„Wielki Gatsby”, czyli o art deco w aranżacji wnętrz

Elegancja, luksus i perfekcja w każdym szczególe – oto trzy wyznaczniki stylu art deco, który obecnie przeżywa wielki renesans. Na szklanym ekranie można go zobaczyć m.in. w filmie „Wielki Gatsby”, w reżyserii Baza Luhrmanna. Świat przedstawiony to świat pełen dekadencji i przepychu, który tak charakterystyczny był dla Ameryki lat 20. ubiegłego wieku.

Styl art deco po raz pierwszy zaprezentowany został w 1925 roku, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej. Stanowił wówczas odpowiedź na brak dyscypliny przestrzennej, tak charakterystycznej dla secesji. Nie bez powodu symetria łączy się w nim ze stonowaną kolorystyką, a elegancja – z wysublimowaną funkcjonalnością. To również styl, w którym projektanci chętnie wykorzystują szlachetne materiały: kość słoniową, heban czy nawet złocony brąz.

art-deco-styl-maxfliz.jpg [906.17 KB]

Art deco, czyli perfekcja w każdym szczególe

Cechy stylu art deco warto omówić na przykładzie willi Wielkiego Gatsby’ego. Już na pierwszy rzut oka, patrząc na nią od zewnątrz, przypomina ona francuskie zamki z okresu renesansu bądź stylowe, neogotyckie pałacyki angielskiej arystokracji. Co ciekawe, rezydencja ta położona jest wzdłuż wybrzeża Long Island, gdzie faktycznie znajdowały się w owej epoce domy wyjątkowo bogatych Amerykanów.

Fasada rezydencji, która wręcz onieśmiela luksusem i bogactwem, idzie pod rękę z bajecznie prezentującym się wnętrzem. Na pierwszy plan wysuwa się od razu sala balowa, przyozdobiona wielkimi kolumnami oraz gustowną sztukaterią. W wystroju wnętrz art deco często wykorzystywano również drogi marmur, który króluje na klatce schodowej Gatsby’ego. Kropkę nad „i” stanowią tu ogromne, kryształowe żyrandole.

W okresie art deco projektanci wykorzystywali również egzotyczne drewno, przeplatające się we wnętrzach z geometrycznymi wzorami oraz gładkimi liniami mebli. Bardzo widoczne są w nich są zatem inspiracje kubizmem, ale również fowizmem i konstruktywizmem. Wszystkie przedmioty w stylu art deco wykonane są również z wielką starannością, jednak pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową. Tak również było i w domu Wielkiego Gatsby’ego.

Stonowana kolorystyka i złocone akcenty

Starannie dobrana paleta barw złożona jest w stylu art deco często ze złamanej bieli, kremu, szarości, ecru, beżu. Wystarczy spojrzeć na jasny salon Daisy, ukochanej Gatsby’ego, w którym kremowe meble występowały w roli głównej. W odcieniach tych utrzymane były zatem nie tylko neoklasyczne stoliki i konsole, ale również meble wypoczynkowe – eleganckie, stylowe, a jednocześnie wygodne.

W aranżacjach art deco często można się natknąć również na ciemniejsze kolory, w tym również klasyczną czerń czy elegancki brąz. Barwy te pojawiają się w sypialni Gatsby’ego, między innymi pod postacią drewnianych paneli na ścianie. Towarzyszą im szare, tapicerowane akcenty, w tak charakterystyczne dla art deco geometryczne romby.

Przejdźmy do kolejnych pomieszczeń w Gatsby’ego. Znajdujące się w nich liczne dodatki, jak np. wieloramienne kandelabry, bogato zdobione uchwyty czy też dekoracje ścienne, wzbogacone są najczęściej złotymi akcentami, które są również wizytówką art deco. Złocone w domu Gatsby’ego są nie tylko wielkie organy, ale również najmniejsze elementy, w tym drobiazgi w samej toalecie.

art-deco-styl-tapety-maxfliz.jpg [106.00 KB]

Fot. Pinterest

Dla kogo jest styl art deco?

Styl art deco to doskonała alternatywa dla popularnego minimalizmu. Nie trzeba mieć dziś majątku Gatsby’ego, aby zaaranżować wnętrze w ten sposób. Jeśli marzy Ci się odrobina luksusu, art deco będzie dla Ciebie idealny.
W estetykę wspaniałych lat dwudziestych w mgnieniu oka przeniosą Cię geometryczne formy w dodatkach, na zasłonach oraz pościeli. Połóż akcent na lakierowane meble oraz złocone detale, które wprowadzą do wnętrza nieco klimatu glamour. Do sypialni zaproś satynę, jedwab, atłas, a wszystko to, oczywiście, w stonowanej kolorystyce. Na podłodze ułóż gres, który do złudzenia przypomina marmur. W takim wnętrzu chętnie zamieszkałby dziś również i sam Wielki Gatsby.

art-deco-design-maxfliz.jpg [63.19 KB]

Fot. Pinterest