Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń

Łazienka glamour złota

Złota łazienka w stylu glamour to niełatwe zadanie aranżacyjne. Łatwo popaść w przesadę, której ten styl nie lubi. Ma być przecież szykownie, elegancko, niczym z apartamentów gwiazd starego Hollywood czy filmów z lat 50. XX wieku. Przedstawiamy inspiracje, które wprowadzą przepych, ale ustrzegą się kiczu.

Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń

aranzacja-maxfliz-lazienka-w-stylu-glamur (9).jpg Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Skąd pochodzi styl glamour?

Styl glamour powstał w latach 40. i 50. XX wieku w Złotej Epoce Hollywood. Znany jest z ikonicznych już teraz obrazów filmowych. Po latach kryzysu zatęskniono za przepychem, dlatego do łask powróciły klasyczne, zdobione meble o zaokrąglonych kształtach i frezach. Zaczęto też łączyć wiele konwencji dla uzyskania eklektycznego splendoru i wrażenia luksusu. Glamour balansuje więc na granicy przepychu, ale dobrze wykorzystany pozostaje elegancki i szykowny.

Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń

Styl glamour - czym się charakteryzuje?

Nowoczesna odsłona amerykańskiego stylu Złotej Epoki od wielu sezonów na nowo gości we wnętrzach. Glamour być może swoją popularność zawdzięcza swojej efektowności przy dostępnych środkach i dość klasycznym wyborom elementów składowych, które dobrze zestawione, dają charakterystyczny szyk i luksus. Czym charakteryzują się wnętrza tego typu?

Styl glamour - kolory

Bazą dla aranżacji glamour jest często biel stosowana na ścianach, która pozwala na wybrzmienie w pełni innym charakterystycznym kolorom. Łączy się ją ze szlachetną szarością, butelkową zielenią, granatem, burgundem czy ciemnym fioletem. Pojawia się również czerń, zwłaszcza w zestawieniu z elementami metalicznymi, np. w kolorze złota (żółtego i rózowego) i srebra.

Mozaika i wyraziste wzory

We wnętrzach w stylu glamour pojawiają się wzory uznawane za klasyczną elegancję, np. szerokie pasy i kwiatowe ornamenty. W łazienkach charakterystyczne są połyskliwe mozaiki, m.in. z dodatkiem złota i brokatu.

Różnorodność faktur

Glamour kojarzy się również z miękkością i hedonistyczną przyjemnością doświadczania, dlatego stosuje się różnorodność faktur o wykończeniu welurowym czy futrzanym. Jednocześnie są one zestawiane z kontrastującymi powierzchniami na wysoki połysk, lustrzanymi czy kryształowymi.

Lustra, kryształy, szklane dodatki i blask

Lustra w złotej ramie, kryształy, szkło i dodatki odbijające światło to kolejny element dekoracyjny charakterystyczny dla aranżacji glamour. Częste są gałki o wyglądzie diamentu, załamujące światło dekoracje lamp czy kompozycje różnych układów luster. Ma być świetliście, a dekoracje mają przypominać drogocenne klejnoty.

Styl glamour, czyli elegancko i z przepychem

Wszystkie te kolory, miękkie materiały, lustrzane powierzchnie ze złotymi elementami, klasyczne, głębokie kolory mają budować wrażenie przepychu, ale takiego, który pozostaje elegancki, a nie przesadny, przeładowany. Każdy element wystroju ma swoje miejsce i znaczenie. Dużą rolę odgrywa też klasyczny układ mebli znany z wielkomiejskich domów lub hotelowych apartamentów, które często widzimy na amerykańskich filmach. Wnętrza są butikowe i szykowne.

Nawiązania do innych stylów - eklektyzm w stylu glamour

Chociaż może się wydawać, że glamour jest stylem bliskim klasycznemu, bazuje na wielu wpływach, stając się odmianą eklektyzmu. Znajdziemy tutaj ciężkie barokowe meble drewniane ze zdobieniami, ale też nowoczesne toaletki na wysoki połysk czy odrestaurowane komody vintage. Sprawdzi się również angielska drewniana boazeria z frezami oraz kryształowe żyrandole z najnowszych kolekcji uznanych twórców. Mamy więc tutaj doskonały mariaż starego z nowym.

Najwyższa jakość materiałów i produktów

To, co przesądza o klasie aranżacji glamour to jakość wykorzystanych materiałów i elementów dekoracyjnych. Wybiera się najlepsze gatunki drewna, również tego egzotycznego, marmur i inne kamienie, kryształ i pięknie formowane szkło. Meble są autentyczne, vintage lub stylizowane, od najlepszych producentów specjalizujących się w produkcji modeli o charakterystycznych zaokrąglonych kształtach niczym z barokowej willi.

Ważna rola oświetlenia w stylu glamour

W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu dużą rolę odgrywa światło w różnych odcieniach. Załamuje się ono na połyskliwych powierzchniach mebli i odbija od kryształowych dekoracji, np. błyszczących żyrandoli ze szklanych paciorków. Wprowadza się również przytłumione światło świec czy padające z gustownych, najczęściej wykonanych ze szkła w złotej lub srebrnej oprawie kinkietów.

