Rośliny do aranżacji: Tworzenie niezwykłych zielonych wnętrz

Wrocławska firma Zarosło to miejsce, gdzie miłość do roślin i kreatywność spotykają się w harmonijnym tańcu zieleni. Projekt ten narodził się z pasji dwójki przyjaciół i entuzjastów roślin, którzy postanowili, że niezależnie od polskiej pogody, zazielenią balkony i tarasy, tworząc całoroczne miejskie dżungle w donicach. To miejsce, gdzie natura łączy się z designem, tworząc niezwykłe, zielone wnętrza. Ale to nie koniec ich historii. Zarosło odpowiedziało na potrzeby klientów, którzy pragnęli przenieść zieleń nie tylko na zewnątrz, ale również do wnętrza swoich domów i biur. W efekcie powstała Rośliniarnia przy Armii Krajowej 46D we Wrocławiu, której atmosfera przypomina oranżerię czy palmiarnię, bardziej niż tradycyjną kwiaciarnię. 

Siedziba atelier Zarosło, firmy zajmującej się aranżacją roślin.


 

Jak narodził się pomysł na stworzenie Zarosło? 

Zaczęło się od naszych tarasów, mojego i wspólnika, które były zupełnie puste. Postanowiliśmy spróbować stworzyć własne miejskie dżungle, bo naturę uwielbiamy od zawsze. Wiedzieliśmy już, które rośliny nie tylko bez problemu poradzą sobie w rodzimych warunkach, ale przede wszystkim są zimozielone - nie gubią liści. Nasze donice na wymiar pozwalają wycisnąć absolutne maksimum z dostępnej powierzchni i zapewnić roślinom wystarczającą ilość miejsca na wzrost, jak również skuteczną osłonę podczas mrozów czy upałów. Bardzo szybko zaczęli zgłaszać się do nas znajomi, którym też zamarzył się zielony gąszcz, a dzięki poleceniom i tzw. poczcie pantoflowej – już klienci. To był moment, w którym postanowiliśmy zrezygnować z dotychczasowej pracy i otworzyć własną firmę. Za nami ponad 60 metamorfoz balkonów i tarasów! Jednak jest to typowo sezonowa działalność. Stąd decyzja o otwarciu sklepu z roślinami wewnętrznymi, do domów czy biur. A my mamy swoją przestrzeń do projektowania.

 

Recepcja studia Zarosło.

 

 
Czy istnieją konkretne style wnętrz, które szczególnie sprzyjają aranżacji z wykorzystaniem roślin? 

Rośliny są uniwersalnym dodatkiem. Pasują do każdego stylu, od nowoczesnego po klasyczny. Do domu, biura czy restauracji. Lubimy otaczać się roślinami. Do wystroju dobieramy osłonkę. Te mogą być z tworzywa lub betonowe. We wzory lub jednokolorowe. Z podstawą lub bez. Wybór jest ogromny. My oferujemy nawet takie, które powstały z recyklingu, a konkretnie zużytych sieci rybackich! 


Jakie akcesoria i dodatki mogą pomóc w stworzeniu efektownych kompozycji z roślinami w pomieszczeniach? 

Bardzo podobają się nam plecione kosze, które służą jako taka dodatkowa osłonka. Najlepiej sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach o ciepłych tonacjach. Uważamy, że rośliny nie potrzebują 'wspomagaczy'. Pojedyncza duża roślina lub kompozycja składająca się z kilku mniejszych broni się sama. Jest punktem centralnym każdego pomieszczenia. 

 

Widok z ulicy na siedzibę studia aranżacji roślin Zarosło.

 

 

Jakie są główne zalety aranżacji wnętrz roślinami, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym?

Lista korzyści wynikających z otaczania się roślinami jest długa, dlatego coraz więcej osób chce stworzyć wokół siebie choćby niewielką zieloną przestrzeń: 

Aranżacje z żywych roślin upiększają otoczenie i ożywiają przestrzeń. 

