Oświetlenie w sypialni: nastrój i funkcjonalność

Oświetlenie w sypialni odgrywa ogromną rolę. Ciepłe światło może otulić cię podczas chwil relaksu i przyjemnego self-care, stworzyć odpowiedni nastrój i kameralną atmosferę na spotkanie we dwoje. To rodzaj oświetlenia może wpływać na twój nastrój i higienę snu. Warto zadbać o nastrojowy klimat i komfort i wybrać dobrze dopasowane aranżacje lampy do sypialni. Ponadto odpowiednio dobrane lampy dodatkowe mogą też być praktycznym dopełnieniem przestrzeni podzielonej na strefy, wielofunkcyjnej. Sprawdź nasz pomysł na oświetlenie sypialni.

Jak dobrać oświetlenie w sypialni - wydziel kategorie pomieszczenia

Chociaż kojarzy się z wypoczynkiem i snem, współczesna sypialnia jest często pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym zaspokoić musimy kilka potrzeb. Główną jest oczywiście wprowadzenie w odpowiedni nastrój do spania, dlatego centralną kategorię stanowić będzie łóżko i strefa relaksu. W tym miejscu oświetlenie należy dobrać tak, aby nie zburzało rytmu dobowego. Dlatego światło skierowane na miejsce wypoczynku nie może być zbyt jasne, ostre. Barwa światła ma szczególne znaczenie wieczorem. Należy pamiętać, aby wybierać żarówki dające cieplejszy odcień światła oraz kinkiety lekko je tłumiące.

Po obu stronach łóżka dwuosobowego zazwyczaj umieszcza się małe lampki nocne, które eliminują konieczność wstawania, kiedy chcemy zapalić światło. Tworzą też z tej strefy dodatkowy kącik do czytania książek lub przeglądu prasy przed snem.

Kolejną strefą w sypialni może być miejsce przygotowań i toaletka. Tutaj potrzebne będzie źródło światła dodatkowego, zapalane tylko podczas wykonywania makijażu lub dobierania stylizacji przy lustrze. Kiedy dobieramy barwę światła do tej kategorii pomieszczenia, powinniśmy zdecydować się na najbliższą naturalnemu światłu dziennemu. Tylko wtedy kolory będą wiernie oddane, rzeczywiste, a wszelkie zabiegi łatwiejsze do wykonania i bardziej precyzyjne.

Sypialnia rodem z luksusowego hotelu - 5.jpg [141.48 KB]

W sypialni warto postawić również lampę podłogowa stojącą, która sprawdzi się w kąciku do czytania, np. za wygodnym fotelem. To również alternatywa dla bocznych kinkietów czy lampek nocnych umieszczonych z dwóch stron łóżka.

Sypialnia w stylu egzotycznym, czyli projekt biura Moodus Design.jpg [273.48 KB]

Główne źródło światła w sypialni - lampy wiszące

 

Oświetlenie górne w sypialni dopasowane powinno być do całości aranżacji i ją podkreślać. Może nawet wyznaczać jej kierunek, kiedy zdecydujemy się na model dekoracyjny, przykuwający uwagę od wejścia do pomieszczenia, jak np. Maxlight Stardust, która przypomina lekką, unoszącą się nad łóżkiem złotą chmurę. Modne są również klosze wykonane z kolorowego, dmuchanego szkła, żyrandole w stylu glamour wykonane z odbijających światło kryształków o różnych kształtach lub industrialne metalowe lampy wyjęte niczym z przestrzeni magazynowej. Główne lampy wiszące w sypialni pełnią więc funkcje designerskie i determinują wybór pozostałych elementów wyposażenia.

MAXLIGHT P0432 LAMPA WISZĄCA STARDUST

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy światło lampy nie razi, kiedy znajdujemy się w pozycji leżącej i patrzymy na żyrandol od dołu. Dobrze, aby światło było lekko rozproszone i ciepłe. Unikajmy laboratoryjnego chłodu, który może utrudniać odpoczynek i późniejsze zasypianie.

Dodatkowe oświetlenie sypialni - lampki nocne, lampy boczne i oświetlenie punktowe

Marzy ci się romantyczna atmosfera w sypialni? Doskonale sprawdzą się lampy boczne, oświetlenie punktowe i ciekawe lampki nocne, które dawać będą ciepłe, przytłumione światło. Powinny być dopełnieniem stylu wnętrza, ale też lampy głównej. Najlepiej, aby były wykonane z tych samych materiałów i pozostawały w jednej tonacji barw, ewentualnie stawiały na klasyczne kontrasty typu czerń-biel. Warto też wykorzystać ciekawe formy takiego oświetlenia dodatkowego, które nadadzą aranżacji designerskiego sznytu.

