakteryzują się nie tylko równym rozmiarem, ale również identyczną grubością, co wpływa na ich lepszą jakość i zazwyczaj wyższą cenę. 

 

La Mania: Wyważony glamour 

Zobacz aranżację

 

Na czym polega rektyfikacja płytek? 

Proces rektyfikacji to jedna z ostatnich faz produkcji płytek ceramicznych. Polega na mechanicznym szlifowaniu krawędzi płytek tak, aby uzyskać brzegi o regularnych kształtach. Dzięki temu różnice wymiarowe między płytkami jednej partii zostają zminimalizowane. Różnice te mogą wynosić nawet 0,2 mm. 

 

Nowoczesna łazienka w kontrastowych barwach

Zobacz aranżację

 

Jak układa się płytki rektyfikowane? Z Fugą czy bez? 

Układanie płytek rektyfikowanych nie różni się od montażu standardowych płytek kalibrowanych. Wymagają one jednak stosowania fug, pomimo częstego przekonania, że można je układać bez fugi. Instytut Techniki Budowlanej zaleca kładzenie fug o szerokości minimum 2 mm. Dzięki temu można uzyskać optyczne złudzenie jednolitej powierzchni, a minimalna ilość fug jest bardzo higieniczna. 

Przy montażu płytek rektyfikowanych ważne jest, aby podłoże było gładkie i pozbawione nierówności. Należy również zachować szczeliny dylatacyjne, w zależności od przestrzeni, w której mają być ułożone płytki. Przy użyciu specjalnej zaprawy do wąskich fug i kleju wysokoelastycznego można uzyskać efekt bezfugowego montażu, co nadaje pomieszczeniu nowoczesny i elegancki wygląd. 

 

Minimalistyczna łazienka w jasnych kolorach - twoja oaza spokoju i relaksu

Zobacz aranżację

 

Płytki rektyfikowane: gdzie się sprawdzą? 

Płytki rektyfikowane to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie minimalizm i nowoczesny design. Dzięki temu, że płytki są cięte pod kątem prostym, ich krawędzie są idealnie równe, co daje efekt optycznego złudzenia jednolitej powierzchni. Dodatkowo, minimalna fuga pomiędzy płytami zapewnia większą higienę i ułatwia utrzymanie czystości. 

Płytki rektyfikowane sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, takich jak łazienki, kuchnie, halle czy salony. W łazience doskonale będą się prezentować jako gładka, jednolita powierzchnia, co można osiągnąć poprzez zastosowanie tych samych płyt na ścianie i podłodze, zwłaszcza w miejscu prysznica. Kuchnia to kolejne pomieszczenie, gdzie minimalna fuga zbiera mniej zanieczyszczeń i bakterii, dzięki czemu zapewnia lepszą higienę. W przedpokoju czy hallu zastosowanie płytek rektyfikowanych umożliwia podkreślenie minimalistycznego i eleganckiego charakteru pomieszczenia, a jednolita powierzchnia pozbawiona widocznej spoiny daje wrażenie większej przestrzeni. W salonie natomiast, pojedyncza ściana wyłożona płytkami rektyfikowanymi stanie się reprezentacyjnym punktem pomieszczenia. 

 

Stylowa łazienka z prysznicem

Zobacz aranżację

Rektyfikacja: poznaj jej zalety 

Płytki rektyfikowane mają wiele zalet, które przyciągają konsumentów. Jedną z najważniejszych cech jest łatwość montażu. Dzięki precyzyjnemu obróbce brzegów, płytki rektyfikowane mają jednolite wymiary, co ułatwia ich układanie. Minimalna fuga między płytkami nie tylko wygląda estetycznie, ale również umożliwia łatwe utrzymanie czystości. 

Płytki rektyfikowane są również bardzo uniwersalne. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale oczywiście zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto, płytki rektyfikowane są dostępne w różnych kolorach, wzorach i strukturach, co pozwala na dopasowanie do różnych preferencji i stylów aranżacji wnętrz. 

 

Minimalistyczna loftowa szara łazienka z miedzianymi akcentami 

Zobacz aranżację

 

0C1A1430 (Large).jpg Rajska huśtawka i designerskie połączenia wykończeniowe | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

 

Wstąp do salonów Maxfliz i poznaj nasz asortyment płytek rektyfikowanych! 

 

Sprawdź nasze salony