KOLOROWE POLA - TAM GDZIE WNĘTRZE STAJE SIĘ OBRAZEM

 

akura-studio-hotel-kolorwe-pola-maxfliz (27).jpg [357.90 KB]

BOUTIQUE HOTEL B&B
KOLOROWE POLA
POLANICA ZDRÓJ
www.kolorowepola.pl

Rozmawiamy z Agatą Janyszek

W zabytkowej willi z 1912 roku, o typowej dla tego czasu architekturze zdrojowej, kryją się wnętrza wyjątkowe - inspirowane życiem i twórczością 17 artystów.
Każdy pokój to inny twórca czy też nurt w sztuce.
To szalona i niezwykła wizja autorki projektu Agaty Janyszek z AKURA STUDIO.

Joanna Radlica: Cieszę się, że znalazłaś czas by nam o tym opowiedzieć! Sztuka we wnętrzu to Twoja forma ekspresji i pasji, zgadza się? Jak doszło do pomysłu?

Agata Janyszek: Tak, sztuka i design to moja codzienność, jedno i drugie się wzajemnie przeplata.
Patrzę na rzeczywistość i widzę obrazy, tak samo było kiedy zobaczyłam budynek, w którym dzisiaj są Kolorowe Pola – od razu pomyślałam, żeby zainspirować się czymś co jest mi bardzo bliskie – sztuką. Na co również przystał właściciel hotelu. W efekcie całej współpracy powstało 17 apartamentów inspirowanych sztuką, z zachowaniem tego co w hotelu najważniejsze – estetyki, wygody i funkcjonalności.

Joanna Radlica: Zapraszasz do projektu za pomocą sztuki. Jakie łączenia możemy spotkać w Kolorowych Polach?

Agata Janyszek: Opowiadam kolorem i formą – językiem wnętrza, a ono staje się przestrzennym obrazem. Możemy do niego wejść i śmiało się rozgościć. Patrzymy na przedmioty, które wypełniają przestrzeń. Nocny stolik, który może być dziełem sztuki, szafa obrazem, ręcznie malowana ściana – egzotycznym ogrodem, a łóżko, podłoga, ściany, fotele to barwne plamy – Kolorowe Pola. Tworzą one pewną spójną całość zbudowaną z wielu elementów. Łączą to co użytkowe, wygodne, luksusowe z warstwą czysto estetyczną z warstwą piękna.

Joanna Radlica: Skąd czerpałaś inspiracje? Czy Twoje wykształcenie i pasje mają wpływ na to jak projektujesz?

Agata Janyszek: Chciałam stworzyć miejsce niezwykłe, nieoczywiste, opowiadające historię dla każdego gościa inną- bo niedosłowną – żywą, którą można dowolnie interpretować.
Z wykształcenia jestem artystką i sztuki piękne są dla mnie naturalne, to również mój język ekspresji. Zaprosiłam do tego projektu ważnych dla mnie artystów, głównie malarzy. Oglądałam obrazy i czytałam historie życia artystów, ten projekt to moja osobista interpretacja ich twórczości. Opowiedziana właśnie wnętrzem.

Joanna Radlica: Jakich artystów możemy spotkać w Twoich projektach?

Agata Janyszek: Hm długo by wymieniać...W tym konkretnym projekcie pojawiają się: Philippe Starck, Olga Boznańska, Jackson Pollock, Frida Kahlo, Henri Rousseau, Henri Matisse, Alexander Girard, Mark Rothko, Hokusai, Eduardo Chillida, Piet Mondrian, David Hockney, artyści Pop Artu, Joan Miro, Eduard Manet, Alessandro Mendini.

Joanna Radlica: Co było największym wyzwaniem przy projekcie?

Agata Janyszek: Zdecydowanie połączenie wizji artystycznej, funkcjonalności z troską o wygodę gości.
Czysta sztuka prawie nie ma granic, może się podobać lub nie – jest manifestem artysty. W przypadku wnętrz – do tego komercyjnych takich jak hotel, najważniejsze by goście czuli się komfortowo i bezpiecznie, by otaczało ich piękno – jednak chciałam, żeby nie było zbyt oczywiste z nutą zaskoczenia, czasami z przymrużeniem oka. To trudny kompromis.

Joanna Radlica: Jakie materiały, kolory i połączenia zastosowałaś w projekcie?

Agata Janyszek: Jestem miłośniczką kontrastów i lubię łączyć pozorne przeciwieństwa. Ciepłe i zimne barwy. Gładkie powierzchnie z szorstkimi. Matowe wykończenia z błyszczącymi. Piękne z pozornie brzydkimi. Nowoczesny design z bogatej oferty Maxfliz z przedmiotami z odzysku. W projektowaniu lubię proces twórczy, kiedy zaczynam od pierwszego szkicu i krok po kroku zbliżam się do zmaterializowania wizji, która ciągle powstaje, jest niewiadomą aż do ostatnich detali. Niepewność do samego końca, kiedy wnętrze zaskakuje nawet mnie. To lubię.


Dziękuję za rozmowę.

Agata Janyszek
AKura

Artystka i Projektantka
Absolwentka ASP i SWPS
Nauczycielka Jogi

Zdjęcia od www.kolorowepola.pl