Podróż do Profesjonalnego Projektowania Przestrzeni Usługowych

Aranzacja_sala_bankietowa.jpg [1.56 MB]

Maxfliz: Jakie czynniki wpływają na wybór odpowiedniego stylu projektowania dla danej przestrzeni usługowej? 

Monika Grojec: Każde miejsce użyteczności publicznej charakteryzuje się określonym przeznaczeniem i funkcją i to przede wszystkim te czynniki najczęściej określają ogólny nurt projektowy wnętrza. Na równi z przeznaczeniem postawiłabym indywidualne upodobania inwestora oraz jego potrzeby estetyczne. Ważne aspekty, które należy wziąć pod uwagę to: 

Cel i branża. Pierwszym krokiem jest zrozumienie jaka jest główna działalność firmy i jakie cele chcemy osiągnąć w danej przestrzeni. Styl projektowania powinien odzwierciedlać charakter usług i dziedzinę działalności. 

Grupa docelowa - należy wziąć pod uwagę kto będzie korzystał z przestrzeni. Styl projektowania powinien być dostosowany do preferencji i potrzeb konkretnej grupy klientów. 

Brand identity - projektowanie powinno oddawać tożsamość marki, kolory, logo, typografia i ogólny wygląd powinny być zgodne z identyfikacją wizualną firmy. 

Funkcjonalność - przestrzeń usługowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Styl projektowania, nie powinien zakłócać efektywności i wygody użytkowników. 

Trendy i konkurencja - warto zwrócić uwagę na aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni usługowych w danej branży jednocześnie warto wyprzedzać konkurencję i być unikalnym. 

Budżet - realistyczny budżet może wpłynąć na wybór stylu projektowania. Niektóre style mogą być bardziej kosztowne niż inne. 

Przepisy i normy - konieczne jest przestrzeganie przepisów budowlanych i normy bezpieczeństwa, które mogą wpłynąć na wybór materiałów wykończeniowych użytych w projekcie. 

Klimaty i lokalizacja przestrzeni wpływają na wybór przestrzeni projektowania, np. przestrzenie usługowe w nadmorskich kurortach będą różnić się od tych w górach. 

Ekologia i zrównoważenie – coraz większą wagę przykłada się do ekologicznych rozwiązań w projektowaniu. Kluczowy może być wybór materiałów i rozwiązań zgodnych ze zrównoważonym rozwojem. 

Opnie klientów - zbieranie opinii i informacji zwrotnych od klientów danej użyteczności publicznej pomaga w dostosowaniu stylu projektowania do ich oczekiwań. 

Po dokładnym zrozumieniu tych czynników można przystąpić do odpowiedniego stylu projektu, który najlepiej odpowiada przestrzeniom i celom przestrzeni usługowej. Należy pamiętać aby styl był spójny, funkcjonalny i atrakcyjny dla klientów. 

Aranzacja_bar.jpg [1.45 MB]

Maxfliz: Jak można zrównoważyć estetykę i funkcjonalność w projektowaniu sal weselnych/ przestrzeni usługowych by stworzyć atrakcyjne i komfortowe środowisko dla gości? 

Monika Grojec: W przypadku sal weselnych i różnego rodzaju sal o charakterze usług okolicznościowych złotym środkiem jest tu tworzenie przestrzeni na tyle uniwersalnych estetycznie aby w łatwy sposób za pomocą gry świateł (zmienne rgb) czy indywidualnie dobranych dekoracji można było dopełnić przestrzeń i nadać jej wyjątkowy, oryginalny charakter. Tak można projektować przestrzenie, które będą nastawione na odbiór różnych grup klientów o różnych gustach. Innym typem projektów są takie, które narzucają swoją własną indywidualność określonym stylem i jego konsekwencją np. wnętrza w stylu klasycznym, lub glamour. Nastawione one są na odbiór klientów o właśnie takich upodobaniach estetycznych. 

Sala_konferencyjna_stoly.jpg [859.07 KB]

Maxfliz: Jakie są kluczowe elementy designu, które warto uwzględnić podczas projektowania przestrzeni usługowych, takich jak sala weselna, aby nadać jej unikalny charakter? 

Monika Grojec: Kluczowymi elementami unikalnego designu takich przestrzeni są: 

kolorystyka, która znacząco wpływa na wygląd i atmosferę przestrzeni, materiały i tekstury, oświetlenie, meble i dekoracje, rośliny. Ważnym elementem jest także możliwość personalizacji danej przestrzeni zgodnie z wizją inwestora.  

