8 pomysłów na odświeżenie mieszkania

modna sypialnia, lampy do sypialni, jak odświeżyć wygląd mieszkania

Myślisz, że metamorfoza mieszkania to ogromna inwestycja, i choć już dawno przestałaś być z niego zadowolona, zostawiasz swoje wnętrza bez zmian? A przecież modyfikacja wystroju nie musi od razu wiązać się z uciążliwym remontem mieszkania i dużymi kosztami. Kluczem jest dobry pomysł. Czasem wystarczy drobny lifting, by wnętrze nabrało nowego życia. Sprawdź listę 8 pomysłów na odświeżenie mieszkania, a potem… do dzieła!

Wnętrzarskie trendy nieustannie ewoluują. Początek roku to dobry moment, by sprawdzić co w trendach piszczy. To jednak nie jest sztywny gorset zmian, które należy wprowadzić, by urządzić piękne wnętrze, lecz raczej kompas wskazujący modny kierunek. Nie musisz od razu wzywać ekipy remontowej, by wprowadzić do domu w nowym roku powiew świeżości.

Lampy Kundalini

1. Wprowadź kolor do wnętrza

Jak w prosty sposób zmienić wnętrze? Wystarczy, że pomalujesz ściany! Styliści wnętrz są zgodni – koniec z dominacją stylu skandynawskiego, pasywnych szarości i dominującej bieli. W 2020 roku rządzi kolor. Co kilka lat i tak powinno się przemalować ściany, więc dlaczego nie zrobić tego od razu, nakładając na nie zupełnie inny odcień niż dotychczas? (przeczytaj artykuł: Kolor - bo o to w tym wszystkim chodzi)

Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na wielkość wnętrza i ilość dziennego światła, które do niego wpada. Jeśli masz małe okna, a pomalujesz wnętrze na ciemny odcień, możesz osiągnąć efekt, który sprawi, że będzie ponure i smutne. Dlatego wybór kolorów musi być przemyślany, bo źle dobrane mogą przytłoczyć wnętrze. Nie zapomnij także o kolorze drzwi czy podłóg – to też duże „plamy kolorów”, które muszą być wzięte pod uwagę przy tworzeniu harmonijnego wnętrza. (przeczytaj artykuł: Kolor roku 2020 – classic blue wkracza na salony!)

Kolorowe ściany w salonie

Odświeżenie mieszkania – jak wybrać kolor ścian?

Mocne kontrastowe kolory nadają wnętrzom charakteru i tworzą wyjątkowy klimat. Wyrazisty akcent ożywi salon, pokój dzienny, przedpokój a nawet jadalnię. Można też go stosować w sypialni, choć częściej wybierane są do niej kolory, które pomagają się wyciszyć.

Jeśli masz mały salon lepiej postaw na pastelowe barwy – jasne szarości, beże, delikatne róże i błękity rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą.

Kolory słońca i ognia – żółty, pomarańczowy, czerwony, beżowy oraz naturalne zielenie i brązy sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne, a do tego wywołają radość i wzmocnią kreatywność.

Biel i czerń to najtrwalszy trend, który daje wiele możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o późniejsze dobieranie mebli czy dodatków. Warto pamiętać, by wnętrza black&white nie przeładować dodatkami. To bowiem wnętrza dla osób dynamicznych, które po ciężkim dniu w pracy szukają w domu ukojenia, lubią minimalizm lub styl retro.

Monochromatyczne wnętrze sypialni

Modne wnętrza monochromatyczne wykorzystują kolory występujące obok siebie na kole barw. To wnętrza spokojne i stonowane, ale nie nudne! Trzeba nie lada konsekwencji, by utrzymać całe wnętrze w jednolitych kolorach, za to można szaleć z teksturami tkanin, obić mebli i dodatków. To szczególnie mocny trend wśród miłośników wnętrz eko.

Jeśli nie masz czasu na malowanie, postaw na wymianę tekstyliów – obrusy, zasłony, poduszki zastąp tymi w świeżych kolorach! Tkaniny i farba to podstawa, jeśli chcesz szybkiej zmiany. Pięknie odmienią nawet zachowawcze aranżacje. (przeczytaj artykuł: Tkaniny we wnętrzach - jak je stosować, aby uzyskać pożądany efekt?)

tkaniny i poduszki do salonu

2. Sięgnij po tapety

Odpowiadając na pytanie naszych Klientów: co lepsze – tapeta czy malowanie, musimy powiedzieć, że choć dają podobnie odświeżający efekt, to porównać się ich nie da.
Nowoczesne tapety pozwalają, by we wnętrzu zagościły nietuzinkowe wzory i kolory. Kładzie się je łatwo, łatwo się je zmywa, a niektóre tapety stosować można nawet w łazience.

