Nowoczesne projekty domów: trendy 2023

Przyszłością architektury są budynki zaawansowane technologicznie i ekologicznie, o minimalistycznej i funkcjonalnej formie, które zapewniają komfortowe i przyjazne dla ludzi i środowiska miejsce do życia. Jakie trendy obowiązują w projektowaniu domów?  

 

Artykuł przygotowany z biurem projektowym Studio Atrium 

 architecture-g70b3ba3b4_1920.jpg [312.38 KB]

pixabay.com

Nowoczesne projekty domów: najnowsze rozwiązania 

Nowoczesne projekty domów charakteryzują się przede wszystkim prostymi i minimalistycznymi formami oraz zaawansowaną technologią i ekologią. Budynki te często wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak słońce, wiatr czy woda, a także inteligentne systemy zarządzania energią. 

Projekty te często posiadają duże przeszklenia, które zapewniają dobre doświetlenie wnętrz i pozwalają na łączenie wewnętrznej przestrzeni z ogrodem lub tarasem. Często występują także otwarte przestrzenie, które pozwalają na swobodne korzystanie z budynku. 

Nowoczesne projekty domów często wykorzystują także zaawansowane materiały budowlane, takie jak drewno, szkło czy stal, które są trwałe i ekologiczne. Wewnątrz budynków stosowane są nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentne oświetlenie czy systemy automatyzacji. 

Projekt Atrium.jpg [234.13 KB]

Projekt GL-1532 / studioatrium.pl

O czym warto pamiętać, projektując dom?

W nowoczesnych domach warto zastosować rozwiązania najnowszego typu. W parze z komfortem i dbałością o środowisko idzie technologia. Projektowanie nowoczesnych domów wymaga przede wszystkim znajomości aktualnych trendów i rozwiązań technologicznych oraz ekologicznych. Ważne jest także zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów oraz dostosowanie projektu do warunków lokalnych i konkretnej nieruchomości. 

Warto pamiętać o: 

 • Systemy mechaniczne, takie jak ogrzewanie i klimatyzacja, powinny być wydajne i minimalizować wpływ na środowisko.  
 • Umiejscowione na dachu panele słoneczne mogą zapewniać elektryczność dla domu i ewentualnie generować jakiś dochód dla jego właściciela. 
 • Systemy grzewcze i chłodzące powinny komunikować się ze sobą w celu regulacji zużycia energii. Czujniki podłączone do nich powinny dostosować się automatycznie w celu optymalizacji wydajności i komfortu.  
 •  Dom powinien mieć centralny hub danych, który kontroluje technologię w domu. 
 •  Dom powinien maksymalizować pasywne ogrzewanie słoneczne. 
 •  Okna powinny być zorientowane w kierunku słońca, aby przechwycić jak najwięcej ciepła w zimie. 
 •  Izolowane ściany pomogą zmniejszyć straty energii przez ściany i pomogą utrzymać ciepło w domu. 
 •  Dachy powinny być również izolowane, aby zminimalizować straty ciepła i utrzymać dom w chłodzie latem. 
 •  Dobrze zaprojektowany system wentylacyjny może zminimalizować skutki złej jakości powietrza na zewnątrz, a system filtrowania utrzyma powietrze w domu wolne od alergenów i kurzu. 
 • Podłoga i wykończenia ścienne muszą być łatwe w utrzymaniu czystości i minimalizować konieczność konserwacji. 
 • Otwarte plany pięter są idealnym sposobem, aby optycznie maksymalizować przestrzeń, podczas gdy wciąż zapewniają konieczną prywatność. 
 • Wbudowane szafy umożliwiają stworzenie przestrzeni, która jest przestronna i wizualnie atrakcyjna. 
 • Zastosowanie neutralnych schematów kolorów sprawia, że pokoje wyglądają na większe i bardziej przestronne, podczas gdy akcenty kolorystyczne mogą dać pokojowi więcej charakteru i rozjaśniać przestrzeń. 
 • Domowe systemy automatyki, które mogą kontrolować i monitorować wszystkie różne technologie w domu ułatwiają życie.

