Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p1

Trudny duet: Klasyka i nowoczesność we wnętrzach

Czy styl klasyczny, kojarzony z elegancją i zdobieniami, może współgrać z nowoczesnością, często rozumianą jako prostota i minimalizm? Tak, jeśli w projekcie zostanie zachowana równowaga. Choć urządzenie takiego wnętrza nie jest prostym zadaniem, może się udać! Zobacz, jak zaaranżować łazienkę w stylu Modern Classic z klasą i ze smakiem.

Autorka: Dorota Orawiec-Mazur, STUDIO ORAWIEC

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p2

empty
empty

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p3

0C1A0304.jpg Trudny duet: Klasyka i nowoczesność we wnętrzach | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Proste formy jako baza

Żeby połączenie modernizmu z klasyką mogło się udać, należy idealnie zgrać ascezę z nadmiarem. W tym projekcie, rolę prostej bazy stanowią duże powierzchnie płytek imitujących marmur oraz minimalistyczne w formie elementy ceramiki. Zarówno wanna, jak i umywalka nie mają charakterystycznych dla stylu klasycznego wykończeń: ludwikowskich nóżek czy frezów na obrzeżach. Dzięki temu, wchodząc do tego wnętrza nie odczuwa się charakterystycznego dla klasycznych pomieszczeń „przepychu”. Minimalizm w postaci ceramiki wnosi do tej łazienki świeżość i idealnie wyważa pozostałe ozdobne elementy.

Wolnostojąca wanna oraz umywalka są białe w środku, a na zewnątrz wykończone szarym matem. Ta kolorystyka jest nieprzypadkowa, nawiązuje bowiem do szarych żył na marmurowych płytkach. Dzięki takiemu zestawieniu kolorystycznemu łazienka jest gotowa, by ozdobić ją wyrazistymi akcesoriami.

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p4

Detale, które przyciągają wzrok

Gdyby nie charakterystyczne akcesoria, którymi została wykończona łazienka – byłaby kolejnym wnętrzem utrzymanym w minimalistycznym tonie. W przypadku tej łazienki zarówno armatura, jak i oświetlenie idealnie dopełniają bazę w postaci marmurowych ścian i minimalistycznej ceramiki. Są kontrastowe – biżuteryjne i bardzo dekoracyjne, co sprawia, że wnętrze jest zbalansowane.

Oświetlenie, czyli długie, dekoracyjne kinkiety umieszczone obok siebie są mocnym i przyciągającym wzrok punktem łazienki. Rozświetlają wnętrze, co jest ich oczywistą funkcją, ale przy tym są jednym z najmocniejszych nawiązań do stylu klasycznego. Kojarzą się z oświetleniem znanym z renesansowych i barokowych kamienic. Wykonane zostały ze stali w kolorze postarzanego złota, marmuru i mlecznego szkła, dzięki czemu wyglądają tak dekoracyjnie.

Kolejnym mocnym akcentem w tej łazience jest armatura. Mocno połyskująca, nawiązująca do kobiecej biżuterii stanowi idealne uzupełnienie matowej, oszczędnej w formie wanny.

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p5

empty
empty
empty

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p6

0C1A0273-HDR_1.jpg Trudny duet: Klasyka i nowoczesność we wnętrzach | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Sztukateria we wnętrzu nowoczesnym – jak najbardziej!

Patrząc na tę łazienkę, nie sposób oderwać wzroku od sztukaterii na ścianach, która jest harmonijnym dopełnieniem dużych marmurowych płytek. We wnętrzu modernistycznym taki dodatek jest pewnego rodzaju flirtem ze sztuką, ale i bezpośrednim nawiązaniem do eleganckich wnętrz barokowych i renesansowych. Sztukateria wykorzystana w tym projekcie nie jest jednak bardzo dekoracyjna, nie ma na niej motywów roślinnych, a proste, symetryczne linie. Dzięki temu pozostaje spójna z zamysłem wnętrza, które ma mieć w sobie pierwiastek nowoczesności.

Trudny duet Klasyka i nowoczesność we wnętrzach-p7

Łazienka idealnie harmonijna

Choć wydawać by się mogło, że styl nowoczesny raczej wyklucza się z klasycznym, okazuje się, że mogą tworzyć idealnie uzupełniający się duet. To połączenie trudne, bowiem łatwo jest przesadzić z nadmiarem elementów dekoracyjnych bądź pójść o krok za daleko w drugą stronę i stworzyć wnętrze zbyt surowe. Wyważona ilość ozdobników nałożona na proste tło to klucz do tego, by pomieszczenie wpisało się w styl Modern Classic.

W przypadku tego projektu, bazą stają się duże płytki imitujące marmur, które dają wrażenie przestrzeni i wprowadzają do łazienki trochę surowości. Drobne kafle byłyby tutaj zbyt dekoracyjne. Kolejne elementy, które wyglądają nowocześnie to wanna i umywalka. W łazience modernistycznej byłyby wręcz ascetyczne, tutaj – są idealnym towarzystwem dla ozdobnych baterii.

Zarówno styl klasyczny, jak i nowoczesny mają wiele odsłon. Chcąc stworzyć na ich bazie spójne wnętrze, trzeba wyciągnąć to co najbardziej charakterystyczne dla każdego, a potem… zgrabnie to połączyć!

SEP Spotkajmy się łazienki

łaz_k.jpg  Trudny duet: Klasyka i nowoczesność we wnętrzach | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ
Spotkajmy się!

Czeka Cię remont łazienki ale nie wiesz od czego zacząć? Zapraszamy Cię do naszych Salonów. Nasi Doradcy pomogą Ci stworzyć wymarzone wnętrze.