Oświetlenie sufitowe i lampy w małej łazience 

Oświetlenie w łazience może znacznie wpłynąć nie tylko na komfort przebywania w tym pomieszczeniu oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, ale także wpłynąć na nasze samopoczucie oraz odbiór otoczenia. Istotne jest zachowanie proporcji kluczowych dla uzyskania harmonii w aranżacji, dopasowanie odpowiedniej wielkości oraz liczby źródeł światła, jak i jego barwa praz natężenie w konkretnych miejscach. Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru lam do łazienki? 

 

Bez tytułu (1920×1080 px).jpg [194.87 KB]

 

Jak wybrać oświetlenie do łazienki? Na co zwrócić uwagę kupując lampę łazienkową? 

Aby dobrze dobrać oświetlenie do małej łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i kwestii przesądzających nie tylko o stylu i zachowaniu prawidłowych proporcji, ale też bezpieczeństwie. 

  • Metraż 

Wielkość pomieszczenia wpływa na to, ile światła będziemy potrzebowali, a więc też na liczbę jego źródeł. Jest też kluczowa, jeśli chodzi o dobór konkretnej lampy, plafonu czy karnisza. Przy pomocy światła możemy optycznie poprawić proporcje pomieszczenia, np. powiększyć małą łazienkę lub podzielić duży salon kąpielowy na strefy. 

  • Wysokość sufitu 

Parametr ten będzie miał znaczenie przy doborze lamp wiszących, plafonów, ewentualnie podświetlaniu wnęk. Niski sufit można optycznie podwyższyć, wykorzystując pionowe linie światła. W takiej łazience warto też postawić na plafony, zamiast lamp wiszących, które zaburzą proporcje. Wysoki sufit daje o wiele więcej możliwości, ale przy niewielkim pomieszczeniu może wyglądać niekorzystnie. W tym wypadku dopasowuje się lampy wiszące lub ich efektowny układ, oraz gra liniami poziomymi (np. w postaci podświetlenia wanny w zabudowie lub blatu łazienkowego). 

  • Ilość naturalnego światła 

Mała łazienka z oknem będzie potrzebowała mniejszej liczby lamp, niż ta, w której nie ma dostępu do naturalnego światła. Znaczenie ma również zaaranżowanie przestrzeni, np. jeśli lustro i umywalka znajdują się tuż przy oknie, być może nie będziemy potrzebować aż tak silnego oświetlenia do wykonywania makijażu, ponieważ będziemy go robić w świetle dziennym. 

  • Liczba źródeł światła 

W łazience warto zaplanować kilka źródeł światła: ogólne sufitowe, zamontowane przy lustrze z jednej lub obu stron, ewentualne dodatkowe do makijażu z kloszem w neutralnym kolorze), w strefie kąpielowej (przy lub nad prysznicem lub wanną). 

  • Klasa IP, czyli odporność na wilgoć i pył 

IP to skrót od Ingress Protection (ang. ochrona przed wnikaniem). Skrót ten stosowany jest jako oznaczenie klasy ochronności urządzeń elektrycznych i lamp. Oznaczenie to skład się z dwóch cyfr: pierwsza określa stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, np. pyłu, druga oznacza zabezpieczenie przed działaniem wody. Im wyższa wartość, tym lepsza ochrona.  

W przypadku łazienek klasa IP jest niezwykle ważna, ponieważ pomieszczenie to narażone jest na stały kontakt z wilgocią, a nawet większą ilością wody. Zaleca się wybieranie do łazienki lamp z IP44 (ochrona przed wodą z każdej strony i pyłem o średnicy większej niż 1 mm). 

  • Neutralna barwa światła 

Warto zwrócić uwagę na barwę światła, która zależy od doboru żarówek. Do łazienki polecane są te z oznaczeniem 4000K. One również powinny mieć klasę ochronności IP44. Jeśli zależy nam na cieplejszym kolorze oświetlenia, które dodatkowo podkreśli płytki w odcieniach beżu i brązu, wybierzmy żarówki 2600K lub 3000K. 

  • Styl aranżacji 

Spośród lamp, które spełniają powyższe wymagania możemy wybrać takie, które będą uzupełniały aranżację. Warto zdecydować się na takie, które wykonane są z materiałów korespondujących z wyposażeniem i wykończeniem wnętrza oraz akcesoriami. Warto zwrócić uwagę na detale, np. dopasowanie koloru metalowych elementów oraz tonację kolorystyki. Jeśli chcemy, aby różne barwy do siebie pasowały, zdecydujmy się na jedną z dwóch palet: odcieni chłodnych lub ciepłych. Można je uzupełnić kolorami neutralnymi. 