Najważniejsze jest jednak to, że wymiana tapety jest dziś wyjątkowo łatwa. Zrywa się je prosto, a kładzie bez namaczania. Na rynku dostępne są tapety jak cegła, tapety jak drewno, tapety w wielkie kwiaty, tropikalne lasy, a nawet takie z arcydziełami malarskimi Wielkich Mistrzów. (przeczytaj artykuł: Tapety na topie: styl botaniczny)

Tapety w kwiaty

Ściana z tapetą jest świetnym tłem dla stołu w jadalni, biurka lub łóżka w sypialni. Warto zaakcentować nią dużą ścianę, ale nie układać jej w całym wnętrzu. Najnowsze trendy mówią, że pozostałe po wyklejeniu fragmenty tapety warto wykorzystać i nakleić na przykład na drzwiczki komody lub szafki, by odświeżyć także i jej wygląd. (przeczytaj artykuł: Tapety, czyli ściana jak marzenie)

romatyczne tapety do mieszkania

3. Przemeblowanie – jak odświeżyć mieszkanie niewielkim kosztem

Zadziwiająco często, aby mieszkanie nabrało nowego charakteru, wystarczy zrobić małe przemeblowanie. To jeden z pomysłów jak szybko poprawić wygląd mieszkania za małe pieniądze.

Choć czasy i mody się zmieniają, to najczęściej spotykanym układem mebli w polskim salonie jest ten, gdzie masywne meble wypoczynkowe podpierają ściany, a centralna część pokoju pozostaje pusta. W większości przypadków nie jest to układ korzystny ani wizualnie, ani funkcjonalnie. A wiadomo, że w strefie wypoczynku funkcjonalność to podstawa. Dlatego warto poeksperymentować z ustawieniem sprzętów. Najlepiej sprawdzają się wówczas meble modułowe, które można dowolnie konfigurować w zależności od liczby gości, czy potrzeb chwili.

Pamiętaj, że mniejsza liczba mebli, lub ich inne ustawienie sprawi, że wnętrze wyda się większe. Zwłaszcza jeśli odpowiednio podkreślisz wnętrze światłem.

Modułowe meble wypoczynkowe

4. Zadbaj o oświetlenie

Odpowiednia gra światłem i cieniem potrafi zdziałać cuda. Chcesz całkowicie odmienić wnętrze domu? Zmień oświetlenie! Wystarczy niewielka modyfikacja, by wnętrze wyglądało świeżo i klimatycznie.

Oświetlenie w salonie to nie tylko wisząca lampa sufitowa. Kilka dodatkowych źródeł światła – lampa podłogowa przy fotelu, kinkiety na ścianie, mała lampa stołowa na komodzie sprawią, że wnętrze wyda się przestronniejsze, czystsze i bardziej klimatyczne. Takie dodatkowe lampy ocieplą wnętrze i pozwolą podzielić je optycznie na strefy. To szczególnie przydatne w salonie z aneksem kuchennym lub salonie, który spełnia jednocześnie rolę domowego biura.

Kinkiety ścienne Maxlight

W Polsce mamy w ciągu roku mało dni słonecznych. Dlatego warto mieć w domu również światło punktowe, które można zapalić nawet w dzień, aby umilić atmosferę w domu. Pamiętaj też o możliwości świateł i listew LED pod meblami – nie każdy lubi takie rozwiązanie, ale trzeba przyznać, że potrafi odmienić każde wnętrze. Taśmy LED, a nawet światełka choinkowe można też włożyć do ozdobnego szklanego słoja, który automatycznie stanie się rozświetloną dekoracją wnętrza. (przeczytaj artykuł: Kryształowy luksus, lampy z efektem wow)

Lampy do sypialni

5. Odświeżenie mieszkania – podziel je na strefy

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania jest zaprojektowanie salonu jako wielofunkcyjnego wnętrza. Zarówno wyżej wymienionym oświetleniem, jak i za pomocą wspominanego już przemeblowania lub przy zastosowaniu kolorów możesz podzielić wnętrze na strefy. To rozwiązanie szczególnie polecane w wynajętych mieszkaniach, gdzie właściciel nie zgadza się na wprowadzanie trwałych zmian we wnętrzu.

Salon z kuchnią, strefa nocna w pokoju dziennym, domowe biuro w salonie? Te strefy powinny być tak rozplanowane, by, stanowiąc jedną całość, wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Granicę poszczególnych stref możesz wyznaczyć odpowiednim ustawieniem mebli wypoczynkowych, zróżnicowaniem oświetlenia, lub za pomocą akcentów kolorystycznych.

Można też zastosować przegrodę działową, ale nie w postaci ścianki, lecz ażurowego regału. Warto pozostawić wyższe półki częściowo puste, co pozwoli doświetlić część wnętrza za regałem.

