Jaki materac wybrać, by zyskać maksymalny komfort?

Czasami nawet po przespaniu 8-10 godzin nie czujemy się wypoczęci. Możemy mieć problemy z bólem karku, kręgosłupa i mięśni. To efekt źle dobranego materaca. Skutkiem może być też to, że wcale nie uda nam się zasnąć, a przekręcanie się z boku na bok na nieodpowiednim podparciu, będzie bolesne i męczące. Podpowiadamy więc, jakie materace można znaleźć na rynku, czym się różnią i jak wybrać materac do konkretnej wagi użytkownika, jego potrzeb, pozycji snu. Weźmiemy też pod uwagę dopasowanie do ramy łóżka, aby zestaw stanowił estetyczną, funkcjonalną całość.

Luksusowa sypialnia z fioletem w roli głównej - 2.jpg [224.21 KB]

Dlaczego dobry materac do spania jest tak ważny?

Dobrze dobrany materac to podstawa dla zachowania wysokiej higieny snu. Tylko dzięki odpowiedniemu podparciu, które będzie dopasowane do konkretnego użytkownika, odpoczynek będzie głęboki i naprawdę relaksujący. Jest to szczególnie ważne dla kondycji kręgosłupa oraz ogólnego samopoczucia.

Zbyt twardy, za miękki lub nierówny materac może prowadzić nie tylko do bólu pleców, karku, problemów z zasypianiem i jakością snu, rozdrażnienia, senności i braku koncentracji, ale też do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Organizm, który nie ma szansy na regenerację i prawdziwy odpoczynek, będzie upominał się o to, by o niego zadbać. Permanentny stan niedoboru snu może prowadzić nawet do otyłości, cukrzycy, chorób jelitowych czy nowotworów.

Wybór odpowiedniego materaca - na jakie cechy zwrócić uwagę?

Twardość materaca i jego konstrukcję należy dopasować do osoby (lub osób), która będzie na nim spała. Należy wziąć pod uwagę:

 • wzrost;

 • masę ciała;

 • wiek;

 • alergie;

 • pozycję spania;

 • ewentualne dolegliwości: schorzenia kręgosłupa, problemy z krążeniem

 • potrzeby termiczne;

 • jakość snu.

Przy samym wyborze konkretnego modelu zwraca się uwagę na parametry, tj:

 • skala twardości;

 • strefy twardości;

 • elastyczność punktowa lub powierzchniowa;

 • wypełnienie i rozkład poszczególnych warstw materaca;

 • materiał pokrowca;

 • cechy antybakteryjne i antyalergiczne.

Wszystko to ma wpłynąć na jakość naszego snu i stanowić doskonałe podparcie dla kręgosłupa w takiej pozycji, jaką najczęściej przyjmujemy w nocy.

Jaki materac wybrać do spania - wypełnienie materaca

Najważniejsza cechą materaca będzie jego wypełnienie. Może być on wykonany tylko z jednego materiału lub kilku ułożonych warstwowo. W drugim przypadku wykorzystuje ich cechy, jeszcze bardziej poprawiając komfort snu i zachowując trwałość na długo.

Czym charakteryzują się materace wykonane z różnych rodzajów pianki lub lateksu, a jak sprawdzają się sprężyny kieszeniowe i bonellowe?

Materace piankowe

Podstawowe materace piankowe wykonane są z poliuretanu. Cechuje go odpowiedni poziom elastyczności oraz właściwości oddychające, pozwalające na dobrą wentylację i zachowanie higieny. Nie gromadzi kurzu i drobnoustrojów, dlatego może być używany przez alergików. Podczas wyboru materaca z pianki poliuretanowej warto sprawdzić jej gęstość, którą określa się od 18 kg/m3-40 kg/m3. Im ten parametr jest wyższy, tym lepsza jakość materaca.

Materac z pianki będzie odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci. Potrzebują one jednakowego podparcia na całej powierzchni. Przekonują także właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Pianka termoelastyczna i pianka wysokoelastyczna w materacu - czym się różnią od zwykłej?

Podstawowa pianka przeszła w ciągu wielu lat testów przemianę i teraz można znaleźć wysokiej jakości materace wysokoplastyczne (z pianki HR) lub termoelastyczne (z pianki VISCO) o poprawionych parametrach i przyjemności użytkowania przez osoby dorosłe.

Materace wysokoplastyczne wykonane są z pianki HR, nazywanej również zimną. Zachowują się podobnie jak modele wykonane z lateksu, ale zazwyczaj są od nich nieco tańsze. Są w pełni syntetyczne, dlatego mogą być używane przez alergików. Charakteryzują się poprawioną elastycznością i sprężystością w stosunku do pianki poliuretanowej.

