Ikony Włoskiego Designu: Kultowe projekty mebli i oświetlenia

Włoski design słynie z niepowtarzalnego stylu, elegancji i innowacyjności. Przez lata włoscy projektanci zdobyli międzynarodowe uznanie, tworząc niezliczone kultowe projekty w różnych dziedzinach. Przyjrzyjmy się najbardziej kultowym projektom włoskiego designu w kategorii mebli oraz oświetlenia.

 

Meble

Włoski design meblowy cieszy się światowym uznaniem. Kilka kultowych projektów, które zmieniły oblicze współczesnego wzornictwa, to:

 • "LC4 Chaise Longue" - zaprojektowane przez Le Corbusiera, Charlotte Perriand i Pierre'a Jeannereta, to ikoniczna leżanka, która rewolucjonizuje postrzeganie mebli w latach 20. XX wieku. Charakteryzuje się prostą, ergonomiczną formą i jest doskonałym przykładem funkcjonalizmu.

  Designed by Swiss-French architect and designer Le Corbusier, the LC4 Chaise Longue is considered one of the most influential furniture designs of the 20th century. This revolutionary design features a sleek tubular steel frame with an adjustable reclining seat. The combination of form and function makes it a modern classic. • "Arco Lamp" - zaprojektowana przez braci Achille i Piera Castiglioni, ta unikalna lampa podłogowa z marmurowym łukiem i regulowanym kloszem stała się symbolem włoskiego designu. Jej elegancja i funkcjonalność sprawiają, że jest obiektem pożądania wielu miłośników designu.

 • "B&B Italia Up5/6" - Zaprojektowany przez Gaetano Pesce, ten niezwykły fotel w kształcie kobiecego torsu związany z ogromnymi sznurami jest jednym z najbardziej ikonicznych mebli włoskiego designu. Przesłanie projektu dotyczy emancypacji kobiet i ich roli w społeczeństwie.

  Zrzut ekranu 2023-06-09 085119.png [2.57 MB] • "Kartell Louis Ghost Chair" - Projekt Philippe'a Starcka, ta przezroczysta krzesło inspirowane stylem barokowym jest przykładem udanego połączenia tradycji i nowoczesności. Wykonane z poliwęglanu, jest lekkie, trwałe i nadaje się do różnych wnętrz.

  a kartell starck ghost chair standing on the edge of a cliff, sunlight, in the style of hyperrealistic photography, light grey and light beige, yigal ozeri, wes anderson, sultan mohammed, jeanloup sieff

 

 

Oświetlenie

Włoski design oświetleniowy jest znany z mistrzostwa w tworzeniu nowoczesnych i niezwykłych lamp. Oto kilka kultowych projektów, które wyróżniają się w tej kategorii:

 • "Artemide Tolomeo" - zaprojektowana przez Michele De Lucchi i Giancarlo Fassina, ta niezwykle popularna lampa biurkowa charakteryzuje się elastycznym ramieniem i regulowanym kloszem. Jej minimalistyczny design i funkcjonalność uczyniły ją ikoną włoskiego oświetlenia.
 • "Flos Skygarden" - stworzona przez Marcela Wandersa, ta oryginalna lampa wisząca ma formę prostego, białego klosza, którego wnętrze zdobią rzeźbione motywy roślinne. To połączenie nowoczesności i tradycji nadaje jej niepowtarzalny charakter.

  Thumbnail


 • "Foscarini Caboche" - Zaprojektowana przez Patricia Urquiola i Elianę Gerotto, ta lampa sufitowa lub wisząca składa się z kulek z przezroczystego szkła, które tworzą efektowne odbicia światła. Jej elegancja i niezwykłe wzornictwo sprawiają, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów włoskiego oświetlenia.
 • "Atollo" - W roku 1977, Vico Magistretti stworzył współczesne dzieło sztuki, które wytrzymuje próbę czasu - lampę stołową Atollo. Jej design charakteryzuje się prostą, geometryczną formą i unikalnym kloszem, który wydaje się unosić w przestrzeni, zachowując przy tym idealne proporcje. Co więcej, nastrojowy charakter pośredniego i bezpośredniego oświetlenia, który zapewnia ta lampa, dodaje jej jeszcze większego uroku.

  Zrzut ekranu 2023-06-09 095418.png [1.49 MB]