Aranżacja stołu wielkanocnego

Wielkanoc już tuż, tuż, więc dziś postanowiliśmy podzielić się z Wami sposobami na to jak przygotować stół na święta. W tym wpisie pokażemy Wam efekty aranżacji trzech stołów wielkanocnych, które przygotowaliśmy wspólnie z homestagerką Klaudią Leszczyńską. Postaramy się rozłożyć te stylizacje na czynniki pierwsze, tak, abyście Wy również mogli skorzystać z tych sposobów u siebie w domu podczas Świąt

Jak wybrać stół?

Omawianie aranżacji stołu wielkanocnego warto zacząć od jego wyboru. Część osób myśli, że ten stół wcale do życia konieczny nie jest. Ale życie codzienne pokazuje potem, że jest wręcz przeciwnie. Nawet jeśli mamy wyspę kuchenną lub małe mieszkanie, to wiele możemy stracić nie decydując się na wstawienie stołu do naszego domu.

Wielkanocny Stół (2).jpg [490.49 KB]

Wyspa nigdy go nie zastąpi - nie jest tak komfortowa jak stół, przy którym możemy sobie wspólnie usiąść na dłużej niż tylko na czas przygotowania posiłków. Nie zapewni nam też uroczystego klimatu dla ważniejszych spotkań czy świąt.

Podobnie z małym mieszkaniem - nawet na najmniejszej przestrzeni warto wygospodarować choćby mały kawałek na stolik, który z pewnością nie raz nam posłuży. Dlaczego? Bo stół to taki przedmiot, który przydaje się zarówno na święta, jak i na codzień - do śniadania, do kawy, do pracy z laptopem, czy choćby do zjedzenia obiadu w sensownej pozycji. Takiej, która nie przyczyni się do zgniatania naszego żołądka.

Wielkanocny Stół (3).jpg [240.10 KB]

Wreszcie stół, to takie wyjątkowe miejsce, które łączy rodzinę, łączy przyjaciół i sprawia, że czas płynie po prostu inaczej. A wybór takiego, który będzie pasował do naszego wnętrza jest praktycznie nieograniczony. Od bardzo nowoczesnych do tradycyjnych, ze szklanym blatem albo kamienny lub drewnianym. Warto przyjrzeć się szczególnie tym ostatnim. Dlatego, że bardzo dobrze komponują się ze wszystkimi naturalnymi dodatkami, a poza tym można wybrać taki, który ma wykończenie w nieregularnym kształcie (jak na naszej aranżacji). To właśnie takie detale sprawiają, że dany przedmiot jest unikatowy i nadaje naszemu wnętrzu charakteru. Warto również wspomnieć przy tej okazji, że właśnie takie szczegóły często podnoszą wartość mieszkania, przy jego późniejszej sprzedaży, więc należy o tym pamiętać nie tylko urządzając swoje mieszkanie, ale także przy Home Stagingu mieszkań z klasy premium.

Co na stół zamiast obrusu?

W przykładzie poniżej można zobaczyć, że taki stół świetnie sprawdzi się w odświętnej stylizacji zarówno z obrusem, jak i bez jego użycia. W tym drugim przypadku ucieszą się na pewno rodzice maluszków, którzy zastanawiają się jak to zrobić, żeby było zarówno ładnie, jak i bezpiecznie. Na stół zamiast obrusu można po prostu zastosować podkładki - takie naturalne i plecione wprowadzają dodatkowo naturalny efekt do naszego domu, ale w sklepach możecie też znaleźć takie z połyskiem w kolorach wszelakich. Jeśli do tego dodamy jeszcze materiałowe serwetki, to już mamy świetną bazę, która robi z naszym stołem właśnie to co obrus - ociepla go i nadaje odświętnego klimatu.

Wielkanocny Stół (4).jpg [399.82 KB]

Jak ozdobić stół?

W kwestii dekoracji na stole, przy którym ma się spotkać cała rodzina musimy być bardzo wyważeni. Warto postawić na duże wazony z kwiatami lub po prostu kwitnącymi gałęziami, które przyniesiemy sobie z lasu czy ogrodu. Taka dekoracja jest praktycznie bezkosztowa, błyskawiczna w przygotowaniu, efektowna dzięki swojemu rozmiarowi i jednocześnie łatwa do przestawienia w inne miejsce, gdy na stole zacznie brakować miejsca na kolejne półmiski z sałatkami. A w momencie, gdy goście już znikną, a stół nam opustoszeje, to taki ogromny wazon z gałęziami wciąż będzie widowiskowy i będzie pięknie ozdabiał naszą jadalnianą przestrzeń. A jeśli chce się dodać coś jeszcze, to świetnie sprawdzą się podłużne, białe świece na wyższych świecznikach - zawsze dodają klasy i elegancji.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Gdy macie już gałązki, to możecie je sprytnie wpleść w dekorację z serwetek. Będziecie mieli dwie pieczenie na jednym ogniu.

Wielkanocny Stół (5).jpg [377.17 KB]

Co zrobić, gdy nie potrzebujemy nakrywać całego dużego stołu?

Jeśli macie w domu naprawdę duży stół, a nakryć na nim będzie niewiele, to nie musicie aranżować go w całości. Warto wówczas wydzielić na nim strefy i podzielić na pół lub w proporcji 1:3. Na jednej części wtedy możemy ustawić dekoracje, a na drugiej nakrycia dla gości. Tak jak to możecie zobaczyć na poniższym przykładzie.

Wielkanocny Stół (6).jpg [390.62 KB]

Jak posadzić gości?

Wiadomo, że jak mamy zmieścić całą rodzinę, to odległości przy stole raczej nie będą nam spędzać snu z powiek. Bo każdy musi się zmieścić. Ale wówczas, gdy np. zastanawiamy się jakiej wielkości stół kupić do domu dla konkretnej liczby osób, to perspektywa się zmienia. Dlatego warto wiedzieć, że aby wygodnie nam się siedziało przy stole, to potrzebujemy ok. 50-60 cm na osobę. Wtedy nikt nie będzie się stukał łokciami przy jedzeniu.

Jeżeli musicie odstawić stół od ściany, to idealnie będzie jeśli zostawicie 90 cm przejścia, ale gdy takiej możliwości nie ma to te 60cm też zda egzamin na spotkaniach rodzinnych. Żeby zaoszczędzić też trochę na miejscu, to można pokusić się o ławkę z jednej strony - nie trzeba wówczas zostawiać przestrzeni na odsuwanie krzeseł.

Mamy nadzieję, że podobał Wam się ten krótki poradnik dotyczący aranżacji i wyboru stołu. A korzystając z okazji chcielibyśmy Wam złożyć najpiękniejsze świąteczne życzenia!

Wielkanocny Stół (7).jpg [363.81 KB]

 

Tymczasem zapraszamy Was też na relację wideo o aranżacji stołu oraz o tym jak szybko i sprytnie złożyć serwetki na stół.

Post powstał przy współpracy z homestagerką Klaudią Leszczyńską:

Strona domowa:

Klaudia Leszczyńska (klaudialeszczynska.pl)

Oficjalne konto Instagram: 

https://www.instagram.com/instastaging/

Oficjalne konto Youtoube: 

https://youtube.com/channel/UCM3ESKy084PYe0umXvoQKeg