Pianka termoelastyczna VISCO, nazywana również pianką leniwą (wolno wraca do poprzedniej pozycji po nacisku) lub memory, to materiał zaawansowany technologicznie, który zmienia się pod wpływem temperatury ciała. Dzięki temu daje wrażenie doskonałego dopasowania, jakby otulania sylwetki. Dzięki temu komfort użytkowania jest naprawdę wysoki. Tego typu materace polecane są także przy problemach z krążeniem, skurczami, drętwieniem kończyn oraz dla osób starszych.

Materac lateksowy

Materace tego typu są wykonane z syntetycznego lateksu połączonego z mleczkiem pozyskiwanym z drzewa kauczukowego. Uchodzą za bardzo elastyczne i sprężyste, a do tego trwałe. Dobrze dopasowuje się też do kształtu ciała, co jest możliwe dzięki elastyczności punktowej. Nadaje się dla osób z alergiami, ponieważ jego użytkowanie jest bardzo higieniczne. Materiał, z jakiego zrobiony jest materac lateksowy pozwala na odprowadzanie wilgoci i dobrą wentylację. Lateks wykazuje również właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Materace sprężynowe, bonellowe

Materac sprężynowy typu bonellowego ma charakterystyczne sprężyny, które kształtem przypominają klepsydrę. Są one ułożone blisko siebie i połączone przy pomocy drutu. To właśnie te dość tradycyjne i podstawowe materace cechuje elastyczność powierzchniowa. Przy nacisku – nawet niewielkim – sprężyny aktywują się i uginają na dużej powierzchni. Mogą jednak wytrzymać duże obciążenie.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to typ materacy sprężynowych, jednak tutaj są one umieszczone w połączonych ze sobą woreczkach. Daje to wiele możliwości, np. uzyskanie tzw. elastyczności punktowej. Każda ze sprężyn może inaczej oddziaływać na konkretny punkt ciała, dawać mu dobrze dopasowany punkt podparcia. Warto zauważyć, że przez taki układ są też o wiele cichsze od klasycznych materacy sprężynowych, w których pojedyncze sprężyny nie miały dodatkowych kieszeni i były połączone przy pomocy drutów. Będzie jednak mocno pracował, co może stanowić problem podczas przekręcania się lub wstawania.

Występuje kilka klas materacy kieszeniowych, które zależą od ilości zastosowanych sprężyn na metr kwadratowy. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ całe nasze ciało będzie miało do dyspozycji różne strefy twardości, a kręgosłup ułoży się zgodnie z naturalnymi krzywiznami anatomicznymi. Materace sprężynowe nie są z tego względu polecane dla niemowląt i małych dzieci, które powinny spać na materacu o jednakowej elastyczności na całej powierzchni.

Sypialnia rodem z luksusowego hotelu - 4.jpg [206.35 KB]

Włókno kokosowe w materacu - jaką spełnia rolę?

Jedną z dodatkowych warstw, jakie możemy spotkać w materacach (zazwyczaj sprężynowych, lateksowych lub z bardziej zaawansowanych rodzajów pianki) jest mata kokosowa. Jest ona wykonana z włókna kokosowego, które poddawane jest obróbce przy zachowaniu stuprocentowej naturalności materiału. Jakie ma właściwości i dlaczego jest dołączana do materacy?

 • Właściwości antyalergiczne

Podczas procesu produkcyjnego nie dodaje się żadnych materiałów syntetycznych czy środków chemicznych. Włókna łączone są przy pomocy mleczka lateksowego. Dzięki swojej naturalności mają właściwości antyalergiczne. Ponadto ich struktura pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów odprowadzania wilgoci i oddychalności. Wewnątrz materaca z matą kokosową nie będą więc gromadzić się drobnoustroje. Sprawdzi się także przy alergiach skórnych czy kłopotach z potliwością. Ponadto nie wywołuje alergicznych problemów z oddychaniem.

 • Poprawa twardości

Mata kokosowa często dodawana jest do materacy, które mają dwie strony: jedną twardszą, drugą bardziej miękką. Sprawdzi się wtedy, kiedy lubimy spać na twardych powierzchniach lub w przypadku większej wagi. Nie odkształci się nawet po długim użytkowaniu.

 • Większa trwałość

Materace z matą kokosową będą nam służyć dłużej dzięki jej odporności na odkształcenia.

 • Dobre podparcie kręgosłupa

Materace z matą kokosową sprawdzają się przy dolegliwościach związanych z wadami postawy. Mogą też nie dopuszczać do ich powstawania.

Materac twardy czy miękki? Czym są strefy twardości materaca?

Podstawowym parametrem, jakim mogą charakteryzować się poszczególne typy materacy, jest cztero- lub pięciostopniowa (w zależności od producenta) skala twardości. Dobiera się ją do wagi użytkownika, ale też jego do indywidualnych preferencji. Dobre dopasowanie zapewnia odpowiedni poziom podparcia, co zwiększa komfort snu i pozytywnie wpływa na kręgosłup.

