Loft czy retro — oto jest pytanie! par 1

Loft, czy retro — oto jest pytanie!

Choć w polskich domach nadal najchętniej tworzy się nowoczesne i minimalistyczne wnętrza, coraz więcej osób poszukuje nietuzinkowych, pochodzących z poprzedniej epoki materiałów wykończeniowych. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy dla Was nietypowe aranżacje, które czerpią inspiracje z nowojorskich loftów, a z drugiej strony… z mieszkań naszych dziadków.

Używając wysokojakościowych i charakterystycznych materiałów wykończeniowych, urządziliśmy kilka łazienek w stylu industrialnym, ale niekoniecznie takim, który znamy sprzed lat. Proponowane przez nas wersje są dużo ciekawsze i … po prostu nieoczywiste!

Dzięki temu, że połączyliśmy ze sobą minioną epokę z nowoczesnymi i wysokiej jakości płytkami, ceramiką i armaturą, udało nam się odwzorować zapomniane, aczkolwiek eleganckie i praktyczne aranżacje w stylu retro.

Na koniec pozostaje więc pytanie: łazienka w stylu retro czy loft?

Loft, czy retro — oto jest pytanie! par 2

Loft, czy retro — oto jest pytanie!.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Metalowe stelaże i gres w podobnym odcieniu robi robotę

Chcąc stworzyć wnętrze przyciągające wzrok, postawiliśmy na surowy, szary gres, który ułożyliśmy na ścianie sąsiadującej z wolnostojącą wanną. Ta, podobnie jak umywalka, została osadzona na metalowym, czarnym stelażu, który wyróżnia ja na tle dość spokojnych tonacji. Tuż za umywalką znajduje się ściana pokryta szarym gresem, którą dodatkowo ozdobiono taśmą LED-ową. Daje to efekt niezwykłej głębi i tajemniczości. Boczną ścianę obok umywalki pokryliśmy natomiast morskimi płytkami w kształcie rybich łusek. Rozwiązanie to sprawiło, że łazienka jest oryginalna i ponadczasowa. Uwagę użytkowników z pewnością przyciągnie także ogromne lustro, które zostało zamontowane na ścianie, na której osadzono umywalkę. Rozwiązanie to sprawia, że nawet najmniejsze pomieszczenie optycznie wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.

Loft czy retro- p2

wiz seria 800 black prysznic 2.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Monochromatyczna elegancja w stylu industrialnym

Projekt tej łazienki przywodzi na myśl eleganckie, nowojorskie lofty. Industrialny klimat został zachowany dzięki kolorystyce, a także szybie podzielonej czarnymi profilami. W surowość tej aranżacji wpisuje się również minimalistyczny zestaw baterii z deszczownicą w czarnym macie oraz wąski, niemal niezauważalny odpływ liniowy. Cała łazienka jest utrzymana w monochromatycznej kolorystyce, co jest charakterystyczne dla stylu industrialnego. Kolorem przewodnim jest szarość w dwóch odcieniach. Na ścianie położyliśmy jasnoszary gres, imitujący surowy beton, podłoga zaś została pokryta kontrastowym grafitem o strukturze kamienia.

Loft czy retro- p3

atlasconcorde_maxfliz_industrail.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Surowy minimalizm z naturalnym sznytem

Połączenie surowości betonu z ciepłem i swojskością drewna to miks, który musi się udać. To nawiązanie do silnie wybrzmiewającego w ostatnich latach trendu, który zakłada inspirowanie się naturą i czerpanie z niej. Projekt tej łazienki wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo surowy: ściany i podłogi pokryliśmy imitacją betonu. We wnętrzu zastosowaliśmy jednak całą gamę elementów rozświetlających i ocieplających tę chłodną bazę. W oczy rzucają się przede wszystkim dwie wolnostojące umywalki w jasnych kolorach. Stanowią kontrast przy stalowoszarej podłodze, a jednocześnie harmonijnie z nią współgrają. Pomieszczenie to wydawałoby się smutne i ponure, gdyby nie oświetlenie – owalne wiszące lampy swoją okrągłą formą nieco łagodzą ostre formy umywalek i innych elementów łazienki. Drewniane „pieńki” będące stolikami i dużo roślinności wprowadzają do tego wnętrza naturalność, spokój i harmonię. Dzięki nim, łazienka ta – choć chłodna i nieco ascetyczna – nabiera nieco bardziej przyjaznego charakteru.

Loft czy retro- p4

638f19dd-1aec-45cb-b5e3-163bc619dd0b.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Loftowa przestrzeń kąpielowa w wersji deluxe

Wnętrza loftowe stereotypowo kojarzone są z surowością i nic dziwnego, ponieważ rzeczywiście, pierwotnie ten styl taki właśnie był. Z czasem jednak zaczęto go redefiniować i łączyć z elementami o zupełnie innej charakterystyce i stylistyce. Przykładem jest zaprojektowana przez nas łazienka, której bazą są specyficzne dla wnętrz industrialnych elementy, ale wzbogacone o ozdobne i nieoczywiste dodatki.

