Łaźnie i kultura kąpieli w Starożytnym Rzymie

Termy, czyli łaźnie dostępne dla wszystkich

Chyba każdy z nas słyszał o miłości starożytnych Rzymian do kąpieli. Ruiny słynnych łaźni termalnych możemy podziwiać we Włoszech do dziś. Dawniej dostępne były one dostępne nie tylko dla bogaczy, ale także dla niewolników, a korzystanie z nich było bardzo tanie. Co więcej, łaźnie mogły odwiedzać również kobiety. Warto dodać, że istniały wówczas zarówno łaźnie publiczne, jak i prywatne, natomiast wszechobecny kult czystości był popularny głównie wśród wyższych warstw społecznych. Termy były inspirowane kulturą grecką, jednak to właśnie te rzymskie zachwycały luksusem oraz wyrafinowaniem.

Łaźnie i kultura kąpieli w Starożytnym Rzymie -1.jpg [480.80 KB]

Starożytny Rzym jako kolebka współczesnego SPA

Można powiedzieć, że Starożytny Rzym to kolebka współczesnego SPA. Na terenie tego imperium istniało wiele źródeł termalnych, co z kolei sprawiło, że na jego obszarze mogło powstać wiele łaźni. Kąpiel w takich miejscach była pewnym rytuałem i trwała ona stosunkowo długo. W pomieszczeniach o sporej kubaturze zwykle znajdowała się tzw. „parówka”, natomiast tuż za nią usytuowane było miejsce ogrzewane, w którym starożytni Rzymianie odpoczywali, przy okazji zanurzali ciało w chłodnej wodzie. Już w dawnych czasach wiedziano, że takie kąpiele mają właściwości pobudzające.

Łaźnie i kultura kąpieli w Starożytnym Rzymie - 3.jpg [332.81 KB]

Termy składały się również z wielu innych pomieszczeń: sale gimnastycznych (gimnazjonów), boisk i stadionów, sal do masażu, sal do nacierania oliwą i pachnidłami, a także eksedr i portyków, w których przysłuchiwano się recytacjom poetów i mówców. Warto dodać, że w skład term wchodziły również biblioteki, bufety, pokoje muzyczne, a nawet sale do gry w kości. Wiadomo także, że termy wykończone były marmurem oraz sprawiały wrażenie bardzo solidnych.

Łaźnie i kultura kąpieli w Starożytnym Rzymie - 4.jpg [1.20 MB]

Wanny i pomieszczenia przypominające łazienki

Bogaci Rzymianie mogli dbać o swoje ciało również w pomieszczeniach przypominających łazienki, które znajdowały się w ich domach. Zwykle umiejscowione były w nich osobne wanny do zimnej i ciepłej wody, a także wanny jedno - i dwuosobowe. Bez wątpienia przypominały one dzisiejsze, bogato zdobione salony kąpielowe. Jednak, mimo że bogaci Rzymianie posiadali własne łazienki, chętnie korzystali również z łaźni publicznych. Kultura kąpieli skończyła się jednak wraz z upadkiem Starożytnego Rzymu – jak się okazuje, najeźdźcy preferowali zamiast nich szybkie kąpiele w strumieniach.

Łaźnie i kultura kąpieli w Starożytnym Rzymie - 2.jpg [1.12 MB]

rzymska-laznia-wbudynku.jpg [399.48 KB]