Dekoracje i dodatki w stylu glamour

Jakość widoczna jest również w dodatkach i dekoracjach, które stosowane są oszczędnie i umiejętnie. Ponownie, każdy przedmiot ma swoje miejsce i rolę. Najczęstsze są rzeźby ze szkła, galerie zdjęć w zdobionych ramach, flakony z perfumami do wnętrz, ale też wszystko to, co nadaje luksusowej miękkości. Salony zdobią welurowe poduszki i zasłony, sypialnie pikowane wezgłowia. Wygodne pufy i leżanki znajdują miejsce nawet w salonach kąpielowych i garderobach.

Łazienka w stylu glamour - jak stworzyć takie wnętrze?

Aranżacja łazienki w stylu glamour w dzisiejszych czasach nie jest już wyzwaniem, ponieważ w ofercie sklepów wnętrzarskich można znaleźć wszystkie niezbędne elementy.

Meble w łazience glamour

W przypadku mebli łazienkowych najbardziej dostrzegalne jest połączenie wpływów barokowych i dopuszczanie bardzo nowoczesnych form i wykończeń. Można więc zdecydować się na zdobne szafki o zaokrąglonych kształtach, często ustawione na dekoracyjnych nóżkach i wyposażone w rzeźbione lub kryształowe gałki.

Pasować będą również proste meble na wysoki połysk, które od kilku lat pozostają w trendach aranżacji wnętrz. Czy odpowiednia będzie tylko biel? Takie modele są najpopularniejsze, ale warto też zwrócić uwagę na meble w kolorze czarnym lub odcieniach szarości.

Często stosowanym zabiegiem w łazienkach glamour jest wprowadzanie do wnętrza jednej szafki lub toaletki, która przyciągać będzie uwagę. Najczęściej wybiera się tę, która stoi pod umywalką lub ją podtrzymuje, ponieważ stawiana jest w najważniejszym punkcie łazienki. W tym wypadku warto wybrać mebel zdobiony lub w nietypowym kolorze, np. złotym, srebrnym, fioletowym, fuksji, granatu. Reszta wyposażenia powinna być neutralna.

Łazienka w stylu glamour - płytki ścienne i podłogowe

Przy wykończeniu łazienki glamour króluje elegancja i szyk, a więc najczęściej wykorzystywanym materiałem na płytki ścienne i podłogowe będzie marmur lub ceramika imitująca jego rysunek. Dobrze prezentować się będą również białe lub czarne płyty na wysoki połysk lub srebrna i złota mozaika. Warto też wprowadzać płaszczyzny lustrzane, które nie tylko spełniają funkcje praktyczne, ale powiększają optycznie pomieszczenie i odbijają światło, podkreślając to, co dekoracyjne.

Ceramika łazienkowa w stylu glamour

Przy wyborze ceramiki łazienkowej ponownie można podążać dwoma ścieżakmi: barokowej dekoracyjności i nowoczesnej prostoty. Dobrze prezentować się będzie wanna na nóżkach o zaokrąglonym kształcie oraz umywalka nablatowa o ciekawym kształcie, a nawet kolorze, np. złota, srebrna lub z barwionego szkła.

Dobrze prezentować się również będzie wanna minimalistyczna, z nowoczesnej kolekcji. Nie przeszkadzają nawet kwadratowe kształty. Najważniejsze, aby była przestronna i wygodna, zapraszała do luksusowej kąpieli i relaksu. Pasować do niej będzie duża, kwadratowa umywalka nablatowa.

Armatura łazienkowa w stylu glamour

Jeśli decydujemy się na dekoracyjną ceramikę w stylu vintage, dopasujmy do niej stylizowaną armaturę w kolorze srebrnym, złotym, miedzianym lub czarnym. Ciekawym rozwiązaniem będzie forma stylizowana na starą i nowoczesne wykończenie, np. matowe.

Proste formy ceramiki doskonale uzupełnimy minimalistyczną armaturą o ciekawych funkcjonalnościach i kształtach. Jeśli inne elementy będą mieć cechy glamour, możemy nawet pokusić się o wybór kranów bardziej industrialnych czy futurystycznych. Dobierajmy dodatki tak, aby stanowiły harmonijną całość, a nie były przypadkowe.

Dekoracje w łazience w stylu glamour

Chociaż glamour kojarzy się z dekoracyjnością i przepychem, jego tajemnica tkwi w umiarze. Istnieje cienka granica między charakterystycznym dla niego szykiem i elegancją, a chaosem i niemodnym przeładowaniem czy efekciarstwem. Wprowadza się wyłącznie dekoracje wysokiej jakości, nieprzypadkowe. Dlatego dobrze wyglądać będą luksusowe dozowniki na kosmetyki, misy na biżuterię, flakony z kolorowego szkła, lustro w złotej ramie. Dekoracją może też być złota mozaika lub umywalka.