Bryły domów - jak wyglądają nowoczesne domy?

Bryły nowoczesnych domów charakteryzują się prostymi i minimalistycznymi formami, które często są geometryczne i regularne. Często stosuje się bryły o prostych, prostokątnych lub kwadratowych kształtach, które są uzupełnione o wystające elementy, takie jak wykusze czy występy. 

Nowoczesne domy często posiadają także zaokrąglone krawędzie i łagodne przejścia między poszczególnymi elementami budynku, co nadaje im lekkości i elegancji. W niektórych przypadkach stosowane są również bryły o bardziej fantazyjnych i nieregularnych kształtach, które tworzą niezwykłe i unikalne budynki. 

 

Bryły domów - najmodniejsze projekty 2023

Projekty Studia Atrium wpisują się w najnowsze trendy. Oto kilka propozycji brył, które doskonale odzwierciedlają to, co w architekturze domów i projektowaniu jest obecnie najmodniejsze.

Dom jednorodzinny Lopez

Nawiązujący do modnego stylu stodoły projekt domu jednorodzinnego Lopez charakteryzuje dwuspadowy dach, przykryty blachą, która służy też jako okładzina na części elewacji. Duże przeszklenia zapewniają dostęp naturalnego światła. Największym benefitem projektu jest otwarta przestrzeń, która otwiera się na ogród, jak również na boczny taras. Do użytku przeznaczono parter i strych, który może być używany jako SPA lub pokój dla gości.

Projekt Lopez / studioatrium.pl

Dom jednorodzinny Bosfor

Trzy kondygnacje dla jednej czteroosobowej rodziny: oto projekt domu Bosfor, który został zaprojektowany na polu prostokąta, z dwuspadowym dachem. Jego elewacja dostępna jest w dwóch wersjach: jasnej oraz deskowanej. Do domy należy przyziemie z garażem na dwa samochody oraz wygodnym miejscem np. na pralnię czy przechowalnię. To również miejsce, w którym znajduje się sauna i strefa SPA. Parter to duża przestrzeń dzienna, w której mieści się przestronna kuchnia ze spiżarnią oraz strefa z kominkiem oraz wyjściem na taras. To także master bedroom z łazienką. Strych zajmują dwie duże sypialnie z łazienką. Całość otoczona jest tarasem. Dom jednorodzinny Bosfor to propozycja projektu, który sprawdzi się na działkach o dużym spadku terenu.

Bosfor projekt domu

Bosfor.jpg [230.90 KB]

Projekt Bosfor / studioatrium.pl

Dom jednorodzinny Muna III

Muna III to projekt idealny dla czteroosobowej rodziny. Nadaje się na działkę o dużym nachyleniu terenu. Podpiwniczony dom z pomieszczeniami gospodarczymi, z dwustanowiskowym garażem. Parter to przestrzeń dzienna z salonem i kominkiem otwarty na kuchnię z jadalnią oraz część sypialniana (trzy pokoje, w tym master bedroom z własną łazienką i garderobą). W tej części znajdziemy drewniane belki stropowe, które wprowadzają niesamowity klimat i umożliwiają oświetlenie pomieszczenia przez okna zamontowane w suficie. Muna III ma aż trzy wyjścia na taras oraz na nadwieszone tarasy ze szklaną balustradą. Całość wieńczy dwuspadowy dach oraz efektowna elewacja: poziomo ułożone deski i okładzina z kamienia.

Muna3-0009_kadr_6.jpg [2.61 MB]

IMG-4969.jpg [1.82 MB]

Projekt Muna III / studioatrium.pl

Ogłaszamy współpracę z biurem projektowym Studio Atrium. Wspólnie będziemy urządzać zaprojektowane domy, wyposażać je i wykańczać produktami dostępnymi w salonach Maxfliz.