Dywany, które pokochasz!

Dywany – podział ze względu na materiały

Na początku warto dokonać podziału dywanów ze względu na materiał, czyli skład runa. Jeśli zależy Ci na tym, aby dywan posłużył Ci jak najdłużej, powinien być on dobry jakościowo. Zdecydowanie najwyżej cenione są dywany wełniane oraz jedwabne, jednak w niektórych sytuacjach dobrze sprawdzą się również te wykonane ze sztucznego włókna – one również mają szereg różnych zalet.

dywany-morris-and-co-pure-trelis-960x750.jpg [362.24 KB]

Dywany wełniane

To doskonały wybór dla osób ceniących komfort i wysoką jakość. To, co je wyróżnia, to wyjątkowe walory praktyczno-użytkowe. Dużym atutem wełnianych dywanów jest ogromna wytrzymałość, dzięki czemu są one mniej podatne na zniekształcenia. Ponadto są one odporne na zabrudzenia. Świetnie zdają egzamin zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Wełniane runo doskonale sprawdza się również w niskich temperaturach – wówczas skutecznie chroni przed chłodem, a do tego zapewnia optymalny poziom wilgoci w powietrzu.

 

carpets-and-more-zdj-aranzacyjne.jpg [101.40 KB]

 

Dywany jedwabne

Dywany jedwabne przeznaczone są dla szczególnie wymagających klientów. Łączą one lekkość z dużą gęstością, a ich wizytówką jest elegancki połysk. Posiadają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie gromadzi się na nich kurz. Są to zatem dywany idealne dla alergików, zwłaszcza, że jedwab to także włókno naturalne. Ze względu na to, że są bogato zdobione, będą stanowić dodatkowo świetną dekorację wnętrza. Kolejnym ich atutem jest odporność na zabrudzenia, dzięki czemu nie musisz tracić przy nich czasu na częste czyszczenie.

 

 

Dywany polipropylenowe

Dywany polipropylenowe można rozpoznać po oznaczeniu „PP” na metce. Cenione są one szczególnie za duży komfort użytkowania. Po pierwsze, są one zupełnie niepodatne na ścieranie.  Po drugie, niełatwo je również zabrudzić – niestraszne im plamy i chemikalia. Co więcej, nie pochłaniają one wilgoci. Ich czyszczenie jest także stosunkowo łatwe – wystarczą do tego delikatne detergenty. Warto dodać, że nie atakują ich również mole. Ich rozpiętość kolorystyczna jest jednak niewielka i występują one jednak w dość wąskiej palecie barw. Ponadto są one relatywnie szorstkie.

Dywany wiskozowe

Ten rodzaj dywanów najłatwiej rozpoznać po intensywnych kolorach, natomiast ich odcień zależy od kąta patrzenia. Wyróżniają się one również bardzo dobrą jakością, wiskoza jest wszak rezultatem chemicznej obróbki celulozy. Dlatego też często imitują one dywany jedwabne. Podobnie jak i one, posiadają one charakterystyczny połysk. Ich wadą jest jednak to, iż nie są one zbyt miłe w dotyku, są za to odporne na kurz i brud. Do tego posiadają one również antypoślizgowy spód. To z kolei sprawia, że swoje zastosowanie znajdują m.in. w przedpokoju.

 

Dywany akrylowe

Największym atutem dywanów akrylowych jest to, że zapewniają one dobrą izolację termiczną. Ich kolory są również trwałe i nie stają się mniej intensywne np. wskutek dużego nasłonecznienia. Są również stosunkowo gęste i mają nieraz wysokie runo. Bywają mylone z dywanami wełnianymi, z tym że te mają one czasem połysk. Nie są podatne na czynniki biologiczne i nie elektryzują się. Jednocześnie nietrudno jest je wyczyścić. Należy z nich jednak zrezygnować, jeśli w domu występuje ogrzewanie podłogowe.

Dywany heat-set i heat-set frise

Są to dywany polipropylenowe, które dodatkowo zostały uszlachetnione. Dzięki temu zyskują one lepsze właściwości oraz ładniejszy wygląd. Ponadto są one przyjemniejsze w dotyku od tych polipropylenowych. Ze względu na gęste runo, przypominają one dywany wełniane, dobrze przewodzą ciepło oraz nadają się na ogrzewanie podłogowe. Nie ulegają blaknięciu, są sprężyste i moloodporne. To jedne z tych dywanów, które rekomendowane są alergikom.

 

 Dywany – podział ze względu na wykończenie runa

Materiał to nie wszystko. Ważne jest również wykończenie runa.

Dywany typu „shaggy”

Dywany typu „shaggy” cechują się dużą miękkością i sprężystością. Mają około dziesięciocentymetrowe runo i świetnie prezentują się zwłaszcza w sypialni oraz pokoju dziecka. Wizualnie ocieplają wnętrze i wnoszą do niego sporo przytulności. Nie są one jednak polecane alergikom ani właścicielom psów czy kotów, ponieważ trudno jest je wyczyścić.

Dywany gładkie

To dywany o krótkim włosiu, którego długość wynosi maksymalnie 3 cm. Większość dywanów na świecie to właśnie dywany gładkie, co z kolei świadczy o tym, że są one niezwykle uniwersalne. I faktycznie, sprawdzą się one w praktycznie każdym wnętrzu – niezależnie od tego, czy jest ono utrzymane w estetyce skandynawskiej, loftowej czy też glamour.

Dywany typu „carving”

Dywany typu „carving” to dywany przycinane nierówno, a więc o zróżnicowanej wysokości włosia. Tworzy ona rozmaite wzory, które są wyczuwalne w dotyku. Tego typu modele pozwalają uzyskać modny efekt 3D, dzięki któremu pomieszczenie nabierze wyjątkowego szyku i stylu.

Dywany bez runa typu „sizal”

Dywany typu „sizal” to dywany sznurkowe, płasko tkane. Modele tego typu są odporne na ścieranie i odgniecenia, dzięki czemu można je zastosować nawet pod krzesłem z kółkami. Tworzą one gęstą, wytrzymałą powierzchnię. Mogą być one wykonane z bardzo różnych materiałów – zarówno ze sztucznych włókien, jak i z skóry. Dobrze sprawdzają zwłaszcza w mieszkaniach alergików oraz u osób posiadających zwierzęta.