Greenery - kolor roku 2017 wg Pantone

greenery moodboard

Graj w zielone!
Kolor roku wybierany jest przez Intytut Panton – firmę z branży poligraficznej, która zasłynęła opracowaniem unikatowej skali kolorystycznej, z której korzystają graficy, projektanci, architekci i kreatorzy mody na całym świecie. Typowany jest po badaniu rynku i konsultacjach z twórcami i kreatorami. Ich obserwacje są z reguły trafne, a typowane kolory nawiązujące do globalnych trendów i wydarzeń, odgrywają zauważalną rolę i wyznaczają nowy nurt na nadchodzące 12 miesięcy. To fundament dla producentów farb, wyposażenia wnętrz, a także dla świata mody – wybrany odcień będziemy w 2017 spotykać najczęściej.

Zielona lampa VoltolinaDlaczego Greenery?
W tym roku wybór Pantone padł na soczystą zieleń pod nazwą Greenery. Według Instytutu kolor ten symbolizuje nowe początki – ponowne połączenie z naturą, odświeżenie i odrodzenie. Ta ożywcza zieleń jest symbolem nowego początku, pierwszych dni wiosny, gdy wszystko budzi się do życia. Ma kojący wpływ na nasz układ nerwowy – uspokaja i wypływa regenerująco na psychikę.

Jak opisać Greenery?
Pantone odszedł wyraźnie od przełamanych bielą barw, które wybierane były z zeszłych latach jako kolor roku. Patrząc na tę soczystą zieleń, która królować będzie w tym roku, widzimy skoszoną trawę, soczyste jabłka Granny Smith i paprotki u babci. Od razu cisną się na usta słowa takie jak: świeżość, wiosna, natura, odnowa.
I choć te skojarzenia są naprawdę pozytywne, to jednak trudno wyobrazić sobie obecność Greenery w dziedzinach, które tak często wykorzystują typowanie Pantone – modzie, architekturze, wnętrzarstwie. Nie jest to odcień, który wiele osób z chęcią zobaczy na ścianie własnego salonu czy na wieszakach w szafie.

zielona sofa do salonuMimo, że to odcień trudny, stanowi jednak doskonały detal, a często również i tło, w wielu dziedzinach. Do łask wracają motywy organiczne i nawiązania do ekologii, co przy ciągłej modzie na szarość we wnętrzach, stanowić będzie doskonały element akcentujący.


Kolor Greenery jest stosunkowo łatwo wprowadzić do swoich czterech kątów – wystarczy kilka roślin. Nie dość, że wnętrze stanie się dzięki nim przytulniejsze i zdrowsze, to teraz dodatkowo supermodne. Poniżej prezentujemy produkty, które pomogą Wam poczuć magię najmodniejszego koloru roku.

1. Lampa Jaracanda, Voltolina; 2. Sofa FRESCO, Aris; 3. Dywan PATCHWORK, Carpets&More; 4. Krzesło VITA, Cattelan Italia; 5. Sofa GULLIVER, Koinor; 6. Krzesło ELLA, Edra; 7. Umywalka METAMORFOSI, Olympia; 8. Lampa TREE Italamp; 9. Krzesła VIENTO, Bonaldo.


Więcej zdjęć znajdziesz w galerii poniżej, a po meble, dodatki i lampy w pięknym zielonym kolorze przyjdź do salonów Maxfliz w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

Monika Turska - redaktor naczelna Magnetyzmu Formy