Gwiazdy i ich projekty

Kto z sukcesem zadebiutował jako twórca kolekcji mebli i artykułów gospodarstwa domowego? Czyja stylizacja wnętrz króluje na AIRBNB? Jaki artysta pragnie w najbliższej przyszłości pracować jako architekt? W niniejszym artykule przyjrzymy się wnikliwie celebrytom i ich pasjom związanym z projektowaniem wnętrz oraz wyposażenia do domu.

Projektowanie mebli – popularne hobby wśród gwiazd

Jeśli chodzi o aktorki i projektowanie mebli, głośny debiut w tej branży zaliczyła Gwyneth Paltrow. Celebrytka zaproponowała kolekcję do domu inspirowaną stylem włoskim i modernistycznym. Ciekawym elementem wymyślonym przez Paltrow są stoliki wykonane z drewna akacjowego. Przypominają one beczki, posiadają także przyciągające wzrok mosiężne detale. W serii Goop x CB2, bo o niej mowa, pojawiły się również: piękna różowa sofa z obiciem z aksamitu, kredens zdobiony białym lakierem oraz wiszący fotel.


Z grona aktorów wybił się Brad Pitt, który stworzył całą kolekcję mebli. W ramach serii Pitt-Pollaro można podziwiać fotele obite futrem syntetycznym i lakierowaną skórą, zjawiskową marmurową wannę oraz ekstrawaganckie nowoczesne stoły. Projekty mebli pomógł stworzyć prezes Pollaro Custom Furniture, Inc. – Frank Pollaro, stąd też dwuczłonowa nazwa kolekcji. Ukończone prace zostały pokazane podczas prywatnej wystawy Pollaro w Nowym Jorku.

Spośród muzyków tworzeniem wyposażenia do domu zajmuje się Lenny Kravitz. Artysta wprowadził na rynek piękną kolekcję mebli inspirowaną latami 70. Jest ona złożona między innymi ze stołu pokrytego poduszką z owczej skóry, wielu dekoracji ściennych, dywaników, lamp oraz stołków barowych. Amerykanin nie próżnuje, kilka lat temu założył Kravitz Design – studio kreatywne, które zajmuje się projektowaniem wnętrz, wzornictwem przemysłowym i brandingiem dla firm.


Swoich sił w branży meblowej spróbował również raper Vanilla Ice – muzyk podjął współpracę z firmą Capitol Lighting z New Jersey i zaprojektował własną kolekcję oświetlenia. Pojawiły się w niej żyrandole oraz kinkiety w dwóch wariantach – wykonane z polerowanego niklu lub mosiądzu. Design ekstrawaganckich lamp nawiązuje do stylu vintage. Są one dostępne w regularnej sprzedaży, jednak ich ceny wynoszą powyżej 250 dolarów za sztukę.

Warto wspomnieć także o wystawie Sight Unseen's Field Studies, o której było głośno kilka lat temu. Do jej stworzenia przyczynili się różni celebryci – aktorzy, muzycy, a nawet szefowie kuchni. Meble zaprojektowane przez znane osobistości zostały sprzedane w celach charytatywnych. W przygotowaniach uczestniczyli między innymi aktorzy — Jason Schwartzman, Seth Rogen, Boyd Holbrook, oraz stylista piosenkarki Rihanny — Mel Ottenberg. Seria obejmowała różne elementy wyposażenia domu – fotele, lustra, dywaniki, krzesła i ozdobne świeczniki.

Celebryci projektujący wnętrza

Jeśli chodzi o aranżacje wnętrz, w tej dziedzinie warto wymienić Kate Moss. Modelka zaczęła swoją karierę projektantki od prac nad wystrojem luksusowego wakacyjnego domu. Celebrytka czerpała inspiracje ze stylu glamour – w stworzonej przez nią sypialni znalazł się pluszowy dywan, wyeksponowano także ogromne lustrzane łóżko z baldachimem – umieszczono je w samym centrum pomieszczenia. Nie zabrakło mosiężnych uchwytów meblowych oraz mebli z przeszkleniami w kolorze indygo.

Jako projektant wnętrz zasłynął również Snoop Dogg. Raper podjął współpracę z popularnym portalem wynajmującym apartamenty – AIRBNB, przyczyniając się do powstania The Airbnb Park. Pawilon tworzą pop-house’y zaaranżowane przez różnych artystów, którzy mają podpisaną umowę z wytwórnią Capital Records. Do udziału w projekcie zaproszono także muzyka Allena Stone’a oraz zespół Capital Cities.


Wśród osobistości zafascynowanych aranżacją wnętrz warto wymienić także aktorkę Olivię Wilde, znaną między innymi z takich hitów jak „Tron: Dziedzictwo” czy serial „Dr House”. Celebrytka zaprojektowała przestrzeń domku wakacyjnego Dunkin 'Donuts. Mała rezydencja jest zasilana biopaliwem wytwarzanym z kawowych fusów. W środku znajdują się kuchnia, rozkładane patio, sypialnia oraz łazienka. Domek został wystawiony na AIRBNB i można go wynajmować w wolnych terminach.


Gwiazdy, które chcą rozpocząć karierę architekta

Fascynacja projektowaniem wnętrz, mebli, a nawet całych budynków udzieliła się wielu celebrytom. Moby założył bloga o architekturze, na jego stronie internetowej regularnie publikowane są wpisy dotyczące budynków w Los Angeles. Można tam znaleźć zdjęcia małych kamiennych domków z tamtejszego parku narodowego (którymi artysta jest szczególnie zauroczony), wzmianki o gmachach w Toronto czy też dokumentację odwiedzanych przez niego pałacyków.

O miłości do architektury mówi otwarcie także raper Ice Cube (O'Shea Jackson). Artysta podziwia w szczególności takich twórców jak Charles i Ray Eames. Według niego muzyka hip-hopowa ma wiele wspólnego z projektowaniem wnętrz oraz budynków, ponieważ obie dziedziny wykorzystują prefabrykowane elementy, które po dopasowaniu do siebie tworzą spójną i estetyczną całość. Muzyk studiował kreślarstwo architektoniczne na Phoenix Institute of Technology.

Na poważnie architekturą chciał się zająć również Kanye West. Raper założył kilka lat temu firmę projektową o nazwie DONDA. Zespół składał się z architektów, reżyserów oraz innych kreatywnych myślicieli. Muzyk zadebiutował już swoimi własnymi kolekcjami butów sportowych. Otwarcie mówił jednak także o tym, że przebywa na co dzień wśród architektów, którzy inspirują go do pracy twórczej. Ponieważ środowisko nie potraktowało jego wypowiedzi poważnie, postanowił prowadzić działalność potajemnie.