Sztuczna inteligencja w architekturze: Jak AI rewolucjonizuje branżę

Sztuczna inteligencja (AI) szybko przestała być futurystycznym pomysłem z książek science fiction i stała się częścią naszego codziennego życia.  Kiedy publiczność przyzwyczaiła się do posiadania wirtualnego asystenta w swoich smartfonach, który mógł pomagać w dzwonieniu, zapamiętywaniu spotkań i wybieraniu muzyki, AI zaczęło zyskiwać na znaczeniu również w naszym codziennym życiu zawodowym. Sztuczna inteligencja (AI) stopniowo staje się nieodłączną częścią naszego życia, rewolucjonizując wiele dziedzin. Od generowania tekstów i obrazów po pomoc w codziennych zadaniach, AI ma coraz większe znaczenie również w świecie projektowania wnętrz. W tym artykule przyjrzymy się, jak AI może wspierać architektów wnętrz, otwierając nowe perspektywy i możliwości twórcze. 

 

Wizualizacja wnętrza utrzymanego w ciemnej kolorystyce, z dodatkami drewna, wygenerowana przez sztuczną inteligencję

Wizualizacja wnętrza wygenerowana przez sztuczną inteligencję 

 

Generowanie obrazów i koncepcji przy użyciu AI: 

Dzięki narzędziom AI, takim jak Midjourney czy DALL-E, możliwe jest generowanie realistycznych obrazów wnętrz na podstawie prostych lub skomplikowanych opisów tekstowych. To otwiera niezliczone możliwości projektowe i pozwala na szybkie eksplorowanie różnych wariantów i stylów. AI może być pomocne przy tworzeniu unikalnych moodboardów, wizualizacji i prezentacji koncepcji projektowych. 

 

Wizualizacja,  przestronnego i futurystycznego pomieszczenia, wygenerowana przez AI

Projekt wnętrza stworzony przy pomocy AI 

 

 

Zielona oaza w Twoim domu? Zobacz, projekt wygenerowany przez AI

 Motyw roślinny w domu, wizualizacja AI 

 

 

Awangardowa, przestronna przestrzeń pokazująca możliwości AI

Awangardowa przestrzeń stworzona przez sztuczną inteligencję 

 

 

Tworzenie artykułów i treści: 

AI oparte na generowaniu tekstu, jak ChatGPT, umożliwia szybkie tworzenie artykułów, blogów i treści na podstawie prostego podsumowania lub tematu. Dzięki temu projektanci wnętrz mogą zaoszczędzić czas i zwiększyć swoją produktywność, korzystając z generowanych przez AI tekstów jako podstawy do dalszych opracowań. 

 

Nowoczesne, modernistyczne domy mieszkalne stworzone przez sztuczną inteligencję

Modernistyczne budownictwo w oczach AI 

 

Introducing ChatGPT (openai.com) 

 

Personalizacja i doradztwo klientowi: 

AI może pomóc architektom wnętrz w lepszym zrozumieniu preferencji i potrzeb swoich klientów. Dzięki analizie danych i algorytmom rekomendacyjnym, AI może dostarczyć spersonalizowane sugestie dotyczące kolorów, materiałów, mebli i układu przestrzennego, które są zgodne z preferencjami i stylem życia klientów. 

 

Optymalizacja procesów projektowych: 

Integracja narzędzi AI w procesy projektowe może przyspieszyć i usprawnić wiele etapów. AI może wspomagać przy generowaniu planów układu przestrzennego, optymalizacji oświetlenia, dobieraniu materiałów czy analizie przepływu energii. Dzięki temu architekci wnętrz mogą skoncentrować się na kreatywnym projektowaniu, mając pewność, że technologia wspiera ich w trudniejszych zadaniach. 

