Jakie wybrać płytki podłogowe do kuchni?

Wybór płytek podłogowych kuchni nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wyglądu należy wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych, które wpływają finalnie na wytrzymałość oraz komfort użytkowania. Czym powinny zatem charakteryzować się płytki kuchenne? Odpowiadamy. 

Płytki podłogowe do kuchni a metraż 

W przypadku kuchni o sporym metrażu wybór płytek jest naprawdę duży i zależy głównie od Twojego gustu oraz stylu aranżacyjnego. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, pojawiają się jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim należy wówczas zadbać o to, aby płytki pomogły wizualnie powiększać pomieszczenie, dlatego zaleca się modele utrzymane w jasnej tonacji. Jeśli zadbasz również o to, aby miały one połyskową fakturę, będą pięknie odbijać światło, dzięki czemu przestrzeń kuchenna nabierze dodatkowo głębi. 

Płytki podłogowe do kuchni (3).jpg [385.75 KB]

Płytki kuchenne a klasa ścieralności 

Przy wyborze płytek kuchennych warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności, którą określa się przy pomocy parametru PEI. Najlepszym wyborem będą tutaj płytki z oznaczeniem PEI 4, które doskonale zdadzą egzamin w pomieszczeniach często użytkowanych. Absolutnym minimum stanowią w tym przypadku płytki o klasie ścieralności na poziomie PEI 3. 

Płytki podłogowe do kuchni (2).jpg [295.75 KB]

Płytki do kuchni a porowatość 

Porowatość to kolejny bardzo istotny parametr techniczny, o którym trzeba pamiętać przed wyborem płytek. Wskazuje on na zdolność poszczególnych modeli do pochłaniania wody. W kuchni powinny znajdować się płytki o niskiej nasiąkliwości, ponieważ jest to miejsce, w którym często występuje podwyższony poziom wilgoci. Ważne zatem, aby mieściły się one w przedziale E= 3-6%. 

Płytki kuchenne a trendy aranżacyjne 

Bardzo modne są obecnie płytki imitujące beton, które doskonale zdadzą egzamin we wnętrzach industrialnych. W nowoczesnych, eleganckich aranżacjach znakomicie sprawdzą się z kolei płytki inspirowane wyglądem kamienia. Modele drewnopodobne, które wyróżniają się pięknym rysunkiem sęków i słojów, to z kolei idealny wybór do kuchni w stylu skandynawskim lub rustykalnym. 

Płytki podłogowe do kuchni (4).jpg [287.46 KB]

Płytki podłogowe do kuchni (1).jpg [406.78 KB]