Łóżko do sypialni. Jak wybrać to idealne?

Właściwy wybór łóżka nie tylko wpływa na jakość codziennego snu, ale również praktyczność, ustawność i wygodę użytkowania całej sypialni. Sprawdź, jak wybrać to idealne i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupu. Urządź sypialnię z głową i pomysłem, tak by była komfortowa i sprzyjała wypoczynkowi.

Wybór łóżka – od czego zacząć?

Zanim wybierzesz łóżko do swojej sypialni, dokładnie zmierz pomieszczenie. Ma to kluczowe znaczenie dla samego rozmiaru mebla i dla jego rozmieszczenia w pokoju. Pamiętaj, że wokół łóżka powinno znajdować się tyle miejsca, by można było się swobodnie poruszać po pokoju (bez przeciskania czy przechodzenia bokiem). Najlepiej zachować dostęp z trzech stron. Wielkość odstępu od innych mebli i ścian powinna być determinowana przez posturę domowników. Przeciętnie jest to ok. 80 cm. Taka przestrzeń pozwala większości osób swobodnie się obrócić w miejscu.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model łóżka, zastanów się także nad ulokowaniem mebla względem drzwi i okien. Dla większego komfortu zaleca się unikać umieszczania go tuż pod oknem (ze względu na niezdrowe przeciągi, ale także światło słoneczne, które może zakłócać sen) oraz w rogu pokoju (przez utrudniony dostęp z jednej ze stron). Specjaliści od feng shui zalecają także takie ustawienie względem drzwi, by leżąc na materacu, dało się je widzieć. Jest to podyktowane nie tylko przesądem, ale i psychologiczną potrzebą człowieka. Widok na wyjście daje większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

meble_sypialnia_łóżko_maxliving_city_a-2_1.jpg [950.03 KB]

Maxliving – Łóżko City

Na koniec, planując sypialnię, upewnij się, że wybrana lokalizacja dla łóżka nie będzie kolidowała z innymi meblami. Upewnij się, czy drzwi szaf da się całkowicie otworzyć, a szuflady w pełni wysunąć. Drzwi wejściowe do pomieszczenia także powinny w pełni się otwierać. Łóżko nie powinno także stać zbyt blisko kaloryfera i go zasłaniać. Może to wpływać na dystrybucję ciepła w pomieszczeniu.

Oczywiście nie w każdym wnętrzu przestrzeganie powyższych zasad będzie proste. By upewnić się, że rozmiar łóżka i jego położenie są komfortowe, możesz przykleić do podłogi taśmę malarską na kształt mebla, w wybranej dla niego lokalizacji. To pozwoli lepiej zwizualizować całe ustawienie i sprawdzić, czy współgra ono z resztą pomieszczenia i Twoimi potrzebami.


Jaki rozmiar łóżka do sypialni?

Trudności w rozplanowaniu układu mebli w sypialni będą mieć przede wszystkim właściciele małych mieszkań. Dla nich wybór właściwego łóżka często okaże się szukaniem kompromisów pomiędzy stylem, komfortem i praktycznością. Niestety może być tak, że z czegoś będzie trzeba częściowo zrezygnować.

By oszczędzić miejsce, najłatwiej jest zdecydować się na mebel o pomniejszonych wymiarach. Tradycyjne łóżka dwuosobowe mają 160 cm szerokości i 200 cm długości. Ale istnieją także modele o wymiarach 140x200 cm. Dobrze jest jednak pamiętać, że podane wymiary określają wielkość samego materaca, a nie całego mebla. W zależności od grubości ramy, materiału, z jakiego jest wykonana, czy dodatkowych ozdobników, całe łóżko może zajmować znacznie więcej miejsca.

meble_sypialnia_łóżko_maxliving_hygge_a-2.jpg [929.02 KB]

Maxliving – Łóżko Hygge

W przypadku posiadania większego pomieszczenia, by wyrównać proporcje wnętrza i dać wrażenie większej przytulności, można się także zdecydować na łóżko 180x200 cm lub nawet 200x200 cm.

Projektując sypialnię dla dziecka czy nastolatka lub dodatkowy pokój dla gościa, można również wybrać łóżko pojedyncze. Modele jednoosobowe mogą mieć wymiary 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm lub 120x200 cm.

Podczas wyboru warto oczywiście pamiętać także o własnym komforcie i potrzebach, a więc doborze rozmiaru mebla do postury, wzrostu czy sprawności użytkowników.


Rodzaje łóżek – jakie wybrać?


Łóżka ramowe

Najpopularniejszym typem łóżek są modele ramowe, czyli takie, w których rama łóżka i jego materac kupowane są oddzielnie. Pozwala to na dużą personalizację, nie tylko w kwestii stylu i wyglądu, ale również twardości, właściwości i konstrukcji materaca, które dla wielu osób są kluczowe, jeśli chodzi o porządne wysypianie się, wygodę i zdrowie kręgosłupa (szczególnie cierpiących na choroby pleców, czy kontuzje).