Ciekawie prezentować się będzie np. kinkiet Maxlight Puzzle w wersji białej lub czarnej, który wygląda niczym ciekawa, świetlista plama koloru na ścianie. Uwagę przyciągnie również lampa ścienna Maxlight Geometric tworząca obraz przywołujący na myśl abstrakcje Mondriana. Można postawić też na nowoczesny, industrialny minimalizm i zamontować przy łóżku lampę Maxlight Comet lub Maxlight Spider. Klasyczną elegancję dopełni kinkiet Maxlight W0295 Citatel ze stylowym złotym wykończeniem.

Wielkość pomieszczenia a oświetlenie - jakie lampy wybrać do dużej i małej sypialni

Dobór odpowiednich lamp do sypialni zależy nie tylko od stylu aranżacji, ale też od wielkości pomieszczenia. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz funkcjonalność. Powinniśmy wybrać takie oświetlenie, które pozwoli nie tylko na budowanie intymnej, przyjemnej atmosfery relaksu, ale też dobrze doświetli miejsca, w których potrzebujemy mocniejszego źródła światła, np. podczas porannych przygotowań do wyjścia. Jak dobrać odpowiednie lampy do małej, a jak do dużej sypialni?

Odpowiednie oświetlenie do małej sypialni

Przy małych pomieszczeniach nie potrzebujemy wielu punktów świetlnych. Do doświetlenia wszystkich ważnych miejsc (np. przestrzeni przy szafie, głównym lustrze czy otwartej na sypialnię garderoby) wystarczy lampa wisząca główna oraz lampki nocne z dwóch stron łóżka. Dodatkowe oświetlenie zastosuj, jeśli nawet na tak małym metrażu wydzielasz przestrzenie. Małe lampki biurkowe lub kinkiety przydadzą się, np. przy toaletce lub jeśli w sypialni musisz wydzielić miejsce na mikrobiuro. Bardzo delikatne światło przyda się również wtedy, kiedy w sypialni rodziców znajduje się łóżeczko małego dziecka.

Przy wyborze lamp do małych pomieszczeń warto pamiętać o doborze proporcji. Główny żyrandol nie może wielkością oprawy przytłaczać niewielkiej sypialni. Nie będzie też dobrze prezentował się przy niskim suficie, kiedy kabel będzie bardzo skrócony. Przy 10 metrach kwadratowych powierzchni zdecydujmy się na klosz o średnicy ok. 30-40 cm lub mniejsze oprawy ustawione kaskadowo lub w linii jak np. w modelu Miloox 1744.204 Jugen Black. Szukajmy raczej lekkości, nieco ażurowych, półprzezroczystych form, niż ciężkiego, pełnego klosza, który przytłoczy aranżację.

Lampy do dużej sypialni

W dużej sypialni potrzebować będziemy kilku punktów świetlnych, aby dobrze doświetlić wszystkie ważne miejsca. Istotny będzie znów podział na strefy: wypoczynkową, czytelniczą, przygotowań (tutaj możemy dokonać kolejnego podziału na przestrzeń przy szafie lub garderobie i przy toaletce) itd.

W zależności od metrażu możemy potrzebować nawet kilku lamp wiszących. Dobrze, aby zastosować ten sam model, ewentualnie jedną linię danego producenta, aby nie wprowadzać chaosu i wrażenia przypadkowości. Wyjątek może stanowić bardziej wyraźny podział otwartej, dużej przestrzeni, np. przy pomocy przeszklonej ścianki. Wtedy możemy pokusić się o dobór innych lamp, ale w nawiązującym do siebie stylu.

W przypadku dużych metraży, w których stosujemy tylko jedną lampę wiszącą, zdecydujmy się na dużą średnice klosza dopasowaną proporcjonalnie do powierzchni sypialni. Mała lampa po prostu nie spełni swojej funkcji i nie doświetli wszystkich punktów. Będzie też wyglądała nieproporcjonalnie.

W dużych sypialniach przyda się także więcej lamp dodatkowych. Dobrze sprawdzą się te stojące, które można ustawić np. przy lustrze, fotelu do czytania czy w przestrzeni garderoby.

Oświetlenie sypialni inspiracje - przytulne lampy do sypialni

 

Jasno i nowocześnie

Jednym z najczęściej pojawiających się marzeń dotyczących sypialni jest to, aby była jasna, dawała wrażenie przestronności nawet przy niewielkim metrażu. W prezentowanym przez nas przykładzie aranżacji nic nie zaburza spokoju, a wnętrze pozwala na wyciszenie i ukojenie zmysłów. Jednocześnie nie jest surowe, bo przytulności nadają różnorodne faktury oraz ciekawie zaplanowane oświetlenie.

Punktem, który przyciąga uwagę jest nowoczesny neon z mottem właścicieli. Zamiast klasycznych lampek nocnych, które stawia się na szafkach przy łóżku, zastosowaliśmy minimalistyczne lampy wiszące o nowoczesnej formie. To oświetlenie punktowe, które po zgaszeniu głównej lampy, daje światło potrzebne, np. do czytania, ale nie razi. Strumień światła jest skierowany bezpośrednio na stolik nocny.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie odbijających światło luster w układzie, który wprowadza lekkość, jakby marzycielskie tony drzemki w chmurach. Dobrze sprawdziłyby się w tej kompozycji kinkiety Maxlight Puzzle o podobnym kształcie.