Urządzasz małą łazienkę? Zobacz, jak dobrać lustro do małej łazienki!

Czytaj więcej

Oświetlenie sufitowe do małej łazienki – jaką lampę łazienkową wybrać? 

W przypadku małej łazienki lampy mają nie tylko dobrze oświetlić pomieszczenie oraz jego strefy, ale też zająć niewiele miejsca i nie zaburzyć proporcji. Dlatego istotny będzie układ i kształt, który może nawet optycznie wpłynąć na powiększenie lub podwyższenie małej łazienki. Zazwyczaj jako główne źródło światła wybiera się kinkiety, które płasko przylegają do sufitu, nie obciążając go. Dobrym przykładem takiej lampy do nowoczesnej łazienki jest kinkiet Maxlight Krom, czy podkreślający industrialny charakter kinkiet Maxlight Finger M. Dobrze sprawdza się również minimalistyczne oświetlenie punktowe. 

Jeśli oświetlenie w małej łazience ma spełniać też funkcje dekoracyjne, modnym sposobem jest zawieszenie kompozycji kilku wiszących kloszy, np. z dmuchanego szkła. Warto je zawiesić na różnej wysokości i dobrać różne wielkości obudowy. Taki układ dobrze wyglądać będzie jako oświetlenie główne oraz zarówno nad umywalką, jak i nad wanną. 

Zrzut ekranu 2023-04-26 160043.png [2.46 MB]

Można też zdecydować się na lampę, która składa się z kilku źródeł światła, np. Maxlight Lampa wisząca Olivia III lub Maxlight lampa wisząca Mesh V. 

Jeszcze bliżej natury – łazienka w nowoczesnym wydaniu - par 1.jpg [236.00 KB]

 

Dodatkowe oświetlenie w łazience – jak je dobrać do małego pomieszczenia? 

Chociaż mała łazienka nie będzie potrzebowała tylu źródeł światła, co duży salon kąpielowy, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, które przyda się np. do wykonywania makijażu, czy codziennej pielęgnacji. Może też wpłynąć na poprawę proporcji pomieszczenia. 

Lampa przy umywalce – komfort podczas pielęgnacji i robienia makijażu 

0C1A8637-HDR.jpg [388.57 KB]

Klasycznym wyborem do łazienek będą lampy przy umywalce. Można zdecydować się na jedną zamontowaną tak, aby podczas wykonywania codziennych czynności, nie przesłaniać sobie światła: dla praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych po prawej. Lampa może też być ustawiona centralnie. Innym pomysłem jest umieszczenie dwóch takich samych lamp po stronie lustra. Lampę dobieramy do wysokości sufitu, wielkości przestrzeni umywalkowej oraz lustra. Powinna też współgrać z wyposażeniem, jak np. lampa wisząca Maxlight Olivia I złotymi elementami koresponduje z barwą żyłek marmuru oraz kolorem armatury. 

Maria-Podobinska.jpg [534.81 KB]

Podświetlane lustro zamiast lampy przy umywalce 

Zamiast lamp przy umywalce można zamontować podświetlane lustro. Zmieści się ono nawet w bardzo małej łazience, pełniąc dwie funkcje na raz. Ciekawym przykładem jest lustro okrągłe z IP44 Maxlight sterowane dotykowo. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że taka powierzchnia równomiernie podświetli całą twarz, co przyda się podczas wykonywania makijażu lub codziennej pielęgnacji lub golenia. 

0C1A2595.jpg [101.67 KB]

Oświetlenie punktowe w małej łazience – sposób na wyznaczenie stref 

Nawet mała łazienka może potrzebować podziału na strefy, np. kąpielową, z misą WC oraz pielęgnacyjną przy umywalce. W takim wypadku przydatne będzie oświetlenie punktowe, które doświetli każdy zakamarek pomieszczenia. To ono jest też najbardziej minimalistyczne i zajmuje najmniej miejsca. Sprawdzi się nawet w bardzo małych łazienkach, np. na poddaszu. 

0C1A2519-HDhbjhkjR (Large).jpg [104.36 KB]

Zobacz, jak urządzić domowe SPA w swojej łazience!

Czytaj więcej