Poznaj wnętrze z duszą - apartament w SKY TOWER

DSC_0290.jpg [8.33 MB]

Klienci, rdzenni mieszkańcy Krakowa, planowali klimat swojej klasycznej rezydencji przenieść do wrocławskiego apartamentu. W sercu Dolnego Śląska, a właściwie pod jego niebem, zakupili piękny i prestiżowy 120-sto metrowy apartament w wieżowcu SKY TOWER. O pomoc w jego aranżacji poprosili właścicielkę pracowni ANCHAL Annę Kuk-Dutkę.

Apartament dawał olbrzymie możliwości projektowe, ale wymagał gruntownych zmian. Oferowany układ mieszkania składał się z trzech dogodnie zaprojektowanych pokoi. Zdecydowanym mankamentem był jednak fakt, że od progu nie mieliśmy możliwości cieszyć się widokiem pięknej panoramy Wrocławia. Szybko zapadła więc decyzja o zmianie układu funkcjonalnego. Apartament miały zamieszkiwać tylko dwie osoby, w związku z tym uproszono układ wnętrza. Widoczny od wejścia przepiękny, klasyczny salon został, chowanymi w ścianę dziwami, oddzielony jedynie od sypialni, tworząc klarowny układ strefy dziennej i nocnej. Duża sypialnia zyskała jedynie umownie wydzieloną garderobę w najmniej atrakcyjnym miejscu apartamentu.

Przed projektantką stanął jednak jeszcze jeden problem. Jak połączyć sugerowany klasyczny styl wnętrza z niezwykle nowoczesną i przenikającą do wnętrza bryłą budynku. Tym bardziej, że cały apartament został wyposażony w najnowszy system inteligentnego sterowania domem. Otwarci jednak na współpracę klienci, chętnie przyjęli propozycje połączenia tych dwóch światów pod warunkiem zachowania subtelnej kolorystyki i harmonii wyposażenia. Jak sami obecnie twierdzą nieczęsto zdarza się, by połączenie stylowych i nowoczesnych form stworzyło tak niezwykle spójne wnętrze.


Proste i matowe bryły zabudowy kuchennej stworzyły niezwykłe tło dla pozłacanych klasycznych żyrandoli. Matowe powierzchnie mebli pozwoliły dodatkowo podkreślić połysk trawertynowych posadzek i szarego marmuru nad blatem, w którym odbija się krajobraz za oknem. Powierzchnie blatów kuchennych oraz stolika w salonie również wykonano z marmuru Pietra Grey, ale tym razem nadano im niezwykły charakter postarzanego materiału poprzez płomieniowanie i szczotkowanie powierzchni.


Zamysłem projektantki było stworzenie dużej, otwartej i jasnej przestrzeni. Doskonale spełniły swoje zadanie olbrzymie postarzane lustra zawieszone na ścianach. Nad uzyskaniem takiego efektu projektantka wraz ze szklarzem pracowała przez wiele dni, eksperymentując z różnymi metodami postarzania szkła.

Skąpana w słońcu sypialnia miała mieć nieco bardziej kameralny charakter. Wychodząc z tego założenia wprowadzono więcej przytulnych tkanin w tej części apartamentu. Podstawę stanowią tapicerowane panele umieszczone na ścianie za telewizorem i na ściance dzielącej sypialnię od garderoby. Zaprojektowane przez Panią Anię meble tapicerowane obito przyjemnym ciepło-szarym welurem, który jako akcent pojawił się również na zasłonach. Istotnym detalem są również specjalnie stworzone do tego apartamentu lampy podłogowe, których ciemne podstawy stanowią ciekawy akcent, a światło delikatnie rozprasza się po jedwabnych zasłonach.


Jeśli chcielibyśmy w największym skrócie określić wystrój tego apartamentu, to zdecydowanie należało by użyć słów „spokój i harmonia”, które łączą nowoczesność z klasycznym pięknem.

Projekt: Anna Kuk-Dutka, Anchal
Foto: Studio Poruszenie – Kamila Kozińska