Home office - jak urządzić gabinet w mieszkaniu?

biurko-nasdaq-cattelan-maxfliz-zdjecie4(1).jpg [337.65 KB]

Biuro w domu

Urządzanie gabinetu w domu wydaje się o wiele prostsze niż aranżowanie kącika do pracy w mieszkaniu w bloku. Jeśli do dyspozycji mamy wiele pokoi, warto jeden z nich przeznaczyć na domowe biuro. Jeśli na co dzień pracujemy w pojedynkę i nie przewidujemy opcji przyjmowania klientów w biurze, to pokój nie musi być obszerny. Inaczej będzie, jeśli kilkoro domowników pracuje w trybie home office - wówczas warto zastanowić się nad wspólną aranżacją biura i w tym celu wybrać obszerniejsze pomieszczenie. Jaki pokój warto przeznaczyć na gabinet? Najlepiej nieco zacieniony - idealna wydaje się wschodnia ekspozycja - światło dzienne obecne jest w pomieszczeniu przez większość dnia, jednocześnie nie nagrzewa go zbyt mocno. Lepsze wydają się pokoje umiejscowione na parterze - te na poddaszu będą się latem mocno nagrzewały. Idealnie, jeśli domowe biuro sąsiaduje z kuchnią i ma wyjście na taras - przerwa spędzona w otoczeniu zieleni z aromatyczną kawą w dłoni pozwoli nam się odprężyć i zregenerować siły.

Biuro w mieszkaniu

Aranżacja gabinetu w niewielkim mieszkaniu stanowi pewne wyzwanie. W takiej sytuacji zwykle nie mamy zbyt wielu możliwości wyboru i musimy zdecydować się na wstawienie biurka do jednego z już zagospodarowanych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem wydaje się wydzielenie przestrzeni do pracy w sypialni. Spokojna, nieco zacieniona i urządzona w neutralnych kolorach przestrzeń nie będzie nas zbytnio rozpraszała. Małe biuro wymaga sprytnych rozwiązań - półki umieszczone nad blatem do przechowywania dokumentów, kontenerek na kółkach, czy wydzielona półka w szafie, w której ukryjemy drukarkę - oto elementy, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

biurko-nasdaq-cattelan-maxfliz-zdjecie9(1).jpg [403.85 KB]

Wyposażenie domowego biura

  • Biurko: to podstawowy mebel w każdym gabinecie. Do wyboru mamy rozmaite modele - biurka narożne, biurka z nadstawką, kompaktowe biurka przykręcane do ściany, sekretarzyki. Szukając modelu dla siebie, warto wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń, a także przewidzieć miejsce na sprzęt komputerowy.
  • Fotel: kolejnym ważnym elementem jest ergonomiczny fotel. O ile pracując w domu okazjonalnie, możemy korzystać po prostu z wygodnego krzesła jadalnianego, albo miękkiego fotela przysuniętego do stołu czy blatu, o tyle podczas codziennej pracy przed komputerem, koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednią pozycję. Najlepszą opcją wydają się tu regulowane fotele komputerowe - z wysokim oparciem i zagłówkiem oraz podłokietnikami. Możliwość odchylenia oparcia i regulacji wysokości siedziska zapewni wygodną pozycję do pracy każdemu – bez względu na wzrost.
  • Oświetlenie: uwagę warto zwrócić także na oświetlenie. Najzdrowsze dla wzroku jest światło dzienne. Biurko należy ustawić w taki sposób, by miało ono bezpośredni dostęp do światła słonecznego, ale by padające promienie nie odbijały się od monitora. Gabinet dobrze jest wyposażyć także w odpowiednie lampy sufitowe oraz lampy biurkowe z regulacją nachylenia. Pamiętajmy przy tym o barwie światła - zbyt zimna może drażnić i rozpraszać. Najlepszym wyborem będą więc żarówki led o neutralnej barwie zbliżonej do światła dziennego.
  • Regał na dokumenty: domowy gabinet warto wyposażyć też w meble do przechowywania. Do wyboru mamy mnóstwo rozmaitych opcji - przeszklone witryny, otwarte regały, półki przymocowane do ściany, albo zamykane szafy na dokumenty.
  • Sofa: jeśli mamy taką możliwość, to nasze miejsce do pracy warto powiększyć o strefę komfortu. Może to być wygodna sofa, która pozwoli na moment zmienić pozycję i się zrelaksować, może to być wiszący fotel, hamak, worek sako. Gabinet w domu może stanowić przyjazne miejsce pracy, które pozwala wypełniać (wtedy gdy to możliwe) obowiązki pracownicze w mniej formalny sposób - w końcu czytając wielostronicowy raport, nie zawsze musimy siedzieć sztywno przy komputerze, prawda? Zabawmy się przestrzenią i zaaranżujmy ją tak, by maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Niech biuro w domu kojarzy nam się z przyjazną i harmonijną przestrzenią, która pozwala nam podążać za potrzebami naszego ciała, regulować napięcie w trakcie pracy, zmieniać pozycję, czy korzystać z technik relaksacyjnych.

Domowe biuro - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wygodne meble, odpowiednie oświetlenie, ergonomiczny fotel - dzięki nim nasze biuro nabierze charakteru. O czym jednak jeszcze należy pamiętać aranżując domowy gabinet? Nowoczesne miejsce do pracy nie istnieje dziś bez dostępu do Internetu - planując więc pracę zdalną, warto zadbać o odpowiednią prędkość łącza i upewnić, się, że w wybranym fragmencie domu czy mieszkania mamy dobry zasięg sieci komórkowej. Jeśli do tej pory nie dysponowaliśmy takimi urządzeniami jak drukarka, skaner, ksero, kamerka - to teraz warto się w nie zaopatrzyć. Pamiętajmy też o odpowiednim ustawieniu monitora - jego górna krawędź powinna znaleźć się na wysokości oczu - dzięki temu łatwiej będzie zachować nam prawidłową postawę. Jeśli zamiast komputera stacjonarnego korzystamy z laptopa, to zaopatrzmy się w dedykowaną podstawkę, która ułatwi jego ustawienie w dogodnej pozycji. Koniecznie będziemy musieli też wyposażyć swój gabinet w artykuły papiernicze: segregatory, skoroszyty, notesy, kolorowe zakreślacze, ołówki, długopisy itp. Czego jeszcze nie może zabraknąć w naszej przestrzeni biurowej? Zielonych akcentów! Paprotka, bluszcz, a może kwitnące kaktusy? Rośliny zielone pomagają się zrelaksować i odprężyć, a do tego stanowią cudowną odskocznię dla skupionych na monitorze oczu.
Jak urządzić biuro w domu? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, bo praca zdalna zagościła dziś niemal w każdym mieszkaniu. By domowe biuro spełniało swoją funkcję, musimy pamiętać o jego odpowiedniej aranżacji. Wygodne biurko, komfortowy fotel, szybkie łącze internetowe, odpowiednie oświetlenie to podstawa wyposażenia każdego domowego gabinetu. Urządzając miejsce do pracy dla siebie, nie warto się spieszyć - dajmy sobie czas na sprytne zaaranżowanie przestrzeni, by finalny efekt rzeczywiście spełniał wszystkie nasze oczekiwania. W końcu mamy szansę na zaplanowanie swojego biura marzeń. Skorzystajmy z niej!

zac_06-32_m328_l002_mila_40-23_m328_tn001_strega_56-02_328_ten04_2(1).jpg [76.31 KB]