Jak położyć płytki łazienkowe?

Jedną z najważniejszych prac remontowych jest umiejętne położenie płytek. Jeżeli nie zamierzasz dzwonić do fachowca i chcesz wziąć sprawy w swoje ręce, możesz wykonać tę czynność całkiem samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? I jak powinien przebiegać cały proces? Sprawdź.

 

1.jpg [167.66 KB]

 

Przemyśl cały projekt

Zanim zaczniesz układać płytki łazienkowe, dobrze rozplanuj ich układ. W tym celu możesz całość rozrysować na papierze bądź też skorzystać z darmowego programu do projektowania wnętrz. Pamiętaj, że jeżeli płytki będą przycięte w widocznych miejscach, może to zepsuć cały efekt. Należy również wcześniej sprawdzić szczelność łazienki. Tu warto zwrócić uwagę na obszary przy wpustach podłogowych, ściany i dno kabiny prysznicowej, obszary dookoła rur, strefę przy wannie, okolice kratki ściekowej oraz inne obszary narażone na wilgoć.

2.jpg [342.50 KB]

 

Przygotuj podłoże

Zanim zaczniesz układać płytki, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim powinno być ono suche i czyste, ale też pobawione kawałków starych płytek i kurzu. Następnie należy zaaplikować podkład – jego wybór będzie zależał od chłonności powierzchni. Jeżeli ściany są nierówne, trzeba skorzystać z zaprawy wyrównującej, a w skrajnych przypadkach – z wylewki samopoziomującej. Całość należy zagruntować oraz osuszyć.

3.jpg [140.36 KB]

 

Połóż płytki

W wiaderku umieść odpowiednią ilość zaprawy klejowej (dobierz ją wcześniej odpowiednio do podłoża oraz rozmiarów płytek) i wymieszaj ją przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego. Następnie sprawdź, czy płaszczyzny są równe i, korzystając z poziomnicy, wyznacz pion i poziom. Przybij do ściany tymczasową listwę, które będzie przytrzymywała pierwszy rząd płytek – dzięki temu nie będą one się zsuwały.

Zaaplikuj szpachelką taką ilość kleju, aby pokryła ona obszar na 1 m2. Przeciągnij po powierzchni szpachelką ząbkowaną, tak aby uwidoczniły się na niej bruzdy. Dociśnij pierwszą płytkę na położonej zaprawie, zgodnie z wyznaczonym pionem i poziomem. Następnie przyklej kolejne płytki w szeregach, pamiętając jednocześnie o miejscach na spoiny – tutaj przydadzą się specjalne krzyżyki dystansowe. Dobrze jest za każdym razem sprawdzać poziomnicą, czy płytki leżą prosto. W międzyczasie usuwaj też nadmiar kleju.

Pamiętaj, aby płytki zacząć układać od najdalszej części pomieszczenia i powoli zbliżać się w kierunku drzwi. W sytuacji, gdy zamierzasz układać płytki zarówno na ścianie, jak i na podłodze, operację zacznij od ścian. Następnie umieść płytki na wybranej powierzchni. Kiedy skończysz ich układanie, wyjmij krzyżyki zanim zaschnie klej.

4.jpg [235.95 KB]

 

Rozpocznij fugowanie

Płytki należy oczyścić z resztek kleju, pyłu i kurzu. Kiedy klej wyschnie, można przystąpić do fugowania. Na początku trzeba przygotować mieszaninę zgodnie z zaleceniami producenta. Później fugę należy zaaplikować na całe płytki, a następnie energicznie, kolistymi ruchami ją rozprowadzić. Spoiny na zetknięciu ścian z podłogą oraz ścian ze ścianami warto uszczelnić wypełniaczem silikonowym. Na końcu należy wyczyścić płytki ciepłą wodą.

5.jpg [367.53 KB]