Lampa Vertigo: ikona oświetlenia 

Historia lampy Vertigo sięga lat 90. XX wieku, kiedy to francuska projektantka Constance Guisset zaczęła eksperymentować z formą i materiałami, tworząc niekonwencjonalne projekty o lekkiej i dynamicznej formie. W 2010 roku Guisset zaprojektowała lampę, która miała stać się jednym z jej najbardziej znanych dzieł. 

Vertigo to lampa sufitowa, która charakteryzuje się niestandardową formą, lekkością i dynamicznym ruchem. Jej cechą charakterystyczną jest też zastosowanie nietypowych materiałów. Lampy te są wykonane z lekkiego aluminium i polipropylenu, co nadaje im delikatność i elegancki wygląd. Vertigo stała się bardzo popularna zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i klientów poszukujących nietypowych rozwiązań oświetleniowych. 

Zrzut ekranu 2023-05-23 131111.png [2.36 MB]

 

Lampa Vertigo: inspiracja i początki 

Pomysł na Vertigo zrodził się, kiedy Constance Guisset poszukiwała sposobu na stworzenie lampy, która byłaby lekka i poruszająca się na wietrze. Przyjrzała się wtedy delikatnym roślinom, takim jak pióropusze traw czy kłosy zboża, które poruszają się na wietrze. Zainspirowana tą ideą, Guisset zaczęła eksperymentować z kształtem i materiałami, tworząc prototypy lampy. 

 

Zrzut ekranu 2023-05-26 112906.png [1.25 MB]

 

Rosnąca popularność 

Pierwsze wersje Vertigo były ręcznie wykonane przez samą projektantkę, a następnie prezentowane na różnych wystawach i targach. Lampa zyskała popularność po raz pierwszy w 2010 roku, kiedy to została zaprezentowana na Paris Design Week. Była także wielokrotnie prezentowana na różnych targach i wystawach związanych z designem i wnętrzami, w tym na Salone del Mobile w Mediolanie, Maison & Objet w Paryżu czy ICFF w Nowym Jorku 

Wkrótce potem Vertigo zaczęła pojawiać się w wielu magazynach wnętrzarskich. Lampy stały się bardzo modne i szybko zyskały miano ikony designu. Lampa Vertigo zaczęła przyciągać uwagę wielu znanych projektantów wnętrz, którzy zaczęli wykorzystywać ją w swoich projektach. 

Sukces Vertigo nie przyszedł jednak od razu. Projektantka musiała przejść przez wiele trudności, zanim jej lampa stała się tak popularna. Największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego producenta, który byłby w stanie wyprodukować lampy w odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości. Po wielu próbach i błędach Constance Guisset w końcu znalazła odpowiedniego producenta, Petite Friture, który zaczął wytwarzać Vertigo w większej skali. 

 

Zrzut ekranu 2023-05-26 113233.png [3.15 MB]

 

Vertigo – jedna z najbardziej popularnych lamp  

Dzięki temu lampy stały się bardziej dostępne dla klientów, którzy zaczęli je kupować i montować w swoich domach. Vertigo zaczęła być uważana za symbol designu i nowoczesności. Jej lekkość i niestandardowa forma były chętnie wykorzystywane w różnych stylach wnętrzarskich, zarówno minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych. 

Wraz z rozwojem popularności lampy Vertigo, pojawiły się także jej liczne podróbki i kopie. Projektantka była jednak zdeterminowana, aby jej lampa była produkowana tylko przez oryginalnego producenta, Petite Friture, który zapewniał odpowiednią jakość i etyczne warunki pracy. 

Vertigo stała się też inspiracją dla wielu innych projektantów, którzy tworzą podobne lampy o lekkiej formie i dynamicznym ruchu. Jednakże oryginalna wersja Vertigo pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych lamp designu, która wciąż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. 

Dziś lampa Vertigo jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarach, a jej cena zależy od materiałów, z jakich została wykonana. Lampy można znaleźć w sklepach z oświetleniem, na stronach internetowych i w sklepach z meblami na całym świecie. 

Podsumowując, historia lampy Vertigo jest przykładem na to, jak inspiracją dla projektanta może stać się zwykły element natury, a produkt, który powstanie na jej bazie, może stać się jednym z najbardziej ikonicznych symboli designu. Dzięki swojej niebanalnej formie, lekkości i eleganckiemu wyglądowi, Vertigo wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów i projektantów wnętrz. 

 

celia-williamsburg-renovation-brian-ferry-16-1024x683.jpg [65.23 KB]

 

Do czego pasuje lampa Vertigo? 

Lampa Vertigo pasuje do wielu różnych stylów wnętrzarskich, zarówno minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych. Ze względu na swoją lekkość i niestandardową formę, świetnie sprawdza się w nowoczesnych, industrialnych i loftowych aranżacjach. Może być również wykorzystana w stylu skandynawskim, gdzie naturalne materiały i proste formy są ważne. 

Lampa Vertigo może być stosowana jako pojedynczy element dekoracyjny lub jako element centralny aranżacji. Jej charakterystyczna forma i subtelny ruch nadają pomieszczeniu dynamiki i lekkości, a jednocześnie wprowadzają element eleganckiej prostoty. Może być stosowana jako lampa sufitowa w salonie, sypialni czy jadalni, ale również jako element dekoracyjny w przestrzeni biurowej lub komercyjnej, takiej jak restauracje czy hotele. 

W zależności od kolorystyki i materiałów, z jakich jest wykonana, lampa Vertigo może wprowadzić do wnętrza ciepłą lub chłodną atmosferę. W przypadku zastosowania jasnych kolorów i naturalnych materiałów, takich jak drewno lub bawełna, wprowadza do wnętrza przytulną i relaksującą atmosferę. Natomiast ciemne kolory i połyskujące materiały, takie jak metal czy aluminium, nadają pomieszczeniu charakteru i elegancji. 

 

Zrzut ekranu 2023-05-26 113544.png [1.52 MB]

 

Sprawdź lampy w stylu Vertigo w naszym sklepie:

MAXLIGHT BREEZY P0445 LAMPA WISZĄCA

Maxlight Breezy

MAXLIGHT P0432 LAMPA WISZĄCA STARDUST

Maxlight Stardust

SLAMP LA BELLE ETOILE SUPRESION LAMPA WISZĄCA

Slamp La Belle Supresion

 

 

 

Zobacz więcej