Jadalnia_drewno_metal.jpg [1.66 MB]

Maxfliz: Czy istnieją specjalne techniki projektowania, które mogą pomóc w tworzeniu przestrzeni, które są zarówno osadzone w trendach, jak i trwałe, funkcjonalne? 

Monika Grojec: Istnieją techniki, które pozwalają łączyć trendy z trwałością i funkcjonalnością. Kluczem jest zrozumienie jakie trendy są odpowiednie do danej przestrzeni i jak można je zintegrować w sposób, który przetrwa próbę czasu i sprosta potrzebom użytkowników. Przestrzeń musi być przede wszystkim funkcjonalna. Należy upewnić się, że każdy element projektu służy praktycznym celom i zapewnia wygodę użytkownikom. Projektowana przestrzeń powinna mieć możliwość łatwych modyfikacji i dostosowywania jej do zmieniających się potrzeb i trendów. 

Warto pamiętać również o różnych rozwiązaniach technologicznych nadających przestrzeni nowoczesny charakter i sprawiających, że wnętrze staje się bardziej funkcjonalne.  

Szklane_schody_biel.jpg [757.72 KB]

Maxfliz: Jak można dostosować design przestrzeni usługowych do różnych grup docelowych, biorąc pod uwagę różne preferencje i potrzeby klientów? 

Monika Grojec: Dostosowanie designu przestrzeni usługowych do różnych grup docelowych wymaga zrozumienia tych grup i elastycznego podejścia do projektowania oraz obsługi klienta. To podejście pozwala na tworzenie przestrzeni, które są atrakcyjne i funkcjonalne dla szerokiego spektrum klientów.  

Szklane_schody.jpg [976.97 KB]

Maxfliz: Jakie są najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy doborze materiałów, kolorów i tekstur, aby stworzyć wrażenie spójności i elegancji? 

Monika Grojec: W przypadku wnętrz użyteczności publicznej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na normy, które dany materiał musi spełnić. W drugiej kolejności skupiamy się na względach sensu stricte estetycznych. Spójność wynika z ogólnego zamysłu projektowego i jest wynikową konsekwencji estetycznej podczas wszystkich etapów powstawania projektu. Istotne jest, aby materiały użyte w projekcie współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość. 


Sala_rekreacyjna.jpg [1.55 MB]

Maxfliz: Jakie atesty i normy techniczne muszą zostać spełnione w przypadku takiej przestrzeni? 

Monika Grojec: Przestrzeń publiczna obwarowana jest szczególnymi normami związanymi z materiałami jakich powinno się używać w tego typu miejscach. Każdy projektant powinien zwrócić szczególną uwagę na te kwestie podczas doboru materiałów wykończeniowych takich jak płytki, które powinny mieć odpowiednią klasę antypoślizgowości czy ścieralności, tkaniny takie jak zasłony muszą mieć atesty antypalności, podobnie z okładzinami ściennymi, które ostatnio są niezwykle popularne. W przypadku projektów np. pomieszczeń medycznych takich jak gabinety stomatologiczne nawet zwykła farba powinna być przeznaczona do tego typu miejsc. Wiedza ta powinna być nieodłącznym atrybutem każdego profesjonalnego projektanta, zapewniając jednocześnie merytoryczny nadzór nad projektem. Często bowiem inwestor nie ma znajomości odpowiednich przepisów czy norm. 

Funkcjonalna_lazienka.jpg [685.13 KB]

Maxfliz: Jakie są najczęstsze wyzwania związane z projektowaniem sal weselnych pod względem technicznym? 

Monika Grojec: Najtrudniejszymi zadaniami projektowymi w tego typu miejscach są zmiany sposobu użytkowania przestrzeni, która wcześniej pełniła zupełnie inną rolę a teraz musimy dostosować obecną przestrzeń do potrzebnych nam wymogów. W pierwszej kolejności skupiamy się na układzie funkcji i względach technicznych, które bardzo często nie są widoczne na pierwszy rzut oka w lokalu. Mowa tu o rekuperacji, wentylacji czy nowoczesnych systemach nagłośnienia czy monitoringu. Wszystkie te funkcjonalności wymagają wydzielenia odpowiedniej przestrzeni i uwzględniania tej przestrzeni na etapie wczesnego projektu. W przypadku lokali, które powstają od samego początku z myślą o danej funkcji zadanie jest prostsze, ponieważ większość nowoczesnych projektów architektonicznych uwzględnia już w projekcie tego typu rozwiązania techniczne.  

Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w projektowaniu tego typu przestrzeni, aby uniknąć potencjalnych problemów. 

Sala_konferencyjna.jpg [936.75 KB]

Maxfliz: Jak znaleźć równowagę między spełnianiem wymagań technicznych, a tworzeniem projektu według wizji klienta? 

Monika Grojec: Ostatecznym celem jest znalezienie rozwiązania, które łączy w sobie estetykę i techniczne rozwiązania, aby zadowolić klienta i stworzyć funkcjonalną, atrakcyjną przestrzeń. Wymaga to elastyczności, twardej komunikacji i współpracy zarówno z inwestorem jak i specjalistami z dziedziny projektowania i budownictwa.  

Aby osiągnąć tę równowagę należy rozpocząć od rozmowy z inwestorem, zrozumieć jego wizję i oczekiwania, a następnie określić cele projektu. Konieczne jest przeprowadzenie analizy technicznej przestrzeni oraz jej ograniczeń. Jeśli techniczne wymagania stoją w sprzeczności z wizją klienta należy zaproponować alternatywne rozwiązania. Niezbędne może okazać się znalezienie kompromisów i rozwiązań, które będą satysfakcjonujące zarówno z punktu widzenia technicznego jak i wizualnego. 

Strefa_relaksacyjna_poddasze.jpg [1.07 MB]

Maxfliz: Jak rozwijać swoją kompetencję i wiedzę jako architekt, aby skutecznie projektować przestrzenie usługowe? Jakie są kroki początkowe, które można podjąć, aby zacząć projektować tego rodzaju przestrzenie? 

Monika Grojec: Rozwijanie kompetencji jako architekt projektujący przestrzenie usługowe to proces ciągły. Ważne jest, aby być ciekawym i otwartym na nowe wyzwania oraz nieustannie rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę w tym zakresie.  

Zawód projektanta stał się w ostatnich latach niezwykle popularny i co roku wypuszcza na rynek nowych adeptów. Miałam niegdyś przyjemność być wykładowcą na kierunku wnętrzarskim w Krakowskich Szkołach Artystycznych i moje obserwacje zogniskowały się na facie bardzo lekkiego podejścia do tego zawodu. Początkujący studenci nie zdawali sobie często sprawy z ważności względów technicznych i norm budowlanych stawiając na pierwszym miejscu estetykę i design, najlepiej podane w formie fotorealistycznych wizualizacji, które właściwie powinny być tylko wisienką na torcie. To do czego zawsze zachęcałam moich studentów to wyjście w każdym projekcie właśnie od układu funkcji, od sprawdzenia zgodności z normami a dopiero później ubieranie tej przestrzeni w estetykę. W przypadku projektów użyteczności publicznej należy pamiętać, że bierzemy na siebie odpowiedzialność nie tylko za wymarzony lokal, ale często jego bezpieczne i zgodne z prawem użytkowanie. Wielokrotnie inwestor przeznacza bardzo duże pieniądze w swój biznes pokładając zaufanie w kompetencje i profesjonalizm projektanta.  

Aby zacząć projektować przestrzenie użyteczności publicznej zachęcam do ciągłego rozbudowywania swojej wiedzy, korzystania ze szkoleń a także wiedzy bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. 

BIO 

Kwadrat Design Studio jest pracownią, która powstała z potrzeby kreowania przestrzeni i tworzenia niepowtarzalnych miejsc i rzeczy. 
 

Nazywam się Monika Grojec i jestem właścicielką pracowni. Jako projektant wnętrz staram się tworzyć oryginalne miejsca przy wykorzystaniu nowoczesnych form, ciekawych materiałów, niebanalnej kolorystki i aktualnych trendów wzornictwa przemysłowego. 
 

Jak mawiał Albert Einstein: „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”. Ja staram się łączyć jedno i drugie dbając jednocześnie o potrzeby i upodobania Inwestora, bo to On w dziele tworzenia powinien być najważniejszy. 

Wlascicielka_kwadrat_design_studio.png [3.35 MB]