Top 5 najlepszych i znanych włoskich architektów wnętrz

Z Włoch pochodzi wielu popularnych architektów wnętrz, których nazwiska są znane na całym świecie. Jeśli to zdanie zainspirowało Was, aby dowiedzieć się czegoś więcej o najlepszych włoskich projektantach, zapraszamy do przeczytania artykułu. Sprawdź, jak ich realizacje wpłynęły na światowe trendy w designie!

Gio Ponti

gio-ponti-gubi-south-hill-home.webp [199.77 KB]

Jedną z kluczowych postaci dla rozwoju architektury we Włoszech był Gio Ponti. Początkowo sympatyzował z nurtem nowoczesnego klasycyzmu, znanym jako Novecento Italiano. Jego celem było przedstawienie tradycyjnej sztuki włoskiej w nowym, odświeżonym wydaniu. Inspirowany włoskim dziedzictwem oraz modernizmem, stworzył w Mediolanie takie projekty jak:

  • Casa Laporte przy Via Brin, czyli dom odzwierciedlający przekonanie, że jest to miejsce, które ma sprzyjać czerpaniu przyjemności z życia. Charakterystyczna dla tego projektu była przede wszystkim sala centralna o wysokości dwóch kondygnacji, dużym tarasem na dachu. Od frontu płaski i zamknięty zmieniał się w otwarty z pergolami i tarasami, kiedy patrzyło się na niego z ogrodu.

  • Palazzo Montecatini przy Via della Moscova, czyli budynek przemysłowy o planie w kaształcie litery H. Prosta bryła pozwoliła na elastyczne zaprojektowania wnętrz z ruchomymi drzwiami, awangardowymi detalami oraz wyposażeniem. Projekt był manifestem nowoczesności.

Kluczowym momentem było również zlecenia na zaprojektowanie 32-piętrowego drapacza chmur, czyli wieży Pirelli w 1950 roku we współpracy z Pierem Lugim Nervi i Arturo Danusso. Był to drugi taki budynek w Mediolanie. Owocem tego sukcesu były projekty realizowane przez Pontiego między innymi we Włoszech, Iranie, Wenezueli, Hongkongu, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Ettore Sottsass

Ettore-Sottsass.webp [74.69 KB]

To jeden z bardziej nowatorskich projektantów XX wieku. Najbardziej znany z tworzenia mebli, wyposażenia biurowego oraz ceramiki. Jego zasługą jest zmiana podejścia do projektowania sprzętu biurowego. Ettore Sottas jako jeden z pierwszych zastosował żywe, intensywne kolor w połączeniu z ciekawymi liniami, co uczyniło sprzęt biurowy – designerskimi dziełami sztuki. Największą popularność zdobyła przenośna, czerwona maszyna do pisania „Valentine”.

Enzo Mari

501_092-095-artek-1-p-630x747.jpg [83.43 KB]

Przenieś się o kilka dekad w przyszłość i poznaj sylwetkę tego ekscentrycznego włoskiego projektanta. Enzo urodził się w 1932 w prowincji Novara. W 1974 roku podczas słynnej wystawy Galleria Milano wywołał rewolucję w dziedzinie designu za pomocą „Proposta per un'autoprogettazione”, manifestu promującego hasło „Zrób to sam”. Artysta zaproponował funkcjonalne i estetyczne projekty mebli do samodzielnego stworzenia z najprostszych materiałów. Twierdził, że dzięki tej zasadzie w dwa dni można umeblować mieszkanie i stworzyć niezwykłą, ekologiczną przestrzeń.

Achille Castiglioni

achille-castiglioni-1.jpg [86.16 KB]

Nazywany jest designerem awangardowym. Architekt rozwinął koncepcję tworzenia przestrzeni mieszkalnej przy szczegółowej analizie jej funkcjonalności i wyposażenia. Jego projekty cechował minimalizm, był zwolennikiem prostych, aczkolwiek innowacyjnych rozwiązań. Do dzisiaj wzornictwo spod jego ręki zachwyca i zaskakuje zmianą pierwotnego zastosowania przedmiotów codziennego użytku. W setną rocznicę urodzin fundacja jego imienia zorganizowała serię spotkań, oferując kopie specjalnych wersji produktów, które stworzył przez wiele lat swojej pracy.

Alessandro Mendini

Alessandro-Mendini-luksfery-glassblocks-2.jpg [72.17 KB]

Projektant urodzony w 1931 w Mediolanie. Był nie tylko wybitnym architektem, ale także teoretykiem stanowiącym ważny filar we włoskim wzornictwie. Od początku istnienia grupy Studio Alchimia promował idee re-dresingu. Zaprojektował między innymi rezydencje Alessi w Omegnie, kompleks teatralny „Teatrino della Bicchieraia” w Azzero, wieże pamięci w Hiroszimie.