 

Interior AI: Interior Design Ideas Inspiration, and Virtual Staging App using Artifical Intelligence 

Budowanie inspirującej przestrzeni: 

AI może być używane jako narzędzie do eksploracji nowych koncepcji i inspiracji. Programy takie jak This House Does Not Exist generują wizualizacje domów i budynków o unikalnych i oryginalnych formach. To pozwala architektom wnętrz na eksperymentowanie z nietypowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, inspirowanymi generatywnymi algorytmami AI. 

 

Futurystyczne budynki architektoniczne wygenerowane przez AI.jpg [56.03 KB]

Futurystyczne budynki architektoniczne wygenerowane przez AI 

 

 

 

AI jako dodatkowe wsparcie w tworzeniu nieszablonowych wizualizacji.

Nowoczesny i nieszablonowy projekt stworzony w ekspresowym tempie przez AI 

 

 

A Modern Architecture Home in Melbourne, Australia (thishousedoesnotexist.org) 

Podsumowanie: 

Sztuczna inteligencja staje się nieodzownym narzędziem dla architektów wnętrz, oferując szerokie możliwości w zakresie generowania obrazów, tworzenia treści, personalizacji i optymalizacji procesów projektowych. Choć AI nie zastąpi kreatywności i wiedzy projektantów, to może stać się nieocenionym wsparciem, otwierając nowe horyzonty i ułatwiając eksplorację różnych koncepcji. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu wnętrz, aby osiągnąć nowe poziomy innowacyjności i efektywności. 

Oto kilka opinii innych czołowych architektów na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w architekturze wnętrz: 

Bjarke Ingels, założyciel Bjarke Ingels Group (BIG): 

"Sztuczna inteligencja staje się narzędziem, które pozwala nam przyspieszyć proces projektowy i eksplorować różne warianty w krótszym czasie. Daje nam możliwość tworzenia nowatorskich rozwiązań i odkrywania nieoczekiwanych perspektyw." 

Patricia Urquiola, hiszpańska projektantka wnętrz: 

"AI jest dla nas projektantów wsparciem, które otwiera nowe możliwości eksploracji i tworzenia. Może nam pomóc w generowaniu inspiracji i rozwiązywaniu skomplikowanych problemów projektowych." 

Philippe Starck, francuski projektant wnętrz: 

"Sztuczna inteligencja daje nam dostęp do nieskończonej ilości kreatywności. Może przyczynić się do powstania zupełnie nowych, nieznanych wcześniej rozwiązań, które mogą zmienić sposób, w jaki projektujemy i doświadczamy przestrzeni." 

Kelly Wearstler, amerykańska projektantka wnętrz: 

"AI może być niezwykle przydatne w generowaniu różnych wariantów projektowych i wspomaganiu naszej kreatywności. Jednak nadal potrzebujemy wrażliwości i intuicji projektanta, aby dostosować i dopracować te generowane przez AI pomysły, tworząc unikalne przestrzenie." 

David Adjaye, brytyjski architekt: 

"Sztuczna inteligencja otwiera nowe horyzonty dla architektów i projektantów wnętrz. Może pomóc nam w analizie danych, optymalizacji przestrzeni i tworzeniu złożonych wizualizacji. Jednak musimy pamiętać, że nadal to my, jako projektanci, mamy decydujące słowo w procesie tworzenia." 

Poczytaj więcej o wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji w architekturze wnętrz: 

Czasopisma i publikacje branżowe: Wiele czasopism i publikacji branżowych poświęca artykuły i badania dotyczące wykorzystania AI w architekturze wnętrz. Przykłady to "Architectural Digest", "Interior Design Magazine" czy "Architectural Review". Przeglądając te publikacje, można znaleźć wiele inspirujących przykładów i praktycznych porad. 

LINKI DO ARTYKUŁOW: 

‘Ai is a generator, an initiator and a director of architecture’ - Architectural Review (architectural-review.com) 

Is Architectural Criticism Pointless? Not According to AI | New York Review of Architecture (nyra.nyc) 

Generative AI Can Help You See Design in a New Way—Here’s How | Architectural Digest 

 

PS. Ten artykuł powstał przy wsparciu CHATGPT