Tłem jest podłoga i ściany pokryte imitacją czarnego, mocno żyłkowanego marmuru. Tak zaprojektowana łazienka ma w sobie głębię i elegancję. Odpowiedzią na jasny kolor marmurowych żył są dodatki. Przede wszystkim na uwagę zasługuje zachwycająca, transparentna wanna w kolorze ochry, stanowiąca centralny punkt pomieszczenia. Tak zaaranżowana przestrzeń kąpielowa daje poczucie luksusu i komfortu, a wszystko za sprawą dwóch ścianek, które oddzielają ją od prysznica i od toalety. Tym samym, wydzielona zostaje strefa relaksu i niczym niezakłóconego spokoju.

Wykończenie, które tu zastosowaliśmy nie mogło być inne niż złote. Stanowi przedłużenie wrażenia luksusu, które zapoczątkowała wanna. Baterie prysznicowe oraz wannowe, a także złoty stolik nawiązują także do żył na kamieniu i sprawiają, że ciemna łazienka staje się rozjaśniona. Czarna toaleta byłaby tutaj zbyt ciemna i przytłaczająca, dlatego wybraliśmy białą o bardzo prostej formie.

Loft czy retro- p5

Ragno_Decora_010.jpg.1440x780_q75_crop.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Naturalistyczna przestrzeń w klimacie retro

Czy połączenie minimalizmu, natury i retro wzorów może się udać? Aranżacja, którą zaproponowaliśmy pokazuje, że jest to bardzo dobry kierunek. W łazience zostały wydzielone dwie strefy: przestrzeń kąpielowa z wolnostojącą wanną oraz część z prysznicem i umywalkami. Baza, czyli podłoga i ściany pozostają neutralne – są jasnobeżowe. Sufit i blat wykonany z drewna w podobnym odcieniu jest przedłużeniem tego spokojnego tła.

Dzięki temu, że łazienka jest częściowo taka neutralna, można wprowadzić do niej mocny akcent. My zdecydowaliśmy się na wodoodporną tapetę w stylu retro. Powtarzalny motyw roślinny zajmuje całą ścianę i podłogę. Kolorystyka jest na pierwszy rzut oka kontrastowa wobec jednolitego beżu obecnego w części z umywalkami, jednak brąz okazuje się spójnie współgrać z pozostałą częścią łazienki. Do takiego wnętrza najbardziej pasuje biała ceramika, dlatego też postawiliśmy na białą wanną o zaokrąglonym kształcie i białą ścianę prysznicową.

Loft czy retro- p6

Ragno_Decora_003.jpg.1920x0_q75_crop.jpg Loft, czy retro — oto jest pytanie! | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Subtelne, pastelowe wnętrze w stylu vintage

Styl retro może być rozumiany rozmaicie. Z jednej strony może nawiązywać do belle époque, a z drugiej do nie tak odległych lat 50. i 60. XX wieku. Łazienka, którą zaprojektowaliśmy jest raczej ukłonem w stronę w stronę stylu vintage. Głównym elementem, który przykuwa uwagę jest tapeta w romantyczne kwiaty w pastelowej kolorystyce. Wzór jest delikatny, a jednocześnie wyrazisty, dlatego zdecydowaliśmy się na jednolitą podłogę. Biała lub szara byłaby zbyt mdła, a ta w kolorze wypłowiałej cegły komponuje się w kwiatami na tapecie i sprawia, że wnętrze ożywa.

Materiałem charakterystycznym dla wnętrz z lat 60. jest drewno, dlatego pod blatem z umywalką znajduje się długa szafka – jest funkcjonalna i świetnie nawiązuje do stylistyki vintage. Wnętrze, w którym główną rolę odgrywa print i kolor, nie potrzeba wyrazistych akcesoriów. Z tego względu baterie umywalkowe oraz wannowe są bardzo minimalistyczne, a wolnostojąca wanna ma prostą formę i klasyczny, biały kolor. Lustro, które wybraliśmy również nie jest oprawione w żadną, fantazyjną ramę. Taki dodatek sprawiłby, że całość stanie się przejaskrawiona, a zależy nam na tym, by wnętrze pozostało delikatne.

SEP Spotkajmy się łazienki

łaz_k.jpg  Czas na polowanie. Aranżacja w warszawskim salonie Maxfliz.
Spotkajmy się!

Czeka Cię remont łazienki ale nie wiesz od czego zacząć? Zapraszamy Cię do naszych Salonów. Nasi Doradcy pomogą Ci stworzyć wymarzone wnętrze.