Wyjątkowe projekty architektoniczne, które warto znać

Czym charakteryzują się nowoczesne bryły? W czym potrafią nas zaskoczyć projektanci wnętrz? Wreszcie, co składa się na dobry koncept z dziedziny projektowania i architektury krajobrazu? Przedstawiamy najlepsze światowe projekty, które zachwycają.

Projekty architektoniczne

Nowoczesna architektura opiera się na projektach budynków o nowoczesnej i unikatowej formie, które różnią się od tradycyjnych brył budynków. Cechują się one minimalizmem, prostotą i niekonwencjonalnym wykorzystaniem materiałów. Są często wyposażone w nowoczesne technologie. Celem takich projektów jest stworzenie unikatowego i trwałego miejsca do życia lub pracy.

Jakie wyjątkowe projekty architektoniczne warto znać?

  1. Burj Khalifa, Dubaj - najwyższy budynek na świecie, który wznosi się na wysokość 828 metrów.

jeshur-jacinto-b_oMlBq0VrQ-unsplash.jpg [139.01 KB]

  1. The Gherkin, Londyn - to wieżowiec o charakterystycznym kształcie, znajdujący się w samym sercu Londynu.

alevision-co-7ojyp-IXW7w-unsplash (1).jpg [142.72 KB]

  1. The Bird's Nest, Pekin - to stadion narodowy, zbudowany na potrzeby igrzysk olimpijskich w 2008 roku, który wyróżnia się unikalną architekturą.

bernd-dittrich-u8dvfKjio3k-unsplash.jpg [104.80 KB]

  1. Opera, Sydney - to jeden z najbardziej znanych budynków na świecie, który został zaprojektowany przez Jørna Utzona.

arvin-wiyono-einIuvtZen4-unsplash.jpg [90.15 KB]

  1. Pałac Kryształowy, Londyn - to budynek, który został zbudowany w 1851 roku na potrzeby Wystawy Światowej w Londynie i który wyróżnia się niezwykłą architekturą.

maximilian-vitzthum-19HdEryhZoI-unsplash.jpg [186.45 KB]

Wyjątkowe wnętrza

Unikatowe wnętrza charakteryzują się indywidualnym i niepowtarzalnym stylem, który odróżnia je od standardowych i szablonowych rozwiązań. Mogą być inspirowane różnymi estetykami, takimi jak minimalizm, eklektyzm, nowoczesność lub tradycja. Ich ważną cechą jest funkcjonalność i dostosowanie do potrzeb i preferencji użytkowników.

Często uwzględniają one oryginalne elementy dekoracyjne, takie jak wyjątkowe meble, sztuka, tekstury i kolory, które tworzą niepowtarzalny charakter i atmosferę. Wnętrza są często projektowane przez profesjonalnych architektów wnętrz lub dekoratorów, aby zapewnić harmonijne połączenie funkcjonalności i estetyki.

Oto kilka przykładów najlepszych światowych wnętrz:

  1. Sala Lustrzana, Wersal, Francja - to imponująca sala, która słynie z setek lustrzanych ścian i sufitów.

jessica-kantak-bailey-WMCvwBTWSi0-unsplash.jpg [219.01 KB]

  1. Kaplica Sykstyńska, Watykan - to katedra, która składa się fresków autorstwa Michała Anioła.

calvin-craig-y8b001e2bs0-unsplash.jpg [204.47 KB]

  1. Pałac Dolmabahçe, Stambuł, Turcja - pałac znany z pięknych sal i pomieszczeń ozdobionych złotem, marmurem i kryształami.

shutterstock_1206036637.jpg [991.12 KB]

  1. Zamek Królewski w Caserta, Włochy - to pałac, który słynie z wyjątkowych wnętrz i dekoracji oraz niesamowitej bryły.

null

  1. Sala Tronowa w Pałacu Schonbrunn w Wiedniu, Austria - jest uważana za jedno z najpiękniejszych wnętrz w Europie i jest często używana do ważnych wydarzeń państwowych i dyplomatycznych.

c5eb693e9c0917277d6c12cc2aef0e66.jpg [108.81 KB]Te przykłady pokazują, jak wnętrza mogą być niezwykłe i imponujące, a jednocześnie pełne historii i sztuki.

 

Architektura krajobrazu: miejskie oazy zieleni i nie tylko

Projekty architektury krajobrazu to projekty dotyczące planowania i projektowania przestrzeni zielonych, takich jak parki, ogrody, bulwary czy tereny rekreacyjne. Celem tych projektów jest stworzenie estetycznego i funkcjonalnego otoczenia, które będzie odpowiadać potrzebom społeczeństwa i środowisku.