Żyrandole i kinkiety, czyli oświetlenie w łazience w stylu glamour

Łazienka glamour ma być luksusowym salonem SPA, a nawet buduarem, dlatego nawet lampy mają nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Wprowadzić więc można żyrandole niczym z eleganckiego salonu, ewentualnie postawić na szklane czy kryształowe kinkiety w złotych lub srebrnych ramach. Dodatkowym źródłem światła mogą być świece. Najlepiej ustawione przed taflą lustra, która pomnoży ich blask.

Łazienka glamour złota i luksusowa - nasza inspiracja

Złoto czerń i naturalny kamień to znamiona luksusu i stylu glamour. Właśnie taki przyświeca prezentowanej łazience. Przepiękny jasny gres imitujący naturalny kamień okala zarówno ścianę, na której znajduje się podwieszana miska z samoopadającą klapą, jak również podłogę i jedną ścianę, na której postawiono prysznic z odpływem liniowym. Tutaj uwagę przykuwa podtynkowy zestaw prysznicowy, który idealnie komponuje się z całością. Podłogę i część ściany przy umywalce wyłożono ciemnym gresem imitującym kamień, dzięki czemu uzyskano efekt kontrastu.

Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń

aranzacja-maxfliz-lazienka-w-stylu-glamur (9).jpg Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Złota łazienka - jakie kolory do niej pasują?

Wchodząc do łazienki nie sposób oderwać wzroku od ściany z lustrem, którą pokryto gresem przypominającym złoto. Ten element łazienki idealnie komponuje się z okrągłym lustrem bez ramy, które osadzono na czarnym, szklanym elemencie, który jedynie podkreśla wyjątkowość ściany. Ta z kolei nadaje całej łazience szyku i blasku. Choć łazienka utrzymana jest w stylu glamour, połączenie bieli czerni i złota zmierza w stronę stylu art-deco, który jest ponadczasowy i nigdy nie wychodzi z mody.

aranzacja-maxfliz-lazienka-w-stylu-glamur (7).jpg Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Luksus przepych i funkcjonalność - cechy, które sprawdzą się w każdym stylu

Całość wnętrza to spójna i zręczna aranżacja, której nikt nigdy nie posądzi o tandetę. Pomieszczenie jest bowiem nie tylko luksusowe, ale także niezwykle funkcjonalne. Na uwagę zasługuje tutaj blat pod umywalkę nablatową, który dzięki swojej budowie i czarnemu kolorowi nadaje łazience pazura, ale przede wszystkim jest niezwykle praktyczny. Rama, która go okala z powodzeniem może zostać wykorzystana jako wieszak na ręczniki. Również jego wielkość pozwala wykorzystać go do ustawienia wszystkich potrzebnych kosmetyków. Co więcej, podobny do blatu kształt ma złoty wieszak na ręczniki.

Przyglądając się całości widać, że została ona przemyślana i skonstruowana w sposób, który nie tylko przyciąga wzrok, ale przede wszystkim powala z przyjemnością korzystać z tego wnętrza.

Armatura łazienkowa - jaką wybraliśmy do projektu złotej łazienki?

W naszej inspiracji postawiliśmy na dodatki w ultranowoczesnej formie, aby nie przytłoczyć niewielkiego pomieszczenia. Dzięki wyborowi minimalistycznej, ale jednocześnie ciekawej armatury, tylko delikatnie wzbudzamy zaciekawienie, aby nie odciągać uwagi od całości. Dzięki połączeniu złota, srebra i dużej lustrzanej powierzchni uzyskaliśmy wielowymiarowy efekt.

emptyemptyempty

Kabina prysznicowa w łazience glamour

W złotej łazience glamour zaplanowaliśmy najmodniejszą kabinę prysznicową typu walk-in. Dzięki temu podział na strefę kąpielową jest delikatny, zaznaczony jedynie szklanymi drzwiami w srebrnej oprawie. Celowo przeciągnęliśmy także złote płytki tak, aby łączyły obie przestrzenie.

Złota łazienka z prysznicem

Ceramika w złotej łazience glamour

Zbyt dekoracyjne, barokowe wanny i umywalki w przykładzie tej złotej łazienki mogłyby przytłoczyć aranżację, dlatego zdecydowaliśmy się na proste kształty. Prostokątna umywalka nablatowa jest elegancka, a w zestawieniu z dużym lustrem - luksusowa. Można wyobrazić sobie, że w takiej łazience do wyjścia przygotowuje się gwiazda Złotej Epoki Hollywood.

empty

 

Złota łazienka - dekoracje

Dekoracji nie ma zbyt wiele, ponieważ tę funkcję spełnia złota mozaika i ciekawy układ płytek marmurowych, grafitowych i złotych. Ustawiliśmy jedynie wazon z barwionego szkła oraz flakon perfum.

emptyZłota łazienka

Projekt: Weronika Myśliwiec

Podoba Ci się ta aranżacja? Znajdziesz ją w krakowskim salonie przy ulicy Zakopiańskiej 58.

Piękna, złota, w stylu glamour - łazienka z marzeń

empty
empty
empty
empty
empty
empty
empty
empty