Rośliny doniczkowe podobnie jak drzewa pełnią funkcję filtrów, oczyszczają powietrze i usuwają toksyczne substancje. 

Kwiaty doniczkowe wpływają również na jakość powietrza, podnoszą jego wilgotność i zwiększają cyrkulację. 

Przebywanie wśród roślin poprawia nastrój, uspokaja, redukuje stres i sprzyja relaksowi. 

Pracując w otoczeniu roślin zwiększa się koncentracja, wydajność, zadowolenie. 

Zaroslo_rosliny_doniczkowe

Jakie rośliny doniczkowe są najczęściej wybierane do aranżacji wnętrz i dlaczego? 

Najchętniej wybierane są rośliny, które poza walorem estetycznym mają bardzo korzystny wpływ np. na jakość powietrza i jego oczyszczanie (sansevieria, aloes, skrzydłokwiat, ficus, epipremnum, philodendron). Równie ważnym aspektem dla naszych klientów przy wyborze roślin jest łatwość uprawy i niewielkie wymagania (dracena, zamioculcas, monstera, scindapsus, crassula, sansevieria, nolina). Jeśli natomiast ktoś potrzebuje dużej rośliny do dużego pomieszczenia to zdecydowanie najczęściej decyduje się na okazałą strelicję, howeę lub ficusa lyratę. 

 

Czy macie konkretne sugestie, jakie rodzaje roślin można umieścić w sypialni, salonie czy biurze, aby stworzyć odpowiedni nastrój? 

Wybierając rośliny do biura, sypialni czy salonu, należy zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w takim miejscu. Najważniejsze jest stanowisko i dostęp do światła, ale istotna jest również przestrzeń – obecność roślin nie powinna zakłócać funkcjonalności pomieszczenia. Do sypialni idealnymi roślinami będą aloesy, sansevierie i crassule – oczyszczają powietrze i produkują dużo tlenu. W biurach najlepiej sprawdzają się rośliny łatwe w utrzymaniu np. epipremnum, sansevieria, monstera, strelicja. 

 

Niezbędnik dla poczatkujących? 

Zawsze powtarzam: lepiej przesuszyć niż przelać. A przygodę z roślinami warto zacząć od tych najmniej wymagających (sansevieria, zamioculcas, epipremnum, aspidistra, aloes, crassula czy monstera). Zalecamy przesadzenie roślinki po zakupie - do osłonki o rozmiar większej niż doniczka, w której oryginalnie roślinka się znajdowała. Na spód zawsze wsypujemy keramzyt - dzięki temu unikniemy przelania i gnicia korzeni. 

 

Rozmowa z Moniką Jończyk z firmy Zarosło ukazuje, jak zamiłowanie do zieleni i kreatywność może przekształcić się w niezwykłą ofertę, która cieszy zarówno oko, jak i zdrowie. Aranżacje wnętrz roślinami nie tylko nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter, ale także przynoszą liczne korzyści dla samopoczucia i zdrowia. Rośliny nie tylko ożywiają przestrzeń, ale również oczyszczają powietrze i sprzyjają relaksowi. Warto więc sięgnąć po ten prosty, a zarazem piękny sposób na poprawę jakości życia i otoczyć się zielenią, niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcami Wrocławia czy też znajdujemy się w innych zakątkach Polski. Dlatego warto dać szansę roślinom i stworzyć swoje własne miejskie dżungle w domu czy biurze. Zapraszamy również do wrocławskiego salonu Maxfliz gdzie rośliny od Zarosło zdobią aranżacje.  

Dla miłośników roślin spoza Wrocławia mamy dobrą wiadomość! Zarosło ruszyło ze sklepem internetowym.  

Sklep z roślinami do domu i biura - szeroki wybór | Zarosło (zaroslo.pl)

 

Założyciele atelier Zarosło w siedzibie firmy.