Jeśli chodzi o design, można wybierać także z różnych rodzajów ram. Łóżka tego typu mogą być:

  • tapicerowane – z zagłówkiem obitym materiałem, którego barwę można dobrać do kolorystyki pomieszczenia. Bardzo eleganckie rozwiązanie. Często polecane do stylów klasycznych i przytulnych np. wytwornego glamour i hampton, angielskiego, nowojorskiego lub eklektycznego boho. Zagłówek obity materiałem może być dodatkowo zdobiony, np. pikowany;

  • drewniane – solidne i wytrzymałe. Klasyczna opcja dla osób, które cenią sobie uniwersalność. Do takiej ramy łatwo można dobrać pościel i pozostałe meble pomieszczenia. W razie ochoty na szybką zmianę kolorystyki sypialni nie trzeba też wymieniać całego łóżka. Drewno jest też materiałem hipoalergicznym, ciepłym, łatwym w odnowieniu czy przemalowaniu. Nowoczesne modele drewniane są wykonywane z materiałów wysokiej jakości (głównie drzew egzotycznych), które długo zachowują swoje właściwości użytkowe i ładnie się starzeją. Takie łóżko będzie pasowało do stylu skandynawskiego, rustykalnego, prowansalskiego, czy boho;

  • metalowe – niedrogie, dzięki czemu większą kwotę można przeznaczyć na dobry materac. Łatwe w przestawianiu i samodzielnym montażu. Zwykle są to też zajmujące mniej miejsca w stosunku do modeli tapicerowanych i drewnianych, co otwiera nowe możliwości dla właścicieli małych sypialni. Zagłówek, jak i reszta mebla są wykonane z tego samego rodzaju metalu, który może być zarówno fantazyjnie uformowany, jak i nieco prostszy. Modele tego typu często wybierane są do stylów nowoczesnych i minimalistycznych, np. industrialnego, skandynawskiego, ale również stylów będących eklektycznymi wariacjami np. shabby chick i scandi boho.

 

Łóżka kontynentalne

Od łóżek ramowych różnią się tym, że materac sprężynowy ułożony jest na drewnianej skrzyni, która także wypełniona jest sprężynami. To zapewnia wysoką wygodę spania i stabilność. Poza tym łóżko kontynentalne nie ma ramy po bokach, co sprawia, że jest nieco węższe. Dzięki temu ma większą ustawność. Nie zawsze jest jednak polecane do małych pomieszczeń, głównie ze względu na wizualnie masywniejszą formę, która może przytłaczać pokój z dużą ilością innych mebli. Brak pustej przestrzeni pod łóżkiem i widocznej podłogi pod nim często daje efekt ciężkości.

meble_sypialnia_łóżko_maxliving_venus_a-5.jpg [650.61 KB]

Maxliving – Łóżko Venus

Łóżka kontynentalne mają zwykle wygodne, duże zagłówki. Niektóre modele wyposażone są również w miejsce na pościel, co pozwala na wygodne i estetyczne przechowywanie dodatkowych poduszek, kołder czy poszewek. To dobre rozwiązanie, gdy brakuje Ci przestrzeni w szafach.


Łóżka z dodatkowymi funkcjami

Obecnie można spotkać także łóżka z dodatkową przestrzenią na przechowywanie np. z zagłówkiem z wmontowanymi lub wysuwanymi blatami stolików nocnych albo skrzynią z półkami na książki czy dodatkowymi szufladami. Niektóre zagłówki mogą mieć też wbudowane lampy LED. To wyciągnięcie ręki w kierunku osób, które szukają nowych, ciekawych rozwiązań lub chcą oszczędzić na innych meblach do sypialni.


Łóżko do małej sypialni

Poza odpowiednio dostosowanym rozmiarem łóżka, w małej sypialni warto wziąć pod uwagę to, by rama wyglądała lekko. Poleca się głównie modele ażurowe, na wysokich nóżkach czy o delikatnej konstrukcji. To wprowadza wrażenie większej przestrzeni i mniejszego przytłoczenia.

W niedużych pomieszczeniach sprawdzą się też prostsze style, bez zbędnych ozdobników czy detali. To także da iluzję lekkości i przestronności. Warto również postawić na łóżka z dodatkowym podświetleniem zagłówka, czy wbudowanymi lampami LED u spodu ramy, oświetlającymi podłogę.

Na koniec trzeba wspomnieć także o kolorach – jasne barwy (zarówno obicie, rama, jak i pościel), także optycznie powiększą i rozjaśnią przestrzeń. Dobrze jest również zrezygnować z nadmiaru dodatków (np. zbyt wielu poduszek), wzorów czy kolorów. Lepiej postawić na monochromatyzm i minimalizm. By nie było nudno, można wprowadzić ciekawe tekstury np. zestawić zwiewne i lekkie tkaniny z ciepłym grubo plecionym kocem z wełny czesankowej, pikowaną narzutą czy ozdobnymi poduszkami z poszewkami z makramy.


Łóżko do dużej sypialni

W przypadku dużej sypialni warto zrównoważyć rozmiar pomieszczenia, wstawiając do niego większy, masywniejszy mebel. Warto również pokusić się o większy zagłówek. Do dużych pokoi zaleca się szczególnie wezgłowia tapicerowane, które dodają przytulności. Jeśli przestrzeń na to pozwala, można także pokusić się o ramę z kolumnami czy zwiększającym poczucie intymności baldachimem.

174A4061LOZKO SLIM (Large).jpg [516.10 KB]

Pościel i inne dodatki tekstylne także mogą być bardziej fantazyjne, mieć więcej wzorów i kolorów. Warto postawić na motywy kwiatowe, które dodadzą ciepła, romantyzmu i przytulności lub geometryczne, które nadadzą charakteru i pazura przestrzeni. Ciemne kolory poszewek, narzuty i samej ramy także mogą pomóc w wypełnieniu przestrzeni i optycznym jej pomniejszeniu. Nadadzą przy tym efekt kameralności, sensualności i większej prywatności.