Czarno-bialy-eksperyment-3.jpg Czarno-biały eksperyment | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

 

Jako oświetlenie ogólne w tej aranżacji można zastosować kompozycję lamp Vistosi Balance SP 24, których forma ponownie przywołuje marzenia senne o spacerze w chmurach lub niesamowicie lekkich latających stworzeniach. Całość staje się w ten sposób bajkowa, nastrojowa, wręcz poetycka. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp punktowych. W tej roli dobrze sprawdzi się lampa wisząca przy łóżku, np. Maxlight Organic. To oświetlenie przy łóżku jest nie tylko praktyczne, ale także stylowe: przypomina wiszące sople.

  1. VISTOSI BALANCE SP 24

Intymnie i klimatycznie

Jeśli w sypialni wolimy raczej przygaszone światła i intymny nastrój, możemy postawić na ciemniejsze barwy ze świata natury. W drugiej aranżacji chcieliśmy uzyskać wrażenie noclegu w koronach drzew lub egzotycznej, ciepłej dżungli. Wykorzystaliśmy doskonałe połączenie tonów ciepłych i chłodnych.

Głównym punktem jest łóżko, które zyskało tło w postaci ciepłego, czekoladowego drewna. Zostało ono zestawione z błękitem i chłodną zielenią oraz motywem liści. Przytulnego nastroju jednak nie udałoby nam się zbudować, gdyby nie odpowiednie oświetlenie. W takim wnętrzu nie pasowałoby to o chłodnej temperaturze barwowej, ani zbyt ostre. dzięki kaskadowo "spływającym" w dół niewielkim lampkom zawieszonym przy łóżku, zyskaliśmy dobre oświetlenie i intymny klimat.

Sypialnia w stylu egzotycznym - 2.jpg Sypialnia w stylu egzotycznym | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Nie bez powodu więc model tych lamp ma w nazwie określenie "zen". Dzięki ciepłej barwie metalu wprowadza do każdego wnętrza nie tylko współczesny charakter, ale też ciepło i romantyczny nastrój. Maxlight P0318 Zen to ciekawa alternatywa dla klasycznych lampek nocnych lub doskonały przykład oświetlenia głównego do niewielkiej sypialni.

MAXLIGHT P0318 LAMPA WISZĄCA ZEN 13 MIEDŹ

Nastrojowe lampy stojące w pastelowej sypialni

W kolejnej aranżacji wykorzystaliśmy kojącą moc pasteli: brudnego różu i zieleni w odcieniu szałwii. Aby zachować delikatny charakter wnętrza, ponownie zrezygnowaliśmy z klasycznych lampek nocnych. Chcieliśmy uzyskać wrażenie lekkości i nowoczesności, dlatego nie zastosowaliśmy też typowych szafek nocnych, ale zdecydowaliśmy się na niewielki stolik z ciekawym blatem. Dzięki temu mogliśmy wybrać modne lampy stojące Maxlight Tripod.

Przytulna sypialnia w pastelowych kolorach - łóżko bokiem.jpg Przytulna sypialnia w pastelowych kolorach | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na wybór różnych kształtów kloszy, zyskaliśmy designerski charakter, a całość przestała być sztampowa. Gdyby obie lampy były jednakowe, nie zwracałyby uwagi, a całość aranżacji mogłaby wydawać się zbyt ciężka. Warto więc wybierać modele lamp z jednej linii, ale np. różniące się kształtem, ilością kloszy czy ustawieniem opraw.

Sypialnia z podziałem na strefy - jak grać światłem w swojej sypialni

W tym wypadku prezentujemy bardzo duża przestrzeń, która została sprytnie podzielona na strefy przy pomocy transparentnej ścianki. dzięki temu zabiegowi, mamy jasny układ, ale nadal pozostaje on otwarty, lekki i rozświetlony. Przy wyborze lamp postawiliśmy na efekt i nowoczesne wzornictwo. Zdecydowaliśmy się na modne formy z metalowej plecionki.

Szara i elegancka - sypialnia idealna dla minimalistów - lozko bokiem.jpg Szara i elegancka - sypialnia idealna dla minimalistów | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie dużych kinkietów o nietypowym kształcie. Przykładem mogą być lampy Urban Lafra, które są dostępne w kolorze czarnym i białym. Są stworzone na planie koła, kojarzą się z egzotycznymi mandalami lub plecionkami makram. Nie tracą jednak nowoczesnego charakteru przez wybór materiału - pozostającego w trendach designerskich od wielu lat metalu. Innym rodzajem kinkietów, które z powodzeniem zastąpią oświetlenie główne są lampy Aromas Tan Tan i Aromas Alabaster. To rozwiązanie wygląda ciekawie, szczególnie w nowoczesnych sypialniach.

URBAN 1735.30.2700 LAFRA CZARNA 30 CM 2700K