Architektura krajobrazu zajmuje się także zagadnieniami związanymi z zachowaniem i ochroną naturalnego krajobrazu oraz zrównoważonym rozwojem. Projekty te wymagają interdyscyplinarnej współpracy między architektami krajobrazu, inżynierami, biologami i specjalistami od planowania przestrzennego.

Wyjątkowe projekty architektury krajobrazu to te, które w sposób innowacyjny i oryginalny łączą funkcjonalność i estetykę. Oto kilka przykładów:

1. High Line Park, Nowy Jork - to park na wyższym poziomie, zbudowany na dawnej linii kolejowej, która przebiega przez dzielnice miasta.

shutterstock_1311080522.jpg [2.56 MB]

2. Ogrody nad Zatoką, Singapur - to imponujący kompleks ogrodów, złożony z trzech wielkich szklarni, połączonych z ogrodem tropikalnym.

victor-c53HvA-blYQ-unsplash.jpg [329.48 KB]

3. Pływające mola, Jezioro Iseo, Włochy - to niezwykły projekt, składający się z trzech pływających molo, które pozwalają na spacer nad jeziorem.

shutterstock_566654632.jpg [2.72 MB]

4. Las wertykalny, Mediolan, Włochy - to dwa budynki mieszkalne, pokryte drzewami i roślinami, które tworzą pionowe lasy miejskie.

shutterstock_1091092670.jpg [2.43 MB]

5. Central Park, Nowy Jork - jeden z najsłynniejszych parków miejskich na świecie, uwielbiany przez mieszkańców i turystów za swoje bogate zielone tereny, łąki, ogrody i szlaki spacerowe, a także za swoje centrum kultury i rozrywki, w tym teatry, muzea i boiska.

jermaine-ee-A2CChTZvzTE-unsplash.jpg [377.36 KB]

Te projekty są unikalne i pokazują, jak architektura krajobrazu może zmienić przestrzeń miejską i wprowadzić nowe, zielone oazy do miast.

 

Maxfliz stał się partnerem XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury.

Grupa zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest zarówno wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku, wyróżnienie pracowni i projektów, jak i zwrócenie uwagi na mniej oczywiste postaci i realizacje, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.

Plakat-PA-XXL-2022.V1.3.7.jpg [829.83 KB]

Redakcje serwisów sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl od 11 stycznia do 9 lutego 2023 roku będą zbierały informacje o najciekawszych realizacjach publicznych i prywatnych w polskiej architekturze 2022 roku. Do Plebiscytu można także zgłaszać obiekty, które nie wzięły udziału w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021, a zostały oddane do użytku w 2021 roku.

Jak zgłosić realizację do Plebiscytu PA XXL 2022?

Wystarczy założyć wizytówkę pracowni w dziale Społeczność na jednym z trzech serwisów (w zależności od kategorii zgłaszanej realizacji). Nowo założone wizytówki muszą zostać zaakceptowane w systemie. Po jej aktywacji należy dodać galerię zgłaszanej realizacji (zdjęcia, rysunki oraz opis) z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2022 + nazwa województwa”.

Jeśli wizytówka jest już założona, wystarczy dodać do już istniejącej galerię (zdjęcia, rysunki oraz opis) proponowanej realizacji z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2022 + nazwa województwa”.

Najciekawsze, zgłoszone propozycje, które nie znalazły dotychczas miejsca na publikację w portalach Grupy Sztuka Architektury, zostaną przez redakcję opisane i uwzględnione przy konstrukcji listy poddanej pod głosowanie.

Głosowanie publiczności: 6 marca 2023 roku na stronach Grupy Sztuka Architektury wystartuje oficjalne głosowanie internautów. Jego wyniki poznamy 5 kwietnia 2023.

Głosowanie jury: w połowie kwietnia 2023 odbędzie się spotkanie online jury konkursu, podczas którego zostaną omówienie wyniki wcześniejszego głosowania ankietowego na finalistów z każdej kategorii zaproponowanych przez redakcję i zapadnie ostateczny werdykt. Skład sędziowski będą stanowić laureaci poprzednich edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021.

PA-XXL-2022.png [14.34 KB]

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w maju 2023. Wydarzeniu będą towarzyszyć prezentacje nominowanych realizacji.