Viva Magenta: Pantone ogłosił kolor roku 2023! Zobacz modne wnętrza w tym kolorze

Jak co roku, Instytut Pantone wyznacza trendy kolorystyczne na przyszły sezon. 2023 rok określa kolor Viva Magenta, który zdaniem ekspertów Instytutu najbliżej definiuje naszą rzeczywistość i zmiany w niej zachodzące.

Kończy się rok 2022, a wraz z nim żegnamy najbardziej trendowy kolor, Very Peri: charakterystyczny fiolet, nawiązujący do millenial purple, który pokochali designerzy. Symbol dynamicznych zmian, odzwierciedlenie kreatywnego ducha, a przede wszystkim zmieniającej się rzeczywistości. Nadchodzi czas Viva Magenta!

Jak Pantone wybiera kolor roku?

Pantone to firma zajmująca się tworzeniem i sprzedażą palet barw oraz systemów identyfikacji kolorów. Każdego roku Pantone wybiera kolor roku, który jest uważany za aktualnie najmodniejszy i wyróżniający się wśród innych barw. Wybór jest dokonywany przez specjalnie utworzone jury, w skład którego wchodzą eksperci z branży mody, wzornictwa i projektowania wnętrz. Decyzja jest podejmowana na podstawie różnych czynników, takich jak aktualne trendy, najnowsze kolekcje mody i wzornictwa oraz nastroje społeczne i polityczne. Po wybraniu koloru roku Pantone publikuje specjalne raporty oraz materiały informacyjne, w których prezentuje wytypowany kolor i opisuje jego znaczenie oraz sposoby jego wykorzystania. Tegoroczny wybór padł na Viva Magenta.

Viva Magenta: co to takiego?

Viva Magenta to nazwa koloru. Nazwa ta pochodzi od włoskiego słowa "viva", co oznacza "żyj" oraz od nazwy koloru magenta. Kolor ten jest połączeniem czerwieni i fioletu, a jego składowe barwy są równoważne z kolorem fioletowym. Jest to bardzo jaskrawy i intensywny kolor, który często wykorzystywany jest w projektowaniu graficznym oraz w sztuce.

Magentaverse / pantone.com

Kolor roku Pantone, Viva Magenta 18-1750 często kojarzony jest z radością, energią i nowymi początkami. Jego źródło leży w naturze i to z niej czerpie odwagę, potęgę, werwę do życia i wyrażania buntu. To kolor dla zdecydowanych.

Kolor roku 2023 - inspiracje

“W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych barwników należących do rodziny barwników naturalnych, a także jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych znanych na świecie.

Zakorzeniony w pierwotnym, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę”.

-- Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute



Do jakich wnętrz pasuje Viva Magenta?

Magenta to kolor, który może być doskonałym dodatkiem do wielu różnych wnętrz. Jego intensywny, różowy odcień może dodać ciepła i radości do pomieszczenia, dlatego dobrze sprawdzi się w salonie, sypialni czy dziecięcym pokoju. Można go również wykorzystać w kuchni czy łazience, dodając odrobinę kolorowego akcentu do wnętrza. Ważne jest jednak, aby zachować umiar i nie przesadzić z ilością magenty w wnętrzu, ponieważ zbyt intensywny kolor może przytłoczyć pomieszczenie.

Atlasconcorde.com

Viva Magenta: sypialnia

Odcień Viva Magenta wprowadza romantyczny klimat do wnętrza. Magenta może być wykorzystana w sypialni na wiele różnych sposobów. Można np. pomalować jedną ze ścian, wybrać akcenty w postaci dodatków, takich jak poduszki, narzuty czy zasłony. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że intensywność koloru wymusza prostotę aranżacyjną pozostałych elementów.

Maxliving, łóżko Slim



Viva Magenta: salon

Podobnie jak w sypialni, salon można przyozdobić dodatkami w tym odcieniu. W ten sposób można uzyskać wrażenie elegancji i nowoczesności. Akcent kolorystyczny mogą tworzyć pojedyncze meble lub oświetlenie. Można także postawić na jedną lub dwie ściany wykończone tapetą lub farbą w tym odcieniu.

Maxliving, sofa Enna



Masierogroup.com

Maxliving, narożnik Grape

Viva magenta: kuchnia

W kuchni odcień Viva Magenta z powodzeniem wykorzystasz w dodatkach (zasłony, ręczniczki, obrus czy serwety). Sprawdzą się także kolorowe płytki nad blatem kuchennym. To idealny odcień, jeśli myślisz o klimacie retro i vintage z lat 50.

Krzesło Penelope Bontempi

Viva Magenta: łazienka

Płytki w kolorze Viva Magenta? Jesteśmy na tak! Warto jednak trzymać się zasady umiaru. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, żeby obłożyć jedynie część ścian. Możesz także nadać efektu kolorystycznego, montując płytki na półce lub wybierając armaturę w tym kolorze.

Origini Materic / Gessi.com