Walencja: Targi Cevisama 2023. Co zobaczyliśmy?

Targi Cevisama 2023 w Walencji przyciągnęły uwagę producentów, architektów i designerów z całego świata, prezentując najnowsze trendy i innowacje w branży ceramiki, kafli i wykończeń. Wśród głównych tematów tegorocznej edycji były zrównoważony rozwój, kreatywność i technologia, co skłoniło wystawców do przedstawienia nowych kolekcji, materiałów i rozwiązań, które mają wpłynąć na przyszłość przemysłu wykończeniowego.

20230301_111404333_iOS.jpg [1.15 MB]

Zabieramy Was w podróż po showroomach, w których gościliśmy. Podczas tegorocznej hiszpańskiej podróży dało się zauważyć, że producenci coraz chętniej zapraszają klientów i swoich partnerów do showroomów, zamiast inwestować w stoiska targowe. Co udało się zobaczyć w Walencji?

Inalco – sekretne projekty

Fabryka Inalco zrobiła na nas ogromne wrażenie podczas wizyty na ich najnowszym wydarzeniu, gdzie zaprezentowano wiele nowości, w tym nowo powstałą willę. Niestety, ze względu na zachowanie tajemnicy, nie możemy podzielić się zdjęciami z wydarzenia. Fabryka Inalco chce bowiem zapewnić swoim gościom jak najlepsze wrażenia. Jednym z najciekawszych showroomów w fabryce jest przeszklona przestrzeń utrzymana w loftowym klimacie, gdzie można zobaczyć pracujące maszyny i regały wysokiego składania, wpisujące się stylem w otoczenie fabryki.

To jednak nie koniec tajemnic - Inalco pokazało nam również "Secret Project", którego wielką premierę planują na targach w Mediolanie w kwietniu. Jesteśmy pełni podekscytowania i nie możemy doczekać się, co jeszcze przygotowała dla nas ta innowacyjna i fascynująca firma.

20230228_161323835_iOS.jpg [490.57 KB]

Porcelanosa – ogromne wrażenie

W showroomie Porcelanosa mieliśmy okazję doświadczyć pełnego wrażeń zmysłowego doświadczenia. Przepięknie zaprojektowane aranżacje oraz zmieniająca się co roku ogromna przestrzeń ekspozycyjna pozwoliły nam przenieść się w świat marki. Producent zaprezentował wiele pięknych kolekcji, w tym Coral inspirowaną rafą oraz Tailor, która imituje tapicerowane panele. Wszystkie kolekcje utrzymane były w ponadczasowym stylu charakterystycznym dla Porcelanosy.

Pamesa – największy hiszpański producent

W trakcie naszej wizyty w fabryce Pamesa mieliśmy przyjemność zwiedzić ogromny showroom największego producenta płytek w Hiszpanii. Tam zostaliśmy zaprezentowani wyjątkowymi seriami płytek ceramicznych w metalicznych kolorach - złota, srebra i platyny z gresu, które można stosować nawet na elewacjach budynków. Widzieliśmy bardzo szeroką gamę kolekcji, w tym gładkie złoto, postarzane powierzchnie, a także różnorodne wzory zwierzęce i styl glamour. Na miejscu mogliśmy również podziwiać kilka kolekcji kamiennych, w tym szaro-beżowy kamień z drobinkami żwiru, które są obecnie bardzo modne.

20230228_160636255_iOS.jpg [1.00 MB]

Equipe – monokolor i azulejos

Wśród wielu wspaniałych produktów, szczególnie przykuły naszą uwagę małe formaty, które składają

się z monokolorowych gresów, idealnych do stosowania zarówno na podłogach, jak i ścianach. Ceramika ta zawiera również dekoracje o matowym tle i wybłyszczonych elementach o organicznych miękkich kształtach, które nadają przestrzeni niezwykłego uroku.

Podczas naszej wizyty zauważyliśmy, że Equipe nadal czerpie inspiracje z azulejos i postarzanych elementów, co tworzy klimat wabi sabi. Byliśmy pod wrażeniem procesu produkcji, który jest bardzo precyzyjny i wymaga wiele pracy rąk ludzkich, a każda płyta jest starannie kontrolowana przed opuszczeniem fabryki.

Peronda – must-see

Mieliśmy okazję zwiedzić fabryki Peronda i zobaczyć na własne oczy piękne kolekcje płytek ceramicznych. Jedną z naszych ulubionych serii była Sublime, która składa się z kilku grafik kamienia, które pięknie ze sobą współgrają. To bardzo mocny trend - jedna kolekcja różnorodnych kamieni w kolorach, w których faktycznie występują w naturze.

Warto również zwrócić uwagę na technologię 4D, której Peronda Museum jest prekursorem. Ta innowacyjna technologia pozwala na wyświetlanie płytek ceramicznych w trójwymiarze, co daje wrażenie, że faktycznie znajdujemy się w pomieszczeniu z tymi płytkami.

Peronda Museum to zdecydowanie must-see dla wszystkich miłośników designu i architektury. Zostały tam zaprezentowane piękne kolekcje płytek ceramicznych oraz innowacyjna technologia 4D, co sprawia, że cała wizyta była fascynującym doświadczeniem.

Trendy 2023: płytki

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się kolekcje inspirowane światem natury. Od kolorów ziemi, przez naturalne struktury, po nierówne wykończenia - wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w projektach projektantów i twórców.

Kolekcje inspirowane naturą zazwyczaj cechują się stonowanymi barwami, wśród których przeważają odcienie beżu i szarości. Kolory te kojarzą się z ciepłem i harmonią, a także nawiązują do naturalnych elementów, jak piasek czy skały. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w tego typu kolekcjach coraz mniej miejsca jest dla poleru i połysku. Projektanci coraz chętniej pozostawiają naturalne struktury materiałów, takie jak drewno czy kamień, bez dodatkowych wykończeń.

W kolekcjach inspirowanych naturą warto również zwrócić uwagę na fakt, że twórcy coraz chętniej korzystają z młotkowania, czyli procesu wykończenia powierzchni, który nadaje materiałom charakterystyczny wygląd, w którym widać ślady narzędzia. Takie rozwiązanie nadaje kolekcjom indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru, a także nawiązuje do naturalnego procesu erozji, który pozostawia nierówne struktury na powierzchniach skalnych.