Skala twardości w materacach - materac a ciężar ciała

Skala twardości określana jest niezależnie od materiału, z jakiego został wykonany materac. Materace miękkie i średniotwarde mogą się jednak różnić składem i budową od tych twardych i bardzo twardych.

Twardość materaca H1 (miękki materac) - jest odpowiednia dla dzieci i osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg. Nie będzie w nich dodatkowej warstwy, np. z kokosa.

Twardość materaca H2 (średniotwardy materac) - przeznaczona dla osób, których waga pozostaje w przedziale od 60 do 100 kg. W nich również nie stosuje się warstw poprawiających twardość.

Twardość materaca H3 (materace twarde) – odpowiedni, kiedy ważymy ponad 100 kg lub preferujemy twarde podłoże do spania. Zazwyczaj znajdziemy w nich dodatkową warstwę, np. z włókien kokosowych.

Twardość materaca H4 i H5 (bardzo twarde materace) – polecane przy wadze przekraczającej 120 kg. Będą wzmocnione kilkoma warstwami maty kokosowej (czasami z dodatkową matą z końskiego włosia lub trawy morskiej), dzięki której nie będą odkształcać się pod dużym naciskiem.

Strefy twardości w materacach - ile powinno ich być?

Materac może mieć też kilka stref twardości. Na rynku spotkać można zazwyczaj modele o trzech, pięciu, siedmiu lub więcej strefach, które odpowiadają za podparcie kolejnych odcinków naszego ciała. Czym charakteryzują się materace 3-strefowe, 5-strefowe i 7-strefowe?

W materacach z trzema strefami twardości wzmocniona i utwardzona została tylko część centralna, która odpowiada za podtrzymanie najcięższej partii ciała, czyli bioder oraz ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Materac z pięcioma strefami podparcia, oprócz środkowego wzmocnienia, ma dodane utwardzenie w okolicy ramion. Dzięki temu niwelować można napięcie w okolicach karku i kończyn górnych.

Najbardziej polecane dla osób dorosłych są materace z siedmioma strefami twardości, które podpierają nie tylko biodra i ramiona, ale też uda, klatkę piersiową, barki, kolana i łydki, głowa i stopy. W każdym punkcie stopień amortyzacji został dopasowany do ciężaru konkretnego odcinka.

Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tych dwóch parametrów - skali twardości i liczby stref dodatkowej amortyzacji - ciężar ciała rozkłada się odpowiednio i całe ciało może wypoczywać. Nie mamy problemów z wadami postawy, niewłaściwą pozycją spania, bólami kręgosłupa na różnych jego odcinkach czy drętwieniem ciała.

Elastyczność materaca - punktowa czy powierzchniowa?

Przy opisie poszczególnych rodzajów materacy pojawiły się określenia elastyczności punktowej i powierzchniowej. Ten parametr, zaraz obok twardości, jej skali i stref, jest jednym z najważniejszych przy doborze zdrowego materaca. Czym różnią się te dwa pojęcia?

Elastyczność punktowa – charakterystyczna dla materacy kieszeniowych, lateksowych i piankowych. Takie modele uginają się jedynie w miejscu nacisku, nie aktywując zbyt dużego obszaru. Dają bardzo dobre podparcie i dobrze dopasowują się do sylwetki. Są również polecane do łóżek dwuosobowych, zapewniając komfort nawet osobom, których waga sporo się różni.

Elastyczność powierzchniowa – występuje w materacach sprężynowych bonellowych. Pod naciskiem odkształca się większa powierzchnia, ciężar rozłożony jest równomiernie. Może być mniej komfortowa dla dwojga, ponieważ ruch jednej osoby, wprawia cały materac w efekt falowania.

Sypialnia w stylu egzotycznym - 4.jpg [302.78 KB]

Pozycja spania a dobór materaca

Znaczenie przy dobieraniu materaca do konkretnego użytkownika może mieć pozycja, jaką przyjmuje on podczas snu. Za najzdrowszą uznawana jest ta na plecach, kiedy całe ciało ma odpowiednie podparcie. W takim wypadku można szukać materacy średniotwardych i twardych każdego typu.

Jeśli najbardziej lubimy spać na boku, powinniśmy zdecydować się na materac z 7 strefami twardości miękki lub średniotwardy. Twarde nie są zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia bólu ramion i karku. Najlepiej sprawdzą się materace z elastycznością punktową, np. wykonane z pianki wysokoelastycznej lub memory.