Strefy w mieszkaniu

6. Dywan chroni i zdobi

Dywan ma wiele zalet – zabezpiecza podłogę przed zniszczeniem, wycisza, chroni przed przeciągami, ociepla wnętrze – zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Często to jednak on zaburza aranżację wnętrza, więc jego wybór powinien być dopasowany do kompozycji mebli, rozmiaru pomieszczenia i przewidywanych ścieżek komunikacyjnych. Prawidłowo dobrany dywan może wnieść do aranżacji wnętrza bardzo wiele dobrego. Niestety, ułożony źle, daje efekt niekoniecznie satysfakcjonujący.

Kolorowe, monochromatyczne, kudłate, gładkie, duże i małe – z łatwością znajdziesz dywan pasujący do Twojego wnętrza. Niezwykle ciekawie w nowoczesnych wnętrzach wyglądają też dywany z patchworkowym wzorem. Mają piękne kolory i są stylowo poprzecierane i postarzone. Łączą różne kawałki dywanów o klasycznych wzorach, co kreuje niezwykle ciekawy efekt i daje wnętrzu nieco ekstrawagancji.

Jednak paradoksalnie, czasem najlepszym pomysłem na odświeżenie aranżacji za pomocą dywanu, jest po prostu pozbycie się go i odsłonięcie piękna podłogi. Przestrzeń zyskuje lekkość i delikatnie powiększa się optycznie.

Jak ułożyć dywan

7. Kwiaty i rośliny doniczkowe – zdrowe dekoracje wnętrza

Rośliny w domu nie tylko zdobią, ale także wpływają korzystnie na nasze samopoczucie i nastrój. Odświeżają powietrze, a sama ich obecność i kolor – uspokajają i wpływają kojąco na zmysły. Sprawiają, że nasze mieszkania wydają się przytulniejsze i bardziej przyjazne.

Niektóre gatunki nie tylko zwiększają ilość tlenu we wnętrzu i poprawiają wilgotność powietrza, ale także oczyszczają powietrze. (przeczytaj artykuł: Jak wprowadzić rośliny do wnętrza?)

Rośliny w salonie

Sansewieria (wężownica) – oprócz produkcji tlenu dodatkowo oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Skrzydłokwiat (skrzydłolist) – podobnie jak wężownica skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu, nie polecamy ich jednak do domów, w których mieszkają koty – mają trujące liście. Aloes – oprócz wchłaniania CO2 i produkcji tlenu aloes posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące, bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze.

Przemyśl też dobór doniczek – rozmaite kolory, kształty rozmiary pozwolą Ci stworzyć wnętrze harmonijne, lub wręcz przeciwnie – bazujące na kontrastach i różnorodności.

Sypialnia lampy Maxlight Murano

8. Postaw na dekoracje sezonowe

Najpiękniejszym czasem dla sezonowych dodatków jest oczywiście Boże Narodzenie. Oferty sklepów kuszą świecami o zapachu pomarańczy i goździków, figurkami reniferów, pluszowych misiów w zimowych czapkach i dekoracyjnych stroików. Przystrajamy nasze domy coraz chętniej.

By jednak smutek i nostalgia po rozebraniu choinki i schowaniu dekoracji świątecznych do szafy nie zgasiły zapału do dekorowania wnętrz, sięgnij po dodatki, które stworzą wyjątkowy klimat na co dzień. Zapachowe świece to nie tylko domena świąt! Zwykłe lampki LED na sznurze, włożone do szklanego wazonu, a nawet słoja, stworzą miłą atmosferę w długie zimowe wieczory. Kolorowe poduszki ożywią sofę, narzuta lub miękki koc także. Baw się tkaninami – nie musisz od razu zmieniać tapicerki na sofie, wystarczy obrus z sezonowym motywem, poduszki, narzuta.

Gdy nadejdzie wiosna, sięgnij po gałązki z zielonymi pączkami, wianki, kule rzeżuchy (nie tylko na Wielkanoc), ceramiczne i witrażowe tulipany. Lato oferuje Ci tak wiele sezonowych ozdób, że aż może na nie braknąć miejsca. Niech Twój dom zabłyśnie feerią kwietnych kolorów.
Jesienią zrób miejsce na pomarańczowe dynie, dekoracje z jabłek i bukietów złotych liści. A gdy znów nadejdzie grudzień, sięgnij do szafy po pudełko pełne bożonarodzeniowych cudów.

Dekoracje sezonowe

Wszyscy, wraz z Nowym Rokiem, mówią o rozwoju, podejmowaniu wyzwań, dążeniu do celu, wychodzeniu ze strefy komfortu. Pamiętaj, że ta ostatnia zasada nie dotyczy wystroju wnętrz, a szczególnie Twojego własnego mieszkania, w którym powinnaś czuć się bezpiecznie, przytulnie i właśnie – komfortowo. Nasze 8 sposobów powinno Ci to ułatwić.

Kolorowe meble do salonu Befame

Kolorowe lampy stołowe Kartell

Mantra lampka stołowa

Kolorowe krzesła do mieszkania

Kolor w sypialni

Modułowe meble do salonu BEfame

Meble modułowe do salonu