Dom w stylu glamour

wnetrze-w-stylu-glamur-jak-urzadzic.jpg [145.29 KB]

Geneza stylu glamour

Styl glamour wywodzi się z czasów Złotej Ery Hollywood. Najprawdopodobniej wykształcił się na przełomie lat 30. i 40. minionego wieku. Można powiedzieć, że styl ten wskoczył wprost z amerykańskich produkcji i czerwonego dywanu do domu najpopularniejszych ówcześnie gwiazd kina. Niegdyś osiągalny dla celebrytów. Aktualnie dostępny jest na wyciągnięcie ręki dla każdego zwykłego śmiertelnika. Na przestrzeni lat styl ten w znaczący sposób ewoluował, jednak jego najważniejsze cechy pozostały bez zmian.


Idea stylu glamour

Glamour oznacza nic innego jak splendor, urok i blask. Taki też jest styl wystroju wnętrz utrzymany klimacie glamour. Styl ten od zawsze kojarzony był z niezwykłym przepychem, bogactwem zdobień i rzucającymi się w oczy elementami dekoracyjnymi nawiązującymi nieco do epoki baroku. Mimo, iż dla wielu styl glamour kojarzy się z kiczem, przy odpowiedniej aranżacji, dom urządzony w tym stylu może być niezwykle elegancki i szykowny, a przy tym wygodny i funkcjonalny.

lazienka-w-stylu-glamur.jpg [111.71 KB]

Aranżacja wnętrza w stylu glamour

Wbrew pozorom styl glamour można bez problemu dopasować do ulubionej kolorystyki i charakteru. Można go również z powodzeniem łączyć z elementami nawiązującymi do innych stylów, co daje ciekawy efekt wizualny. We wnętrzach utrzymanych w stylu glamour niewątpliwie króluje biel, głęboka czerń, stonowane beże i modne szarości, które przełamane są żywymi kolorami, takimi jak fiolet, fuksja, cyjan oraz turkus. Niemniej jednak równie często wykorzystywane są inne głęboko nasycone kolory, jak np. bordo, granat i butelkowa zieleń.

Co na ścianach?


Ściany w domach w stylu glamour lubią wszelakie zdobione tapety w różnorakie wzory. Na ścianach sprawdzą się również pikowane skóry oraz panele tapicerowane. Oczywiście równie istotne są lustra. Styl glamour kocha duże lustra, zwłaszcza te w bogato zdobionych ramach. Lustra wprowadzą odrobinę blasku do wnętrza domu. Podniosą również jego wartość estetyczną.

maxfliz-styl-glamur.jpg [144.47 KB]

Meble w stylu glamour

Projektując mieszkanie w klimacie glamour duży nacisk kładzie się na meble, które powinny nawiązywać kształtem do epoki baroku. Meble powinny być zdobione ornamentami. Siedziska krzeseł i kanapy mogą być wykończone materiałem o mięsistej strukturze. Warto wykorzystać również cieszące się popularnością konsole i komody, a także stoliki kawowe wykonane ze szkła lub marmuru nawiązujące do tego stylu.

Efektowne dodatki

Urządzając mieszkanie w stylu glamour trzeba uwzględnić dodatki i elementy ozdobne. To one podkreślają klimat wnętrza i nadają mu charakteru. Idealnym rozwiązaniem będą pokaźnych rozmiarów kryształowe żyrandole. Wykorzystać można lampy na kryształowych podstawach. Uzupełniając dom w stylu glamour dodatkami, warto sięgnąć po ozdobne poduchy. Sprawdzą się również zdobione ramki na zdjęcia oraz ramy obrazów, a także różnorakie szklane i kryształowe bibeloty.

styl-glamur-jak-urzadzic-maxfliz.jpg [166.11 KB]
Czego unikać w projektowaniu domu w stylu glamour?

Przy projektowaniu wnętrza w tym modnym stylu trzeba wykazać się smakiem i umiejętnościami łączenia poszczególnych elementów dekoracyjnych, gdyż bardzo łatwo popaść w przesadę. Uzyskamy tym samym przerost formy nad treścią. Konieczne jest wykorzystywanie materiałów i elementów dekoracyjnych, które do siebie pasują. Jeśli mamy wątpliwości, czy aby na pewno nie przesadzamy z upiększaniem wnętrza, lepiej postawić na minimalizm. Styl glamour cieszy oko, jednak tylko wtedy kiedy wnętrze urządzone jest szykownie i w dobrym guście.