Pozycja na brzuchu generalnie nie jest zalecana przez fizjoterapeutów, jednak jeśli nie potrafimy pozbyć się takiego nawyku, zainwestujmy w materac twardy, który zapewni dobre podparcie na całej powierzchni. Nie sprawdzą się materace piankowe, które mogłyby doprowadzić do kłopotów z oddychaniem. Lepszym wyborem będą te kieszeniowe lub nawet bonellowe z elastycznością powierzchniową.

Jeden materac czy dwa dla pary?

Odpowiedni materac dla dwojga powinien charakteryzować się elastycznością punktową. Dzięki temu, podczas ruchów partnera, nie będziemy się wybudzać. Taki materac nie będzie falował przy każdym ruchu jak np. ten wypełniony klasycznymi sprężynami bonellowymi. Dobrze sprawdzą się więc te z pianki wysokoplastycznej i termoaktywnej, lateksu lub kieszeniowe.

Co jednak, jeśli waga partnerów znacząco się różni. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch osobnych materacy o różnym stopniu twardości. Jeśli przerwa pomiędzy nimi okaże się uciążliwa, można zdecydować się na grubszy pokrowiec, który dodatkowo podniesie poziom higieny i ułatwi pielęgnację. Dobry pomysłem jest też położenie wspólnego, cieńszego materaca powierzchniowego.

Jaki materac dla alergika?

Dla osób, które zmagają się z alergiami (skórnymi, oddechowymi) najkorzystniejsze będzie używanie materacy piankowych lub lateksowych, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Przyda się również warstwa z naturalnego włókna kokosowego. Warto również zwrócić uwagę na modele z pokrowcem antybakteryjnym i antyalergicznym, np. materac Maxliving Olivia wykonany jest z pikowanej, przyjemnej w dotyku tkaniny z jonami srebra. Mają one działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, a dodatkowo nie przyciągają kurzu.

Pokrowiec materaca - czy ma znaczenie?

Jeśli już mówimy o pokrowcach na materac, warto wspomnieć, że jest to must have, o którym często się zapomina. Niesłusznie, bo zapewnia większy komfort dzięki miękkiej tkaninie, chroni powierzchnię materaca przed zabrudzeniem oraz pozwala w najwyższym stopniu zadbać o higienę. W konsekwencji przedłuża żywotność drogiego materaca, którego nie musimy wymieniać po kilku przypadkowo rozlanych lampkach wina czy filiżankach porannej kawy.

Najlepsze materace do spania:

W ofercie Maxfliz dostępne są materace najwyższej jakości od renomowanych firm, które latami opracowują najnowsze technologie stosowane do produkcji swoich materiałów wypełnieniowych. Sprawdź, jakie modele materacy polecają nasi specjaliści.

Wybrane materace kieszeniowe - King Koil Aria

Pięciostrefowy materac kieszeniowy King Koil Aria został stworzony tak, aby wewnątrz panował przyjemny, higieniczny mikroklimat. Zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa, dzięki czemu można naprawdę wypocząć. To elegancki model z pikowanym przy pomocy igły weneckiej pokrowcem o najwyższej jakości wykończenia.

materac-king-koil-aria-2.jpeg [154.26 KB]

Wybrane materace piankowe - materac Allegro Fresh

Materac ALLEGRO Fresh jest wykonany z pianki wysokoelastycznej VISCO, oddychającej pianki Polilattex stabilizującej kręgosłup. Model ten zyskał status wyrobu medycznego i certyfikat Unii Europejskiej. Górna część jego pokrowca została zabezpieczona pianką Polygel (z kapsułkami żelowymi), która zapewnia miękkość i higienę. Dzięki niej powietrze swobodnie przepływa, a materac ma właściwości regulujące temperaturę i antyalergiczne.

materac-mollyflex-allegero-fresh-2.PNG [662.33 KB]

Wybrane materace hybrydowe - materace Tempur

Marka Tempur, dzięki swoim opatentowanym rozwiązaniom, przenosi nas z ziemi aż do chmur. Wszystko za sprawą materiału TEMPUR®, który został opracowany przez NASA specjalnie dla bezpieczeństwa astronautów. Materace z linii Hybrid są dodatkowo wyposażone w unikalne mikrosprężyny Precision™. Całość sprawia, że materac otula całe ciało, kojąc i perfekcyjnie przygotowując do snu.

Warto zwrócić uwagę na materace z serii Luxe i Elite, które mają rozpinany pokrowiec QuickRefresh™. Wystarczy go zdjąć i wyprać, aby zadbać o czystość w miejscu wypoczynku.

Pamiętaj, że zakupy z Maxfliz to czysta przyjemność. Możesz liczyć na nasze profesjonalne doradztwo w każdej kwestii, transport i montaż. Nasze usługi są kompleksowe i stworzone dla twojego komfortu oraz poszerzania horyzontów projektowych.

materac-maxfliz-tempur-hybrid-160.jpg [208.45 KB]