Jakie płytki do małej łazienki.


Jakie kolory płytek?
 

Porozmawiajmy więc o kolorach. Wybierając płytki do małej łazienki najlepiej zdecydować się na jasne barwy. Chłodniejsze lub pastelowe kolory w małej łazience stworzą wrażenie większej przestrzeni. Łącząc jasne płytki należy zdecydowanie unikać kontrastowych, grubych fug. Podobnie szachownica na małej powierzchni zmniejszy wizualnie łazienkę. 

Nie tylko kamień sprawdzi się w małej łazience. Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał, który świetnie odnajduje się w małych przestrzeniach. Do małych łazienek najlepiej sprawdzą się płytki w jasnych odcieniach drewna na przykład piękny jesion, czy brzoza. Nie tylko dodają głębi przestrzeni, ale dodatkowo pomogą rozświetlić wnętrze nawet łazienki bez okna, odbijając światło.  

Jakie płytki do małej łazienki sprawdzą się lepiej: matowe, czy z połyskiem? Szybko odpowiadamy, że oba rodzaje, jeśli są w jasnych i chłodnych kolorach, ale może warto sięgnąć po kafelki z połyskiem, które także będą pięknie pracować ze światłem. 

 Jasne płytki do małej łazienki.

 

Jaki rozmiar płytek wybrać do małej łazienki? 

Czy duże płytki sprawdzą się w małej łazience? Oczywiście! Właśnie duże formaty płytek, na przykład: kwadraty 60 cm x 60 cm lub duże prostokąty, położone z fugą o tym samym kolorze sprawią, że uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny, powiększającej optycznie pomieszczenie.  

 

Łączenie dużych płytek fugą w tym samym kolorze daje wrażenie gładkiej i jednolitej powierzchni.

 

Jaki kształt płytki optycznie powiększy łazienkę? 

Nie powinien być żadnym zaskoczeniem fakt, że to prostokątne płytki do małej łazienki będą w sam raz! Optycznie zmienią mocno proporcje, dając wrażenie większej szerokości pomieszczenia.  Urządzając małą łazienkę logicznym jest, że chcemy wydłużyć lub podwyższyć wnętrze. Warto więc zastanowić się nad  płytkami o proporcjach desek, czyli np. 15 cm x 60 cm lub nawet dłuższe: 90 cm x 120 cm. Jak wcześniej wspomnieliśmy, szukając płytek na podłogę, można też oczywiście sięgnąć po duże kwadratowe kafelki. Zasadniczo to właśnie rozmiar ma tu największe znaczenie. 

 

Jakie płytki do różnych typów łazienek? 

Oto kilka kolejnych trików, które optycznie powiększą małą łazienkę. 

To oczywiste, że szukamy płytek do małej łazienki, chcemy dzięki nim przede wszystkim uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Kiedy już wiemy, jaki kolor i kształt płytki potrzebujemy, by nasza łazienka okazała się większa niż jest w rzeczywistości, pozostające kwestia ich ułożenia. 

Dlatego na przykład, wybierając płytki na podłogę, warto pokusić się o kafle prostokątne, nawet o kształcie deski na przykład. 15 x 60 cm. 

 

 Podłużne płytki w odcieniu drewna zmienią proporcje małej łazienki.

 

Drugi trik przy wyborze płytek na podłogę, to ułożenie na tle jasnej płaszczyzny paska w kontrastującym kolorze. 

W przypadku ścian, też mamy dla Ciebie małą podpowiedź. Jeśli twoja łazienka jest długa, ale wąska bardzo fajnie się sprawdzi połączenie kolorów i odcieni płytek. I wtedy na ścianie krótszej układamy ciemne i matowe kafelki , a na dłuższej jasne i na przykład z połyskiem. To sprytny trik, który pozwoli zmienić optycznie proporcje łazienki. 

W naszych projektach i aranżacjach możecie spotkać się z ułożeniem płytek w całej łazience, od posadzki, aż po sam sufit. Tu, nawet jeśli zdecydujecie się na mocniejsze kolory, ale płytki będą na przykład z połyskiem, to jest to bardzo dobre rozwiązanie.  

To bardzo ważne by płytki do małej łazienki były odpowiednio dobrane. Tu pamiętajmy o tym, by tworzyły spójną powierzchnię, więc sięgajmy po zdecydowanie duże formaty i nieodróżniająca się kolorystycznie fugę, lub zrezygnujmy z fugi zupełnie. 


Duże płytki, które są idealne do małej łazienki.

Położenie płytek do połowy wysokości ścian lub 2/3 i pomalowanie pozostałej części kolorem korespondującym z płytkami, wydłuży optycznie ściany. Możemy też spotęgować ten efekt, wybierając te same płytki na podłogę. 

Ułożenie płytek, które optycznie powiększy małą łazienkę.

 

Ciekawym i coraz częstszym trikiem jest też pokrywanie ścian płytkami tylko w miejscach, gdzie może dojść do kontaktu z wodą, czyli na przykład za kabiną prysznicową, wanną wolnostojącą i umywalką, lub w pobliżu WC.  

Wiesz już jakie płytki w małej łazience sprawdzą się najlepiej. Znasz kolory, kształty i rozmiary płytek, które zmienią oblicze Twojej łazienki. Aranżując wokół siebie przestrzeń, podążaj za wskazówkami ekspertów, uwierz, że kilka prostych trików może w twojej małej łazience zdziałać wielkie cuda! 

Płytki, które koniecznie musisz zobaczyć zanim zaczniesz aranżować łazienkę to Emil Ceramika i Atlas Concorde 

Jeśli chcesz sprawdzić nasze praktyczne rady w doborze płytek do większych łazienkowych przestrzeni, zapraszamy do lektury artykułu: „Jakie płytki do łazienki wybrać? Praktyczny przewodnik od Maxfliz”.