Jakie oświetlenie blatu kuchennego wybrać?

Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat, ale i pozwala swobodniej przygotowywać pyszne potrawy. Zwykle przy blacie stoimy, co z kolei sprawia, że zasłaniamy światło sufitowe, dlatego też jest ono zdecydowanie niewystarczające. W jaki sposób zatem oświetlić blat, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a zarazem wygodę? 

Punktowe lampki LED

Jedną z najbardziej interesujących propozycji, jeśli chodzi o oświetlenie blatu, są punktowe lampki LED. Umieszcza się je pod górną częścią zabudowy kuchennej. Ważne jest to, aby zachować między nimi odpowiednie odległości, wynoszące np. 40-60 cm. Ten rodzaj oświetlenia pozwala odpowiednio oświetlić zarówno cały blat, jak i jedynie wybrane, określone miejsca. Jeśli już teraz wiesz, że będziesz korzystał z lampek sporadycznie, możesz zdecydować się na punktowe modele na baterie, które pozwalają na umieszczenie w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do źródła prądu.

katowice-maxfliz-kuchnie.jpg [111.99 KB]

Taśmy LED

Jeśli interesuje Cię oświetlenie podszafkowe, możesz również wykorzystać taśmy LED, które są obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem. Ich atutem jest to, że są praktycznie niewidoczne, a prawidłowo umocowane na całej długości szafek wiszących, a konkretnie – na ich spodzie, rozświetlają cały blat roboczy. Zastanawiasz się, ile lumenów powinny mieć takie taśmy? Najlepiej wybierać modele o natężeniu światła minimum 1800 lm na 1 metr.

oświetlenie-blatu-kuchennego.jpg [106.97 KB]

Halogeny i reflektory

Jeśli szafki kuchenne nie są szczególnie wysokie, możesz w suficie umieścić punktowe halogeny i rozmieścić je wzdłuż całej strefy roboczej. Dodatkowo mogą być one zawieszone na szynie. Warto też rozważyć, zamiast halogenów, zakup reflektorów, których ruchome głowice pozwalają kierować strumień światła w różnych kierunkach. Zarówno w przypadku halogenów, jak i reflektorów, kuchnia nie może być zbyt wysoka – w przeciwnym wypadku światło się rozproszy i nie doświetli odpowiednio przestrzeni roboczej.

Haecker-kuchnia-oświetlenie-ledowe.jpg [199.37 KB]

Lampy wiszące

Nad Twoim blatem nie ma zabudowy kuchennej? Jeśli tak, świetnym rozwiązaniem będą lampy wiszące. W tym przypadku będą one pełnić również funkcję dekoracyjną, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki dla oczu. Przykładowo, można zdecydować się na rząd lampek na długim kablu, aby nadać kuchni wyjątkowego stylu i unikalnego charakteru. Podobne oświetlenie możesz również umieścić nad wyspą kuchenną. Wówczas ważne jest to, aby sprawdzić, czy sylwetka przy blacie nie rzuca na ów blat cienia. Jeżeli tak jest, warto poeksperymentować z ustawieniem lampy, czasem wystarczy jedynie nieznacznie ją przesunąć, aby pozbyć się problemu.

Bali-EicheSeidengrau-kuchnia-bezuchwytowa.jpg [167.75 KB]

Przydatne wskazówki

Na koniec podajemy garść wskazówek, o których warto pamiętać, dobierając oświetlenie do blatu. Najważniejsze jest to, aby było ono rozmieszczone równomiernie oraz pasowało do koloru, oraz materiału, z których blat jest wykonany. Ciemniejsze blaty wymagają większej ilości punktów świetlnych niż te jasne. Co więcej, błyszczące powierzchnie mocno odbijają światło. Dlatego też, jeśli Twój blat wykonany jest z kamienia lub szkła, lepiej umieścić lampy o mlecznych pokrywach, które w większym stopniu rozpraszają światło. W ten sposób zredukujesz efekt jego odbijania, dzięki czemu będzie ono mniej męczące dla oczu.