Wanna czy prysznic?

Wiele osób urządzających swoją łazienkę staje przed decyzją czy wybrać wannę czy prysznic. Oba rozwiązania posiadają pewne wady i zalety. Odpowiadają również za komfort korzystania z samego pomieszczenia.  

Z tego powodu podjęcie odpowiedniej decyzji odnośnie do zakupu konkretnego rozwiązania będzie miało kolosalne znaczenie.  

Podpowiadamy w jaki sposób podjąć decyzję: wanna czy prysznic i przedstawiamy najważniejsze cechy wanny i prysznica. Dzięki nam odpowiednio wyposażysz swoją łazienkę zachowując jej funkcjonalność. 

Szara sypialnia na poddaszu ze strefą łazienkową z wanną wolnostojącą.

Jakie są zalety prysznica? 

Prysznic doskonale sprawdzi się w niewielkich łazienkach. W malutkich pomieszczeniach często prysznic jest jedynym rozwiązaniem, gdyż tylko on może się zmieścić.  

Niewątpliwa zaleta prysznica to również oszczędność wody. Szacuje się, że oszczędność może wynieść nawet połowę tego co zużywa kąpiel w wannie.  

Prysznic przydatny jest także dla osób, które pragną zaoszczędzić czas. Według dermatologów prysznic jest bardziej higieniczny i nie wysusza skóry w tak dużym stopniu jak kąpiele w wannie. 

Jak wybrać nowoczesny prysznic?   

Wybierając prysznic najlepiej postawić na nowoczesne rozwiązania. Nowoczesna kabina prysznicowa jest bardzo często przestronna i pozwala na wygodne umycie się. W dodatku posiada różne funkcjonalności, które zdecydowanie usprawniają korzystanie z nich.  

Warto wybierając prysznic zastanowić się także nad wersją bez brodzika. Odpływ w podłodze wygląda bardzo stylowo i taka kabina prysznicowa idealnie wkomponuje się w każdej łazience.  

W przypadku odpływów w podłodze bardzo ważne jest jednak to, aby zastosowań antypoślizgowe płytki. Zwiększą one bezpieczeństwo brania prysznica i uniemożliwią poślizgnięcie się. 

 Kabina prysznicowa w szarej, nowoczesnej łazience.

Jakie są zalety wanny? 

Wanna zajmuje więcej miejsca i zużywa więcej wody, ale daje możliwość relaksujących kąpieli. W wannie można komfortowo wypocząć, wykonać zabiegi pielęgnacyjne lub urządzić sobie bardzo przyjemną kąpiel aromatyczna, dzięki zastosowaniu olejków.  

Wanny łazienkowe są także bardzo przydatne dla osób z dziećmi. Ułatwiają bowiem pielęgnację i są miejscem do zabawy dla najmłodszych osób.  

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wanien. Dostępne są wanny wolnostojące, wanny narożne, wanny akrylowe, emaliowane, drewniane, z hydromasażem i wiele innych.  

Dodamy też, że na przykład wanna wolnostojąca daje ogromne możliwości aranżacyjne. Wybór odpowiedniej nie będzie stanowił dużego problemu. 

Sprecyzowanie potrzeb – wanna czy prysznic? 

Podczas podejmowania decyzji: wanna czy prysznic bardzo duże znaczenie ma sprecyzowanie swoich potrzeb. Z uwagi na problemy z późniejszą przebudową łazienki warto również spojrzeć w przyszłość i jak potrzeby mogą zmienić się z upływem kilku najbliższych lat.  

Na rynku dostępne są także urządzenia będące swego rodzaju kompromisem, czyli wanny z parawanem. Mogą one służyć zarówno do wzięcia prysznica, jak i długich kąpieli nawet w małej łazience. W przypadku osób niezdecydowanych mogą być bardzo sensownym rozwiązaniem do każdej łazienki. 

 Kabina prysznicowa w jasno-szarej łazience.

Oba rozwiązania w łazience 

Osoby posiadające większych rozmiarów łazienki mogą zdecydować się na zamontowanie w nich zarówno prysznica, jak i wanny. W ten sposób z obu urządzeń będzie dało się wyciągnąć wszystkie zalety. 

Zamontowanie obu urządzeń wymaga jednak posiadania odpowiedniej wielkości łazienki. Tylko na dużej przestrzeni można wszystko pomieścić.  

Komfort posiadania wanny i prysznica w jednym pomieszczeniu jest jednak bardzo wysoki. Osoby mogące sobie na to pozwolić powinny poważnie zastanowić się nad takim rozwiązaniem.  

Podsumowanie najważniejszych cech wanny i prysznica 

Prysznic  

  • Zajmuje mniej miejsca w łazience 
  • Daje możliwość wzięcia szybkiej kąpieli 
  • Polecany przez dermatologów 
  • Oszczędza wodę 
  • Szybki prysznic to idealne rozwiązanie dla osób starszych 

Wanna 

  • Pozwala na zrelaksowanie się 
  • Ułatwia pielęgnację, kiedy masz małe dzieci 
  • Może posiadać funkcje wzmacniające relaksowanie się w trakcie kąpieli  
  • Wanna jest synonimem luksusu 

Co wybrać – wannę czy prysznic? 

Ostatecznie wybór: wanna czy prysznic zależy więc od Twoich indywidualnych potrzeb, stylu życia i dostępnej przestrzeni.  

Jeśli lubisz spędzać czas na relaksujących kąpielach, to wanna może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie, umożliwiającym zanurzenie się w gorącej wodzie, skorzystanie z hydromasażu i oderwanie się od codziennych trosk.  

Z kolei, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i cenisz sobie szybkość oraz wygodę, prysznic może być dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie i skuteczne umycie się przed kolejnymi zajęciami. 

Nie zapominaj również o dostępnej przestrzeni - jeśli posiadasz niewielką łazienkę, kabina prysznicowa zajmie mniej miejsca może być najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym lepiej wykorzystać dostępne miejsce. Z drugiej strony, jeśli masz na to miejsce i lubisz luksusowe kąpiele, wanna może być wspaniałym dodatkiem do Twojej przestrzeni łazienkowej. 

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że Twoja łazienka powinna być miejscem relaksu i odprężenia, dopasowanym do Twoich potrzeb. Dlatego też warto inwestować w odpowiednie wyposażenie i dodatki, które sprawią, że korzystanie z niej będzie czystą przyjemnością. 

 Biała wanna wolnostojąca w szarej, nowoczesnej łazience.